Berlin Seyahat Rehberi: Berlin’de Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Avrupa Rüyası Blog

Berlin Seyahat Rehberi: Berlin’de Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Yurtdışında tarihi yerler, müzeler ve mimari yapılar görmek isterseniz Berlin turu tam size göre. Berlin; tarihi yapıları, müzeleri ile savaş yıllarına ışık tutan birçok mimari yapıya ev sahipliği yapmakta olan Avrupa’nın kültür, sanat, müzik merkezidir. Berlin Almanya’nın en büyük şehridir ve savaş yıllarında ağır tahribata uğrayan birçok mimari yapıya ev sahipliği yapmakta olan şehir gerek tarihi gerekse tarihe ışık tutan birçok mimari yapısı ile günümüzde Almanya’nın en önemli şehri konumundadır. Peki, Almanya’nın en önemli şehri Berlin’de ulaşım nasıl sağlanır?

Berlin’de Ulaşım

Berlin toplu taşıma araç kullanımı karmaşık ve ürkütücü gelebilir. Bu çok normal çünkü bilmediğimiz ve ilk kez seyahat ettiğimiz ülke… Ancak sizlerde Berlin’i gezdikçe ve toplu taşıma araçlarını şehir içi veya dışı yolculuklarınızda kullandıkça aslında Berlin’de bir yerden bir yere ulaşmanın ne kadar kolay olduğunun farkına varacaksınızdır. Berlin Avrupa’nın hatta dünyanın en gelişmiş toplu taşıma altyapılarına sahip sistemlere sahip Almanya’nın en çok turistini ağırlayan şehridir. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Berlin ulaşım alternatifleri yönünden de birçok toplu taşıma seçeneklerine sahiptir.

Berlin Ulaşım Bilgileri

Berlin, dilediğiniz her yere kolaylıkla ulaşabileceğiniz toplu taşıma alternatiflerine ve gelişmiş alt yapı sistemlerine sahip şehirdir. Şehirde; otobüs, metro, tramvay, otobüs, banliyö gibi toplu taşıma araçlarını kullanmanız mümkündür. Berlin’e ilk kez seyahat ediyorsanız; toplu taşıma araçları ve raylı sistem haritası ilk başta sizlere karmakarışık gözükebilir. Ancak Berlin ulaşım ağı haritası ile bu soruna bir son vermeniz mümkündür. Berlin’de otobüslerde, yer altı istasyonlarında ücretsiz sizlerin hizmetine sunulan harita ve etkinlik rehberlerini kullanarak kolayca istediğiniz yere ulaşım sağlamanız mümkündür.

Berlin Ulaşım Ağı

Berlin’de BVG toplu taşıma sistemlerine verilen addır. BVG, Berlin’in oldukça gelişmiş ulaşım ağını oluşturan 10 metro, 15 banliyö, 22 tramvay, 151 otobüs ulaşım araçları ile şehrin yerli halkına ve Berlin’i gezmek için ülkeye seyahat eden turistlere ulaşım hizmeti sağlamaktadır. Metro hatları Berlin’de U harfi ile isimlendirilirken banliyö hatları ise S harfi ile isimlendirilmektedir. Berlin’de biletler bölgelere göre ayrılmıştır. Bu bölgeler:

  • A bölgesi; şehir içi seyahatlerinizde

  • B bölgesi; şehir merkezinin biraz dışına çıkan seyahatlerinizde

  • C bölgesi; şehrin en dışına gerçekleştirdiğiniz seyahatlerinizi kapsamaktadır.

Biletler ihtiyacınıza göre AB, BC ve ABC şeklinde düzenlenmiştir. Biletlerinizi, bilet makinalarından Türkçe dil seçeneğini tercih ederek kolayca alabilirsiniz. Toplu taşıma kullanacaksanız gezeceğiniz bölgeyi belirledikten sonra size en uygun bileti satın alarak toplu taşıma araçlarını kullanınız. Berlin’de ulaşım araçlarına biletsiz binmeye asla yeltenmeyiniz çünkü Alman Hükümeti asla affetmez basar size 60€ cezayı. Çok kuralcılar çok… Peki, Berlin’e nasıl ve neyle gideceğiz?

