MENÜ 0850 840 18 06

RÜYALARI GERÇEKLEŞTİREN OTOBÜS

Blog

AVRUPA RÜYASI BLOG

Otobüsle adım adım Avrupa seyahati kavramının öncülerinden olmamız her zaman bir adım önde olmamızı ve katılımcılarımızın ihtiyaçlarına göre bu kavramın sürekli olarak şekillenmesini sağlamış, genç ve yeniliklere açık tecrübeli ekibimiz ile de sürekli ve pozitif değişim gücümüze güç katmıştır.

09

Küp Küp Doğa Evleri: Rotterdam

YORUM YAPILMAMIŞ

1569 KİŞİ OKUDU

Avrupa Rüyası ile rüya gibi devam eden otobüsle Avrupa turumuz Rotterdam’ı geziyor. Hollanda’nın ikinci durağı burası. Her gün başka bir şehir derken adamlar çok ciddiymiş! Gezmeye devam ettikçe insan iyi ki de Avrupa Rüyası ile tura çıkmışım diyor. Baştan başa Avrupa turu yapmak için bulunmaz nimet! Ben size biraz Rotterdam’ı anlatayım hadi gelin!

Amsterdam’dan sonra ülkenin ikinci büyük şehri Rotterdam. Ayrıca burası bir liman kenti. Hem de Avrupa’nın en büyük limanı burada. Nüfusu 650 bin kişi kadar olmasına rağmen şehir gerçekten de büyük ve de gösterişli diyebilirim. İsmini şehrin içinden geçen Rotte ırmağından aldığını da söylemeden geçmeyelim.

Küp Evler (Kijk-Kubus)
Küp Evler, 1970’lerde Mimar Piet Blom tarafından yapılmış. Karşıdan baktığınızda çok da anlam veremediğiniz evlerin şekilleri ağaca benzetilmiş. Hep birlikte de ormanı simgeliyormuş. Piet Blom sanırım biraz doğaya düşkünmüş diyor insan bu evleri görünce. Evlerin malzemesi bile ahşap çünkü. Ayrıca bu evlerin altından yol da geçiyor.

Erasmus Köprüsü
Rotterdam’ın sembolü haline gelmiş olan Erasmus Köprüsü, 6 Eylül 1996’da tamamlanmış ve hizmete açılmış. Aynı yılın Ekim ayında ise araç trafiğine açılış gerçekleşmiş. Buradaki insanlar bu köprüye “Swan (Kuğu)” ismini vermişler.

Euromast Kulesi
Bir benzerini yine Avrupa Rüyası ile beraber Berlin’de görmüştük. Oradaki bir verici kulesiydi ama Rotterdam’da bulunan bir kule daha çok gözlem kulesi olarak inşa edilmiş. 100 metre yükseklikteki Euromast‘a 1970’te 85 metre yüksekliğindeki Space Tower eklenmiş ve şimdiki halini almış. Rotterdam’ın hemen hemen her yerinde görülebilen bu kuleye çıkıp da şehri izlemek isterseniz ufak bir ücret (9.50€) karşılığında bunu gerçekleştirebilirsiniz.

St. Laurenskerk
14 Mayıs 1940 tarihinde, Rotterdam'a düzenlenen hava saldırısında büyük bir zarar görmüş. Fakat yine de bu kilise şehirde tutunmayı başarmış tek Ortaçağ binası. Ben bir şehre geldiğimde genel tarihi anlamak için o şehrin büyük kiliselerini gezmeyi seviyorum. Çünkü insanlar inandıkları yerlerde daha çok iz bırakıyorlar. Sizin de Rotterdam’dayken vaktiniz olursa buraya gelip şöyle bi tarihe uzanmanızı tavsiye ederim. Özellikle bulabilirseniz şehrin bombardıman halindeyken kilisenin durumunu gösteren fotoğraflara mutlaka göz atın! Ben Amsterdam yorgunluğunu Rotterdam’da attım. Koşa koşa neşeyle dolaştığım Amsterdam’dan sonra gayet sakin bir hava içinde gezdiğim Rotterdam’ı unutulmaz anılarla arkamda bırakıyorum. Ama gezimiz bitmiyor tabii ki! Avrupa Rüyası ile otobüsle Avrupa turu tam gaz devam ediyor. Hani diyorum belki bir gün siz de otobüsle seyahat edip, ucuz Avrupa turu yapmak isterseniz, Avrupa Rüyası tarafından düzenlenen bu tura kesinlikle katılmalısınız. Kimbilir belki şehirde benim bıraktığım izleri sizler bulursunuz!

YORUM YAZ

YORUMLAR

YORUMLAR 0

Diğer Yazılar

Budapeşte Gezisi : Buda Yakası

Orta Avrupa turu denilince akla ilk gelecek olan Avrupa'nın en güzel şehirlerinden biri Budapeşte. Macaristan’ın hem başkenti hem de 1.7 milyon kişi nüfusuyla en büyük kentidir.

DETAY

Bir Hanedanlık Şehri: Viyana

Baştan başa Avrupa turu durağımız bugün Viyana. Avrupa rüyası otobüsüyle gezmeye devam ediyoruz.

DETAY

SAĞLIKLI GEZGİN OLMA ROTASI

Ne de heyecan veriyor sokak sokak Avrupayı gezme düşü. Sınırdan geçip kaybolmak dilini bilmediğin bir şehirde ve bulmak kendini hiç geçmediğin bir sokakta...

DETAY

Avrupa Seyehatindan Önce

Avrupa bugünlerde daha önemli insanlık için. Her mültecinin yaşama umuduyla, daha iyi şartlara sahip olacağını hayal edip, ölümü göze alıp çıktıkları yolun sonu, dünyadaki cennetleri. Refahın, insan haklarının, zenginliğin, modanın huzurun...

DETAY

Hollanda

Hollanda, Hollanda Krallığı'nı meydana getiren dört ülkeden biri. Topraklarının çok büyük bir kısmı Batı Avrupa'dadır,

DETAY