MENÜ 0850 840 18 06

RÜYALARI GERÇEKLEŞTİREN OTOBÜS

Blog

AVRUPA RÜYASI BLOG

Otobüsle adım adım Avrupa seyahati kavramının öncülerinden olmamız her zaman bir adım önde olmamızı ve katılımcılarımızın ihtiyaçlarına göre bu kavramın sürekli olarak şekillenmesini sağlamış, genç ve yeniliklere açık tecrübeli ekibimiz ile de sürekli ve pozitif değişim gücümüze güç katmıştır.

29

Aralık

Sırbistan Hikayesi

YORUM YAPILMAMIŞ

828 KİŞİ OKUDU

Sırbistan

Temel bilgiler

Sırbistan Balkanlar'da yer alan bir devlettir. Sırbistan-Karadağ’ın ayrılmasıyla oluşmuştur. Kuzeyinde Macaristan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Karadağ, güneyinde Makedonya ve Arnavutluk, doğusunda Romanya ve Bulgaristan bulunur. 7.243.007 kişilik nüfusu ile bir parlementer cumhuriyet ülkesidir.

Şehirler
Başkenti Belgrad'dır. Sırbistan'da başlıca şehirler arasında Priştine, Novi Sad, Niş ve Semendire'yi sayabiliriz.

Konuşulan / Tanınan Diller
Sırbistan'ın resmî dili Sırpçadır. Ancak azınlık dilleri olarak, Macarca, Makedonca, Boşnakça, Hırvatça ve Karadağca dilleri başta olmak üzere diğer azınlık dilleri konuşulur.

Din
Sırpların büyük bir çoğunluğu Ortodoks Kilisesi'ne bağlıdır. Ama aralarında Katolik ve az da olsa Protestan olanları vardır.

Tarih
Yaklaşık 420 yıl Osmanlı İmparatorluğu'na bağlı kaldıktan sonra bağımsızlığını almıştır. Balkanlar'da eski Yugoslavya devletinin bir arada kalan iki parçası olan Sırbistan ve Karadağ'ın oluşturduğu Sırbistan-Karadağ Devlet Birliği, 3 Haziran 2006 tarihinde her iki ülke parlamentosunun birliğin sona ermesini onaylaması ile ortadan kalkmış oldu.

Ekonomi
2000'li yıllarda yüksek büyüme oranları yakalamış olan Sırbistan ekonomisi 2009-2012 yılları arasında maalesef küçülmüştür. İşsizlik, ülke ekonomisi için çözülememiş bir sorun olmaya devam etmektedir. Avrupa Komisyonu'nun '2015 İlerleme Raporu'na göre, Sırbistan etkin bir piyasa ekonomisine ve AB içinde rekabet gücüne sahip olmayı öngören Kophenang Ekonomik Kriterleri'ni kısmen karşılamaktadır. IMF ile Sırbistan arasında anlaşmaya varılan üç senelik program ile 1 milyar Euroluk 'stand-by' düzenlemesi 2015 Şubat ayı sonunda yürürlüğe girmiştir.

Kültür ve Turizm
Ülke ucuz ve güvenli, hava durumu yılın birçok ayında iyi, otobüslerle gezmek kolay, yaşam hem sakin hem de eğlenceli. Bağımsız bir Sırbistan turu keyifle yapılabilir, ülke içinde kolayca seyahat edilebilir. Farklı şehirlerde farklı kültürleri görmek mümkün. Kültürel etkinlikler kapsamında Loznica’da Mart ayında Kadınlar Dünyası etkinliği, Nisanda Cokesine Savaşı Anma Töreni ve yamaç paraşütü yarışması, Mayısta Trsic Öğrenci Vuk Festivali, Haziranda Banja Koviljaca Mantar Festivali, Temmuz ayında Trsic Güzel Sanatlar Çalıştayı, Ağustosta Uluslararası Europe Dances Folklor Festivali ve Banja Koviljaca Uluslararası Etnik Film Festivali düzenleniyor.

YORUM YAZ

YORUMLAR

YORUMLAR 0

Diğer Yazılar

Barcelona

Colomb heykelinin aşağısında marinaya doğru Maremagnum alışveriş merkezi var. Gayet güzel ürünler bulmanız mümkün.

DETAY

Paris Alışveriş & Yeme İçme Rehberi

Paris, her yıl en çok ziyaret edilen şehir olmaktan vazgeçmeyecek gibi görünüyor. Ben Avrupa Rüyası otobüsüyle bu şehre geldiğimde de bunu hissetmiştim.

DETAY

Bulgaristan

Bulgaristan, Balkanlar'da yer alan bir ülke. Batısında Sırbistan ve Makedonya, doğusunda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydoğuda Türkiye ile çevrilidir

DETAY

Kanallar Arasında Düz Bir Şehir: Amsterdam

Avrupa Rüyası ile otobüsle avrupa turu yapıyoruz. Bu tur sayesinde onlarca şehir görüp farklı ülkeleri gezme şansı bulduk.

DETAY

Venedik’te Bir Başıma

Otobüsle Avrupa turu düzenleyen Avrupa Rüyası ile geçen yıl tanıştım. Facebook’ta reklamlarını görüp acaba tek başıma da katılabilir miyim dedim;

DETAY