Avrupa Rüyası Blog

Kuzey Avrupa’da Baltık devletlerinin en seyrek nüfuslu ülkesi olarak bilinen Estonya Cumhuriyeti ormanlar ile dört bir etrafı çevrili gizli bir mabet.  Ülkenin yarısından fazlasını kaplayan ormanlar ile yemyeşil Estonya ülkesi muhteşem doğal güzellikleri, köklü tarihini gözler önüne sermekte olan görkemli ve ihtişamlı tarihi yapıları ile Kuzeyin masalsı ülkeleri arasında yer almaktadır. Tarihi dokusunun ve büyüleyici atmosferlere ev sahipliği yapan bakir doğası ile Avrupa’nın en ilgi çekici, en yemyeşil ve çevreci ülkesi olan Estonya bir Baltık ülkesidir. Kuzey Avrupa’da küçük bir kıyı ülkesi olmakta olan; sevecen, sıcakkanlı, konuşkan ve yardımsever insanları ve şirin tarihi dokusuyla Orta Çağ ruhunu iliklerinize kadar yaşayacağınız Estonya şehirleri gezinizde sizlerde unutulmaz anılar biriktirecek ve ruhen ve bedenen yenilenmiş bir hayata devam edeceksiniz. Ormanlarla ve tarihi güzelliklere ev sahipliği yapmakta olan Estonya Avrupa’da bakir bir ülke… Sizlerde Estonya gezisi sırasında Baltıkların Estonya ülkesi hakkında araştırmalar yapıyorsanız sizler için yazımızda Estonya hakkında merak edilen her konuyu derledik. Estonya nerede? Estonya’da ne yenir? Estonya’ya nasıl gidilir? Türkiye’den Estonya’ya seyahat için gerekli vize Gibi birçok konu başlığı altında Estonya ülkesini tanımaya başlayabilirsiniz. Keyifli okumalar…

Estonya Gezisi

Baltık ülkeleri arasında en küçük yüz ölçümüne sahip olan Estonya zengin tarihi geçmişini gözler önüne seren şehirleri, dört bir yanı ormanlarla kaplı cennet doğası, sayısı yüzleri geçen adaları ve bakir el değmemiş, muhteşem güzelliklere kapı aralayan köyleri ve kasabaları ile Avrupa’nın ortasında Baltıklarda saklı bir cennetten köşe… Sovyet işgali sırasında savaştan çok az etkilenen ülke tarihi dokusuna ve kültürüne sıkı sıkıya tutunmuş ve gelenek ve göreneklerini ilk günkü gibi yaşatmayı sürdürmüştür. Unesco Dünya Mirası Listelerinde yer almakta olan Avrupa’nın Kültür Başkenti seçilmiş Tallinn şehrinin yer aldığı Estonya ülkesi Orta Çağ ruhunu iliklerinize kadar sizlere yaşatacak yemyeşil rotasyonları ve tertemiz doğasında adeta zamanda yolculuk yapıyor hissini sizlere yaşatacak masalsı ve büyülü Tallinn şehrinin çatısıdır. Sizlerde köklü tarihi ve muhteşem doğası ile birçok Unesco Dünya Mirası Listesindeki eserlere ev sahipliği yapmakta olan tarihi ve kültürel şehir Estonya gezisi için; Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer alan:

 • İskandinav Rüyası Turları
 • Baltık Ülkeleri Turları ile Estonya gezisinde zamanda yolculuk hissini iliklerinize kadar yaşayınız.

Estonya gezisi hakkında merak edilenler ve daha fazlası…

Bulunduğu Kıta:

Kuzey Avrupa

Başkenti:

Tallinn

Resmi Dili:

Estonca

Yüz Ölçümü:

45.227km²

GMT ile arasındaki fark:

GMT+2

Para Birimi:

Euro

Estonya Nerededir/Coğrafi Konumu

Kuzey Avrupa’da Baltık devletleri arasında en küçük yüz ölçümüne sahip ülkesi Estonya’nın Batısında ve kuzeyinde Finlandiya Körfezi, doğusunda Rusya ve güneyinde Letonya devletleri yer almaktadır. En yüksek okuryazar oranına sahip Estonya ülkesi Sovyetler Birliğinden ilk ayrılan ve kendi arasını basan ilk ülke olarak bilinmektedir.

Estonya’ya Ne Zaman Gidilir?