Berlin’de Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Berlin şehrine gitmenin birçok yolu var. İster uçak ister tren ya da özel aracınızla hiçbiriyle uğraşamam diyorsanız da Avrupa Rüyası Turları ile Berlin şehri sizler tarafınızdan keşfedilmeyi bekliyor. Ne duruyorsunuz Berlin yolcusu kalmasın… Gelelim konumuza Berlin’e nasıl ulaşım sağlayacağız?

1. Berlin Uçak Ulaşımı

Berlin’e hem İstanbul hem Ankara’dan Türk Hava Yolları ve Pegasus uçak seferleri ile ulaşmak mümkündür. Antalya Sun Express uçak seferlerini de Berlin’e ulaşmak için tercih edebilirsiniz. Bu uçak seferlerini kullanmanız doğrultusunda Berlin’de ya Schönefeld (SXF) ya da Tegel (TXL)  havalimanlarından birine iniş yaparsınız.

2. Berlin Tren Ulaşımı

Berlin demiryolları bakımında oldukça gelişmiş raylı sistem teknolojisine sahip bir şehirdir. Berlin merkez garı Almanya’nın hatta Avrupa’nın en büyük tren garı olma özelliğine sahiptir. Berlin’e ve Almanya’nın diğer kentlerine bilet satın alarak keyifli tren yolculuğu ile ulaşmanız mümkündür. Peki, Berlin’e ulaştık trenle ya da uçakla ya da başka yollarla… Berlin şehir merkezine nasıl gideceğiz?

Berlin Şehir Merkezine Ulaşım

Berlin’de iki havalimanı bulunmaktadır. Bu havalimanlarından şehre ulaşım yolları:

  • Tegel Havalimanından Şehir Merkezine Otobüsle Ulaşım

Tegel havalimanından şehrin merkezine giden Zoologischer Garten ya da Alexanderplatz gibi otobüsler bulunmaktadır. TXL olarak isimlendirilen otobüsle 20 dakikada merkez garına ulaşmanız mümkün. 109 numaralı otobüs seferi ile Zoologischer Gartene, 128 numaralı otobüs seferi ile de Osloerstrasse metro istasyonuna kolayca ulaşmanız mümkün. Otobüsleri kullanarak Berlin’i karış karış gezmeniz oldukça kolaydır.

  • Schönefeld Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Şehir merkezine otobüsler yanı sıra S9-S45 banliyö trenlerini kullanarak ulaşmanız da mümkündür. Ancak tren istasyonuna yürümek istemiyorsanız havaalanı önünden kalkan otobüslere binmenizi tavsiye ederiz. 171, X7, N7 otobüs seferleri ile Rudow metro istasyonuna kolayca ulaşım sağlayarak Berlin merkezine varmış olacaksınızdır.

Gece uçağınız iniş yapmış ise; U7 seferli hizmet vermekte olan metro hattı ile N7 gece otobüsleri şehir merkezine ulaşım hizmeti vermektedir. Diğer bir şehir merkezine ulaşım seçeneği taksi ama biraz pahalı 44€ kadarcık.

Berlin şehir merkezine metro, otobüs, banliyö, taksi gibi envaı çeşit ulaşım aracını kullanarak sonunda ulaştık. Peki, Berlin şehir merkezinde ulaşım nasıl sağlanır? Sizler için Berlin şehir içi ulaşım alternatiflerini araştırdık:

Berlin Şehir İçi Ulaşım Alternatifleri

Berlin şehir merkezi ulaşım açısından hiç zorluk yaşamayacağınız çeşitli toplu taşıma araçlarına sahip toplu taşıma ağı sistemli ve düzenli çalışan bir şehirdir. Berlin’de 10 metro, 22 tramvay, 151 otobüs, 15 banliyö seferi şehir içi ulaşımda hizmet vermektedir. Berlin BVG web sitesini kullanarak şehir içerisinde yolculuk yapacağınız bölgeye ve o bölgeye hizmet vermekte olan tüm toplu taşıma araçları güzergâhlarından, duraklarına kadar her türlü bilgiye kolayca erişmeniz mümkündür.

