MENÜ 0850 840 18 06

RÜYALARI GERÇEKLEŞTİREN OTOBÜS

Blog

AVRUPA RÜYASI BLOG

Otobüsle adım adım Avrupa seyahati kavramının öncülerinden olmamız her zaman bir adım önde olmamızı ve katılımcılarımızın ihtiyaçlarına göre bu kavramın sürekli olarak şekillenmesini sağlamış, genç ve yeniliklere açık tecrübeli ekibimiz ile de sürekli ve pozitif değişim gücümüze güç katmıştır.

02

Aralık

Kanuni'nin Beyaz Şehri: Belgrad

YORUM YAPILMAMIŞ

1371 KİŞİ OKUDU

Geçen yıl katıldığımız Avrupa Rüyası tarafından düzenlenen otobüsle avrupa turu kapsamında gördüğümüz şehirlerden birisiydi Belgrad. Birisiydi diyorum çünkü bu organizasyonla neredeyse tüm Avrupa'yı geziyorsunuz. Diğerleri ne hissetti bilmiyorum ama ben kalbimi Belgrad'da bıraktım. Kanuni Sultan Süleyman tarafından fethedilen Belgrad, kelime anlamı olarak "Beyaz Şehir" demekmiş. Nüfusu 2 milyonu aşan şehir aynı zamanda Sırbistan'nın da başkentiymiş. Para birimi olarak da Sırp Dinarı (RSD) kullanıldığını söyleyeyim. 1 Sırp Dinarı=0.0245 TL. Daha önce Doğu Avrupa şehirlerini gezdiyseniz bilirsiniz, eski binalar ve blok mahalleler vardır. Burada da o yapılaşmayı gördüm ama şehrin temizliği ve etrafa dikilmiş çiçekler insanın içini açmaya yetiyor. Vakit kaybetmeden şehri keşfe başlıyorum ve ilk durağım Kalemegdan.

Kalemegdan
adından da çok rahat anlaşıldığı üzere Kale Meydan. Tarihi Keltlere kadar uzanıyor ama yapı Romalılardan sonra Osmanlı ve Avusturya-Macaristan imparatorluğu döneminde bile kullanılmış. Yani bu bölgede güç kimdeyse kaleyi onlar kullanmış. Fotoğrafta gördüğünüz yer İstanbul Kapısı, Sırpça ismi ise Stambol Kapiya. Arkada görünen yapı ise saat kulesi. Kaleyi ücretsiz olarak gezebiliyorsunuz ancak içeride bir de askeri müze bulunuyor. Bu müzeyi gezmek isterseniz eğer ödeyeceğiniz ücret 150 RSD. Müzede 30.000 kadar eser sergileniyor.

 

Stari Grad
Kalemegdan’ın güneyinde kalan eski kent yerleşkesi. Zaten Stari Grad anlam olarak da eski şehir demek. Dolaştıkça tarihin içinde bir zaman tünelinde geziyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz. Yapıların çoğu 19.yy'dan Osmanlı İmparatorluğu dönemi sonları ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminden kalma.

 

Skadarlija
Belgrad'ın bohem köşesi olarak bilinen bu bölgesi sanatçı ve entelektüellerin müdavimi oldukları bir yer Skadarlija Caddesi. Giderek daha çok turistik bir yer haline gelse lokantaları, sokak müzisyenleri ve sanat galerileri ile ilginizi çekecek bir yer olabilir.

 

Sırbistan Parlamento Binası
Belgrad’ın merkezindeki yer alan eski Yugoslavya Meclisi ve bugünkü Sırbistan Ulusal Parlamento binası neo-barok tarzda inşa edilmiş bir yapı. Yapımına 1907’de başlanmış ancak Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı nedeniyle uzun yıllar sonra tamanlanmış.
Belgrad'da Nerde Ne Yenir?
Yemek söz konusu oldu mu Belgrad'da kendinizi kaybetmemeniz işten bile değil. Çünkü gezdiğiniz her yerde lezzetli ve ucuz yemekler bulabilirsiniz. Örneğin Skadarlija caddesi üzerinde yerel lezzetleri tadabilir, siz yemeğini yer de canlı müzik dinleyebilirsiniz. Genelde salaş ve küçük esnaf lokantalarında yemek yiyin derim çünkü gerçek lezzeti orada alıyorsunuz. İsimlerini çok aklımda tutamasam da bana gitmemi söyledikleri restoranları ben de size önerebilirim.