Estonya’nın genel iklim özellikleri üzerinde hâkim olan ılıman iklim özellikleridir. Baltık Denizinin de etkisiyle ılıman iklim özellikleri gösteren ülkede yazlar sıcak; kışlar ise kar yağışlı geçmektedir. İlkbahar ve yaz aylarında yemyeşil ormanların doğaya renk kattığı ve doğanın uyanışına tarihi yapılar arasında şahit olacağınız Estonya seyahatiniz için en ideal aylar ilkbaharın sonu ve yaz aylarıdır. Sonbaharda veya kışında karla kaplı hafif üşüşeniz bile şehri gelinlik gibi örten kartpostallık kar manzaralarına karşı da Estonya seyahati de vazgeçilmez bir gezi rotası olabilmektedir. Ancak ilkbahar ve yaz ayları Estonya gezisi en çok tercih edilen ayları kapsamaktadır.

Estonya’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Estonya’nın başkent şehri, tarihi ve dokusu ile Unesco Dünya Mirası birçok eserlerine ev sahipliği yapmakta olan Tallinn Lennart Meri Havalimanına THY ile direkt ya da Lufthansa ve Aeroflot hava yolları şirketleri ile de aktarmalı olarak Estonya’ya keyifli ve konforlu bir seyahat gerçekleştirmeniz mümkün. Ancak bu seyahatleri gerçekleştirmeniz için Schengen vizesi sahibi olmanız şart. Detaylı bilgi için Avrupa Rüyasının blog sayfasında yer alan Schengen vizesi yazılarımızı okuyabilir ya da Avrupa Rüyasının yurtdışı tur danışmanlarından bu konuda destek alabilirsiniz.

Estonya Şehir İçi Ulaşım İmkânları

Estonya toplu taşıma sisteminde çığır açmış bir ülkedir. Kendi vatandaşlarına toplu taşımada ücretsiz toplu taşıma araçlarını kullanma imkânı sunmakta olan Estonya devletinin Tallinn şehrinde toplu taşımalara ücret vermeden binilmektedir. Trafikteki araç sayısını azaltmak ve daha çevreci bir ülke politikası ile hareket eden Estonya’da ayrıyeten bisiklet yolları yapılmıştır. Sadece kendi vatandaşlarına ücretsiz olan toplu taşıma araçları ülkeyi ziyaret etmekte olan turistler için ücrete tabi tutulmaktadır. Şehir içi ulaşımda tercih edebileceğiniz ulaşım araçları alternatifleri:

 • Tramvay
 • Otobüs
 • Troleybüs (Gücünü elektrik direklerinden alan elektrikli otobüslerdir)
 • Bisiklet
 • Araç Kiralama
 • Taksi gibi ulaşım araçlarını şehir içi gezilerinizde rahatça tercih edebilirsiniz.

Estonya’da Konaklama

Estonya’nın başkent şehri ve Unesco Dünya Mirası Listelerinde yer alan eserleri ve Avrupa Kültür Başkenti Tallinn, en çok tercih edilen konaklama alternatiflerine ev sahipliği yapmaktadır. Orta Çağ ruhunu iliklerinize kadar sizlere yaşatacak; tarihi yapıları ve muhteşem doğası ile büyüleyici masalsı şehir Tallinn şehri her yıl milyonlarca turistin ziyaretçi akınına uğramakta olan Estonya2nın başkent şehri; Kuzey Avrupa’nın ise gözbebeği şehirleri arasında yer almaktadır. Sayısı tarihi eserleri ve müzeler ile adeta sanat müzayedesi gibi olan şehirde gece ve gündüz eğlenceli şehir yaşantısı gezip görenlerin hayranlıkla izlediği ve konaklamak için tercih ettiği en iyi ve her bütçeye uygun konaklama alternatiflerine sahip olabileceğiniz seçeneklere ev sahipliği yapmaktadır. Estonya’nın Tallinn şehrinde en ideal konaklama bölgeleri:

 • Orta Çağ ruhunu iliklerinize kadar sizlere yaşatacak Vanalinn Eski şehir bölgesi,
 • Turist yerlere 5 dakika yürüme mesafesinde konaklama için Raekoja Plats yani Ana Meydan bölgesi ve Tallinn merkezinde kendinize ve bütçenize uygun ideal konaklama seçeneklerine sahip olabilirsiniz.

Ya da her gece konaklamalı ve ekstra turlar ile daha fazla yer gezip görme imkânına sahip olacağız Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer almakta olan:

 • Avrupa Rüyası İskandinav Rüyası Turu
 • Avrupa Rüyası Baltık Ülkeleri Turu ile sizde sınırlar ötesi ülkelerde eşsiz tatil deneyimleri yaşayınız.