Berlin Toplu Taşıma Araçları

Berlin’de toplu taşımaya bilet alarak binmeniz gerekmektedir. Otobüse binecekseniz şoförden biletinizi satın alabilir metro istasyonlarında ise bilet otomatlarını kullanarak bilet alabilirsiniz. “Entwerter“ cihazlarında biletinizi damgalatıp aktif kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Şimdi Berlin şehir içi kullanılan toplu taşıma araçları neler birlikte inceleyeceğiz:

Berlin Şehir İçi Toplu Taşıma Araçları

1. Berlin Otobüs

Berlin şehir içi otobüs hatları 3 ana gruba ayrılmaktadır. Bunlar:

  • Seferleri sık gerçekleşen 2 katlı otobüsler

  • Seferleri daha az olan Bus otobüsler

  • Gece hizmet vermekte olan N otobüsler olarak 3 ana gruba ayrılmaktadır.

Berlin’de ulaşım şehir içerisinde otobüs ile seyahat etmek oldukça keyifli ve daha ucuz ulaşım yöntemidir. Berlin daha öncede dediğimiz gibi ulaşım bölgelerine ayrılmış bir şehirdir. Bu bölgeler A,B,C olarak sınıflandırılmıştır. Sizde Berlin şehir merkezinde gezilecek mekânlara ulaşım sağlamak istiyorsanız AB bilet şehir merkezini gezmek için satın almanız gereken bilettir.

2. Metro

Berlin’de metro hatları S ve U hatları olarak 2’ye ayrılmaktadır. U- Bahn şehir içi ulaşımda önemli yere sahip metro hattıdır. 173 metro istasyonu ile hizmet vermekte olan metro hafta içi 04.00 ve 01.00 hafta sonu 24 saat kesintisiz ulaşım hizmeti vermektedir.

3. Tramway

Tramvay hizmeti sadece Doğu Berlin bölgesinde hizmet vermekle birlikte 24 saat kesintisiz ulaşım hizmeti sağlamaktadır. Tramvaylar Doğu Berlin’de 22 hat ve 400 istasyon ile toplu taşıma hizmeti vermektedir.

4. Taksi

Berlin’de taksi ile ulaşım hizmeti diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça uygun fiyatlara sahiptir. “Kurzstrecke“ adı verilen ve yoldan çevirerek bindiğiniz bir taksiye kısa mesafe yolculukta (2 km) 5€ ödemeniz yeterlidir. Ancak bu yolculuk 2 km uzun sürdüğünde aradaki farkı sizden taksi şoförü talep etmektedir.

Berlin’de gerek şehir içi gerekse şehir dışı seyahat planlarınızda birçok toplu taşıma araçlarını kullanmanız kolaydır. Berlin gelişmiş altyapı ulaşım sistemleri ile şehri gezecek olana turistlere büyük ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Peki, Berlin ulaşım ücretleri ne kadar?

Berlin Ulaşım Ücretleri

Sizlerin de bildiği gibi Berlin; bölgelere ayrılmış bir ulaşım ağı sistemi ağına sahiptir. Berlin şehir merkezi ve merkeze biraz uzaklıkta olan yerlere seyahat etmek için A ve B biletlerini satın almanız yeterli olacaktır. Eğer Berlin şehir merkezi dışına da çıkmak gibi bir düşünceye sahipseniz ABC biletini satın almanızı öneririz. Sizlerde Berlin’de gezmek için toplu taşıma kullanacaksanız bölgelere göre biletinizi satın alınız. Çünkü bilet fiyatları otobüs ve tren fiyatları oldukça değişkenlik göstermektedir. 2019 yılı Nisan ayından itibaren Alman Hükümeti ulaşım ücretlerinde bir farklılık yaparak tek bilet ile her yere kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz hizmete imza atmıştır. Nisan ayından itibaren Deutschlandticket bölgesel tren ve otobüs ulaşım hizmetleri 49€ olacaktır. Almanya’da satılmaya başlanan bu aylık biletler ile Almanya’nın her yerine toplu taşıma araçlarını kullanarak seyahat edebileceksinizdir. Ancak toplu taşıma araçlarında zaman kaybetmek istemiyorum diyorsanız Avrupa Rüyası Büyük Avrupa turu sizleri bekliyor.

BLOG KATEGORİ