MENÜ 0850 840 18 06

RÜYALARI GERÇEKLEŞTİREN OTOBÜS

Blog

AVRUPA RÜYASI BLOG

Otobüsle adım adım Avrupa seyahati kavramının öncülerinden olmamız her zaman bir adım önde olmamızı ve katılımcılarımızın ihtiyaçlarına göre bu kavramın sürekli olarak şekillenmesini sağlamış, genç ve yeniliklere açık tecrübeli ekibimiz ile de sürekli ve pozitif değişim gücümüze güç katmıştır.

30

Aralık

Bulgaristan

YORUM YAPILMAMIŞ

1350 KİŞİ OKUDU

Bulgaristan

Temel bilgiler

Bulgaristan, Balkanlar'da yer alan bir ülke. Batısında Sırbistan ve Makedonya, doğusunda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydoğuda Türkiye ile çevrilidir.

7,364,570 kişilik nüfusu (2011) ve 110 bin 994 kilometrekarelik yüzölçümüyle Avrupa'nın en büyük 16. ülkesidir.

Şehirler

Başkenti Sofya'dır. Toplamda 28 şehir bulunan Bulgaristan'da başlıca şehirler arasında Burgaz, Plevne, Filibe, Silistre ve Varna'yı sayabiliriz.

Konuşulan / Tanınan Diller

Resmi dili tabii ki Bulgarca ama ülke genelinde Romanca ve Türkçe tanınan diller arasındadır.

Din

Bulgaristan vatandaşlarının büyük bir oranı Ortodoks Hıristiyan'dır. Yaklaşık 1 milyon civarında da Müslüman yaşamaktadır.

Tarih

Bulgaristan'a ilk yerleşen kavim Traklardır. Daha sonra ülke önce Roma İmparatorluğu, sonraysa Bizans İmparatorluğuegemenliğine girer. Bizans İmparatorluğu yıkılınca 14. yüzyılda Türklerin Rumeli'ye çıkmasından sonra bağımsızlıklarını yitirerek Osmanlı Devleti'nin egemenliğine girmişlerdir. 93 Harbi'nden yenilgiyle çıkan Osmanlı Devleti, Bulgaristan'ı 1878 yılında içişlerinde bağımsız prenslik olarak, 1908 senesinde ise tam bağımsız çarlık olarak tanımıştır. I. Dünya Savaşı'nda Osmanlılarla aynı cephede savaşa katılan Bulgaristan, II. Dünya Savaşı'na da Almanya saflarında katılarak her iki savaştan da yenilgiyle çıkmıştır. II. Dünya Savaşı'nın ardından, soğuk savaş yıllarında Varşova Paktı'nın üyesi olarak kalmıştır. Doğu Bloku'nun çözülmesiyle 1990 yılında sosyalist rejimin yıkıldığı Bulgaristan, 1 Ocak 2007 tarihinde Avrupa Birliği'ne katılmıştır.

Ekonomi

Bulgar ekonomisi, 90'lı yılların sonundan itibaren toparlanma sürecinde ve Avrupa ülkeler arası en hızlı büyüyen ekonomileri arasında yer alır. Ekonomi ile ilgili bazı istatistik veriler şöyledir: Milli gelir (2001): $16,5 milyar, kişi başına düşen milli gelir: $3.500, devlet borçları: $10 milyar, devlet gelirleri (2000): $6,4 milyar, devlet giderleri (2000): $4,4 milyar, enflasyon (2001): % 3, ekonominin sektörlere göre dağılımı (2001): hizmet: % 57, endüstri: % 29, tarım: % 14.

Kültür ve Turizm

 

Önce Bizans, sonraları Sovyet ve Osmanlı egemenliğinde kalmış bir kültürün izlerini hala muhafaza ediyor Bulgaristan. Başkent Sofya'nın yanı sıra ülkenin en güzel şehirlerinden biri de Plovdiv. Bulgaristan göçmenlerinden “Filibe” ismi ile duyduğunuz bu şehir, Sofya'dan sonra Bulgaristan’ın 2. Büyük kenti. . Plovdiv hem düzenli hem de kültürel açıdan renkli bir kent. Son zamanlarda kış sporları ve kayak merkezi ile oldukça popüler hale gelen Bansko, Doğu Avrupa’nın en gözde kayak merkezlerinden.

Kaliteli tesisleri ile kayak severlerin beklentilerini karşılaması bir yana, tarihi ve doğal güzellikleri ile de önemli bir yer. Ayrıca ülkede UNESCO tarafından korunan bir ulusal park olan Pirin Ulusal Parkı da Bulgaristan'ın turizm değerlerindendir.

YORUM YAZ

YORUMLAR

YORUMLAR 0

Diğer Yazılar

Bosna - Hersek

Bosna-Hersek, Balkanlar'da 51.197 km²'lik yüz ölçümü ve yaklaşık 4.500.000 nüfusa sahip ülkedir. Boşnaklar ülkenin %51,02'sini Sırplar %31,89'unu, Hırvatlar ise %14,87'sini kapsar

DETAY

Aziz Marko Şehri: Venedik

Şuan Avrupa Rüyası turunun kaçıncı gününde olduğunu tam kestiremiyorum ama hiç unutmadığım bir Venedik gezisi yaptım diyebilirim.

DETAY

Prag Yeme-İçme & Alışveriş Rehberi

Prag’da kaldığımız zaman boyunca ordaki insanların yemek alışkanlıklarını değerlendirdik. Kahvaltı için genelde kızarmış ekmek ve reçel yiyorlar ama farklı seçenekler de mevcut.

DETAY

Budapeşte Gezisi : Buda Yakası

Orta Avrupa turu denilince akla ilk gelecek olan Avrupa'nın en güzel şehirlerinden biri Budapeşte. Macaristan’ın hem başkenti hem de 1.7 milyon kişi nüfusuyla en büyük kentidir.

DETAY

Kral Agustus'un Kenti: Dresden

Otobüsle Avrupa turu hep hayalim olmuştu. Farklı kültürleri ve yerleri görmeyi hep istemiştim. Araştırmalarım sonucunda Avrupa Rüyası firmasının otobüsle Avrupa turu düzenlediğini gördüm.

DETAY