Çünkü sınırlar aşıldıkça güzelleşir…

Estonya Gezilecek Yerler

Estonya’nın tarihi ve kültürel zenginliğini tek başına sırtlayan şehir başkent Tallinn şehri 14. Yüzyıldan kalma tarihi yapıları ve Orta Çağ ruhunu hissedeceğiniz sokakları ve muhteşem doğası ile büyüleyici atmosferlere ev sahipliği yapmaktadır. Unesco Dünya Mirası Listelerindeki birçok tarihi esere ve sayısız müzelere ev sahipliği yapmakta olan Estonya gezinizde mutlaka gezip görmeniz gereken bazı yerler:

1. Tallinn

Tarihî ve kültürel zenginlikleri ile Estonya’nın kalbinin attığı şehir Tallinn Avrupa’nın da gözbebeğidir. UNESCO Dünya Mirası Listelerindeki birçok tarihi yapıya ve sayısız müzeye ev sahipliği yapmakta olan başkent şehir; Estonya’nın en çok ziyaretçi akınına uğrayan şehridir. Modern mimari yapılarından, ihtişamlı ve görkemli Orta Çağ ruhunu tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren tarihi binaları ile modern ile geçmişin ahenkle uyum içerisinde dans ettiği ve muhteşem doğası ile gezip görenleri kendisine hayan bırakan tarih ve doğa kokan bir şehir Tallinn…

2. Alexander Nevsky Katedrali

Tallinn’in en büyük Rus Ortodoks kilisesi Alexander Nevsky Katedrali ilginç mimari yapısı ile görenlerin ilgisini hayli çeken bir tarihi yapıdır. Soğan şeklindeki kubbeleri ile ünlü katedral hem dini hem de siyasi amaçlarla kullanılmış olup Toompea Tepesi’nin en gösterişli ve ihtişamlı yapılarından biridir. Tarihi katedral dış mimari yapısı yanı sıra içerisindeki mozaik ve ikonik dokuları ile de gezip görenlerin hayran aldığı enfes güzellikte tarihi bir yapıdır.

3. Toompea Tepesi

Tallinn şehrinin en güzel şehir manzaralarına sahip fotoğraf tutkunlarının aşık olacağı Toompea Tepesi Orta Çağ kostümleri ile acıbadem şekerleri satan dükkanlara ev sahipliği yapmaktadır.

4. Tarihi Bölüm (Old Town)

Tarih kokan sokakları ve Orta Çağ havasının hâkim olduğu tarihi yapıları ile eski şehir yürüyerek zamanda yolculuk yapıyor hissini sizlere yaşatacak büyülü bir rotasyon…

Şişman Margaret Kulesi, Town Hall Meydanı ve daha fazlası için Avrupa Rüyasının Estonya ülkesi ve şehirlerini de kapsayan turlarına göz gezdirmeyi unutmayınız.

Estonya’da Ne Yenir?

Orta Çağ ruhunu iliklerinize kadar sizlere hissettirecek muhteşem şehir manzaralarına ve doğasına sahip Estonya seyahatinizde mutlaka tadına bakmanız gereken muhteşem lezzetler:

 • Rye Bread (çavdar ekmeği)
 • Kama( tatlı)
 • Aspic (tatlı)
 • Semla( tatlı)
 • Kalev( çikolata)
 • Kali ve Kvass ( geleneksel içecekler)
 • Kiluvõileib( açık yüzlü sandviç)
 • Verivorst( geleneksel Estonya yemeği)

Estonya’da Gece Hayatı

Tarihi ve kültürel zenginlikleri yanı sıra gece eğlence hayatı da oldukça renkli sahnelere ve mekânlara ev sahipliği yapmakta olan Estonya ülkesinin gece hayatı için en çok tercih edilen şehir Tallinn şehridir. Estonya’nın başkenti Tallinn gece hayatı eğlenmelerinde her bütçeye ve tarza uygun eğlence mekânlarına ev sahipliği yapmaktadır. Estonya’da gece hayatını deneyimlemek isteyenlerin adresi Tallinn’dir.

Estonya’da Festivaller ve Kutlamalar

Renkli, sıcakkanlı, sevecen, yardımsever tarih ve doğa aşığı insanların yaşadığı Estonya’da her yıl düzenlenen festivaller:

 • Baltık Folk Müziği Festivali
 • Uluslararası Rock Müzik Festivali
 • Estonya Şarkı Ve Dans Kutlaması
 • Tallinn Uluslararası Jazzkaar Festivali
 • Eski Şehir Günleri Festivali
 • Fin- Ugor Dillerindeki Film Festivali
 • Beyaz Kadın Festivali
 • Beer Summer Festivali
 • Tallinn Balck Nights Film Festivali
 • Punk Şarkı Festivali
 • Brigitta Müzik ve Tiyatro Festivali
 • Leigo Lake Music Festivali
 • Saaremaa Opera Günleri

Sınırlar aşıldıkça anlam kazanır. Sizlerde seyahat etmenizin önündeki engelleri aştıktan sonra Avrupa Rüyasıyla tanışıp Estonya’da anılar biriktirmeye başlayınız.

BLOG KATEGORİ