 

 

Lorenzo & Kakalamba
Şehrin en popüler restoranı diyorlar kendisi için. Bu restorana gitmeden önce rezervasyon yapmamızı yoksa yer bulacağımızı da tavsiye ettiler. Adres: Cvijiceva 110.
Seşir Moj
Skadarlija bölgesinin en meşhur restoranı. Anlamı benim şapkam demekmiş. Oldukça hoş ve lezzetli yemekler var. Fiyat olarak ortalama 25-30 TL'ye çok güzel bir menü yiyebilirsiniz. Şehirde 18:00'den sonra el ayak çekildiği için restoranlarda vakit geçirmek isteyebilirsiniz. Saat geç de olsa gitmekten çekinmeyin. Çoğu restoran büyük porsiyon meyve yemek servis ettiği için doymama ihtimalinizi de dert etmenize gerek yok. Bu arada ülkenin ve şehrin yerel içkisi Rakija. Genellikle shot şeklinde, çeşitli aromalar ile servis ediyorlar.
Yapmadan Dönme
Skadarlija bölgesinde arnavut kaldırımlı sokakları gezmeden Kalemegdan parkında vakit geçirip tepeden şehir manzarasını izlemeden Küçük restoranların birinde Sırp Cevapcici'sini (kebap) yemeden Müzelerle dolu bu koca şehirde bir müze gezmeden Tuna ve Sava nehirlerinde tekne turuna çıkmadan dönmemeniz gerekir. Sizler de ucuz avrupa turu yapmak, Sırbistan'ın ve eski Yugoslavyanın bu güzel kentini gezmek, kalbinizi Orta Avrupa'da bırakmak isterseniz, Avrupa Rüyası tarafından düzenlenen otobüsle avrupa turu organizasyona katılabilir, bu büyülü dünyayı keşfe çıkabilirsiniz.

 

YORUM YAZ

YORUMLAR

YORUMLAR 0

Diğer Yazılar

SEYAHAT SAĞLIĞI

Sıhhat bir gezginin pasaportudur. Nereye giderse gitsin onu korumalıdır. Bir kaybetse yolun bütün zevkinden mahrum kalır. Bende böyle bir şey yaşamamak adını neler yapmalı yada yapmamalıyız hakkında önerilerimi yazacağım. Okumanız ve uygulamanız dileği ile.

DETAY

Bergama'dan Berlin'e Uzanan Tarih

Ben bi tarih öğrencisi olarak böyle bir başlık atmayı uygun buldum Berlin gezim için. Geçen yıl Avrupa rüyası ile baştan başa Avrupa turuna katılmamla beraber neredeyse tüm Avrupa'yı gezmiştim. Bu gezi boyunca 26 şehir ve birçok ülke görebiliyoruz. Hepsi birbirinden güzel yerlerdi. Ben Berlin'i ayrıca sevdim.

DETAY

Prag Yeme-İçme & Alışveriş Rehberi

Prag’da kaldığımız zaman boyunca ordaki insanların yemek alışkanlıklarını değerlendirdik. Kahvaltı için genelde kızarmış ekmek ve reçel yiyorlar ama farklı seçenekler de mevcut.

DETAY

Medicilerin Şehri: Floransa

İtalya’daki serüvenimiz Avrupa Rüyası ile devam ediyor. İstanbul’dan yola çıktığımızdan beri kaç gün geçti hatırlamıyorum ama bir sürü yer gördük.

DETAY

Alışveriş ve Yemek Rehberi: Lyon

Şimdi şöyle bir düşündüm de Avrupa Rüyası ile gezerken Lyon’dan ne aldım ben diye; magnet, tişört, anahtarlıklar, hatıra, hediyelik her ne varsa almışım. Zaten şehirde gezerken ufak ufak çantaya atıyorsunuz hediyelikleri!

DETAY