MENÜ 0850 840 18 06

RÜYALARI GERÇEKLEŞTİREN OTOBÜS

Blog

AVRUPA RÜYASI BLOG

Otobüsle adım adım Avrupa seyahati kavramının öncülerinden olmamız her zaman bir adım önde olmamızı ve katılımcılarımızın ihtiyaçlarına göre bu kavramın sürekli olarak şekillenmesini sağlamış, genç ve yeniliklere açık tecrübeli ekibimiz ile de sürekli ve pozitif değişim gücümüze güç katmıştır.

30

Aralık

Bulgaristan

YORUM YAPILMAMIŞ

890 KİŞİ OKUDU

Bulgaristan

Temel bilgiler

Bulgaristan, Balkanlar'da yer alan bir ülke. Batısında Sırbistan ve Makedonya, doğusunda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydoğuda Türkiye ile çevrilidir.

7,364,570 kişilik nüfusu (2011) ve 110 bin 994 kilometrekarelik yüzölçümüyle Avrupa'nın en büyük 16. ülkesidir.

Şehirler

Başkenti Sofya'dır. Toplamda 28 şehir bulunan Bulgaristan'da başlıca şehirler arasında Burgaz, Plevne, Filibe, Silistre ve Varna'yı sayabiliriz.

Konuşulan / Tanınan Diller

Resmi dili tabii ki Bulgarca ama ülke genelinde Romanca ve Türkçe tanınan diller arasındadır.

Din

Bulgaristan vatandaşlarının büyük bir oranı Ortodoks Hıristiyan'dır. Yaklaşık 1 milyon civarında da Müslüman yaşamaktadır.

Tarih

Bulgaristan'a ilk yerleşen kavim Traklardır. Daha sonra ülke önce Roma İmparatorluğu, sonraysa Bizans İmparatorluğuegemenliğine girer. Bizans İmparatorluğu yıkılınca 14. yüzyılda Türklerin Rumeli'ye çıkmasından sonra bağımsızlıklarını yitirerek Osmanlı Devleti'nin egemenliğine girmişlerdir. 93 Harbi'nden yenilgiyle çıkan Osmanlı Devleti, Bulgaristan'ı 1878 yılında içişlerinde bağımsız prenslik olarak, 1908 senesinde ise tam bağımsız çarlık olarak tanımıştır. I. Dünya Savaşı'nda Osmanlılarla aynı cephede savaşa katılan Bulgaristan, II. Dünya Savaşı'na da Almanya saflarında katılarak her iki savaştan da yenilgiyle çıkmıştır. II. Dünya Savaşı'nın ardından, soğuk savaş yıllarında Varşova Paktı'nın üyesi olarak kalmıştır. Doğu Bloku'nun çözülmesiyle 1990 yılında sosyalist rejimin yıkıldığı Bulgaristan, 1 Ocak 2007 tarihinde Avrupa Birliği'ne katılmıştır.

Ekonomi

Bulgar ekonomisi, 90'lı yılların sonundan itibaren toparlanma sürecinde ve Avrupa ülkeler arası en hızlı büyüyen ekonomileri arasında yer alır. Ekonomi ile ilgili bazı istatistik veriler şöyledir: Milli gelir (2001): $16,5 milyar, kişi başına düşen milli gelir: $3.500, devlet borçları: $10 milyar, devlet gelirleri (2000): $6,4 milyar, devlet giderleri (2000): $4,4 milyar, enflasyon (2001): % 3, ekonominin sektörlere göre dağılımı (2001): hizmet: % 57, endüstri: % 29, tarım: % 14.

Kültür ve Turizm

 

Önce Bizans, sonraları Sovyet ve Osmanlı egemenliğinde kalmış bir kültürün izlerini hala muhafaza ediyor Bulgaristan. Başkent Sofya'nın yanı sıra ülkenin en güzel şehirlerinden biri de Plovdiv. Bulgaristan göçmenlerinden “Filibe” ismi ile duyduğunuz bu şehir, Sofya'dan sonra Bulgaristan’ın 2. Büyük kenti. . Plovdiv hem düzenli hem de kültürel açıdan renkli bir kent. Son zamanlarda kış sporları ve kayak merkezi ile oldukça popüler hale gelen Bansko, Doğu Avrupa’nın en gözde kayak merkezlerinden.

Kaliteli tesisleri ile kayak severlerin beklentilerini karşılaması bir yana, tarihi ve doğal güzellikleri ile de önemli bir yer. Ayrıca ülkede UNESCO tarafından korunan bir ulusal park olan Pirin Ulusal Parkı da Bulgaristan'ın turizm değerlerindendir.

YORUM YAZ

YORUMLAR

YORUMLAR 0

Diğer Yazılar

Budapeşte Gezisi : Peşte Yakası

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'yi gezerken iki yakayı ayrı ayrı gezmek gerekiyor. 19. yy'a kadar şehrin önemli kısmı Buda idi. Ancak 19. yy sonraları Peşte tarafı da sosyal yaşam ve hareketli caddeleriyle önemini giderek artırıyor.

DETAY

Bir Hanedanlık Şehri: Viyana

Baştan başa Avrupa turu durağımız bugün Viyana. Avrupa rüyası otobüsüyle gezmeye devam ediyoruz.

DETAY

Otobüsle Avrupa Turu ile Avrupa’yı Geziyoruz Ediyoruz! Peki, Nerelerde Konaklıyoruz?

Avrupa Rüyası ile Gez, Ye, İç ve Konforlu Şekilde Konakla!

DETAY

Şaşaalı Monte Carlo

Avrupa Rüyası ile otobüsle Avrupa turu yapıyoruz. Bugünden itibaren Fransız Rierası diye bilinen bölgedeyiz

DETAY

Alışveriş Rehberi: Belgrad

Avrupa'da tur yapıyorsanız, gezginseniz ya da ucuz turlar peşinde koşan bir fırsatçıysanız ve yolunuz Belgrad'a düştüyse bu rehber size de yol gösterecektir

DETAY