Bulgaristan Pasaportu Vizesiz Ülkeler Listesi

Avrupa Rüyası Blog

Bulgaristan Pasaportu Vizesiz Ülkeler Listesi 2023

Bulgaristan vatandaşlarının sahip olduğu ve uluslararası seyahatlerde kullanılan belge Bulgar pasaportudur. Bu pasaport sahibi kişiler, Bulgaristan’ın Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmasından dolayı aynı zamanda Avrupa vatandaşı olarak kabul edilmektedir.

Bulgaristan pasaportuna sahip kişiler, farklı vize şartlarına sahip olan çeşitli ülkelere vizesiz olarak seyahat etme hakkına sahiptir. Bulgaristan pasaportu sahibi kişilerin vizesiz seyahat edebilecekleri ülke sayısı 2023 yılında güncel olarak 173 tanedir.

Sizin için hazırladığımız bu yazıda Bulgaristan ülke vatandaşlarının ve Bulgar pasaportu sahibi kişilerin vizesiz, kapıda vize seçeneğiyle ya da Elektronik Seyahat Belgesi (eTA) ile erişebildiği ülkeler hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Yine bu yazımızda Bulgaristan pasaport sahibi kişilerin önceden elektronik vize (e-vize) alarak gidebilecekleri ülkelerin listesini de sizinle paylaşacağız.

İşte Bulgar pasaportu vizesiz ülkeler listesi (2023);

Almanya, Andorra, Antigua ve Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Aruba, Avusturya, Bahamalar, Barbados, Belarus, Belçika, Belize, Bermuda, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Bonaire; St. Eustatius ve Saba, Bosna-Hersek, Botsvana, Brezilya, Britanya Virjin Adaları, Brunei, Cayman Adaları, Cebelitarık, Çek Cumhuriyeti, Cook Adaları, Curacao, Danimarka, Doğu Timor, Dominik Cumhuriyeti, Dominika, Ekvador, El Salvador, Ermenistan, Estonya, Falkland Adaları, Faroe Adaları, Fas, Fiji, Filipinler, Filistin Toprakları,  Finlandiya, Fransa, Fransız Batı Hint Adaları, Fransız Ginesi, Fransız Polinezyası, Gambiya, Grenada, Grönland, Guatemala, Gürcistan, Haiti, Hırvatistan, Hollanda, Honduras, Hong Kong, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kiribati, Kıbrıs, Kırgızistan, Kolombiya, Kosova, Kosta Rika, Kuzey Makedonya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makao, Malezya, Malta, Marshall Adaları, Mauritius, Mayotte, Meksika, Mikronezya, Moğolistan, Moldova, Monako, Montserrat, Nikaragua, Norveç, Özbekistan, Palau, Panama, Paraguay, Peru, Polonya, Portekiz, Reunion, Romanya, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Samoa, San Marino, Sao Tome ve Principe, Senegal, Şili, Singapur, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Solomon Adaları, St. Helena, St. Maarten, St. Pierre ve Miquelon, St. Vincent ve Grenadinler, Surinam, Tayvan, Tonga, Trinidad ve Tobago, Tunus, Türkiye, Turks ve Caicos Adaları, Tuvalu, Ukrayna, Uruguay, Vanuatu, Vatikan Şehir, Venezuela, Wallis ve Futuna, Yeni Kaledonya, Yeşil Burun Adaları, Yunanistan, Zambiya.

Yukarıdaki listede yer alan ülkeler Bulgaristan vatandaşlarının Bulgar pasaportu ile vizesiz giriş yapabildiği ülkelerdir. Ancak Bulgar pasaportu sahibi kişiler bu ülkelere vizesiz giriş hakkına sahip olsa da kalış süresi ve seyahat etme amacının önemi unutulmamalıdır. Sonuçta her ülkenin kendisine ait vize kuralları ve süreleri vardır.

Peki, Bulgaristan pasaportu sahibi kişiler hangi ülkeler için kapıda vize alabilir? Bulgar pasaportu sahibi kişiler 35 ülkeye varışta vize yani kapı vizesi ile giriş yapabilirler. Bu vize türü için havalimanında ya da sınır geçiş noktasında varışta vize alınması yeterlidir. Unutulmaması gereken konu yine her ülkenin vize süreleri, vize kriterleri ve geçerlilik süresinin farklı olabileceğidir.

Bulgar pasaportu sahibi kişiler kapıda vize almak için varılan ülkenin göç kontrol noktasına ulaştığında önce gerekli belgeleri doldururlar. Bu aşamada bazı belgeler talep edilebilir ve vize ücretleri ödemesi gerekebilir. Daha sonra yetkili kişi vizeyi onaylayarak belirli bir süre ve amaç için ülkeye giriş için izin vererek ülkeye giriş aşaması tamamlanır.

Bulgar pasaportu sahibi kişiler yurtdışı seyahatlerinde vizesiz giriş ya da kapıda vize uygulamaları ile 208 ülkeye giriş sağlayabilirler. Bunların haricinde Bulgaristan vatandaşları için yurtdışı seyahatlerini gerçekleştirirken bazı ülkeler tarafından istenen bir diğer vize türü de Elektronik Seyahat Belgesi (eTA) olarak bilinen ve dört ülkeye giriş imkânı sunan elektronik bir belgedir. Bulgar pasaportuna sahip kişilerin Güney Kore, Kanada, Sri Lanka, Yeni Zelanda ülkelerine giriş yapmalarını sağlayan ve dijital bir seyahat belgesi olan Elektronik Seyahat Belgesi, seyahat öncesinde çıkarılabilir.

Elektronik Seyahat Belgesi, bu sisteme sahip ülkelerin onayı ile oluşturulan bir belge olduğu için genellikle birkaç saat ila gün içinde çıkan dijital bir belgedir. Ancak burada da unutulmaması gereken Elektronik Seyahat Belgesinin çıkarılıp çıkarılamayacağı kişinin uyruğu ve varılan ülkenin kurallarına göre değişebilen bir gerçektir.

Tüm bunların haricinde Bulgar pasaportu sahibi kişilerin e-vizeye başvurarak girebilecekleri ülkeler de bulunmaktadır. 2023 yılında güncel olarak 21 ülke; Bulgaristan vatandaşlarından elektronik vize istemektedir. E-vize denilen bu vize türü, online olarak başvurulabilen dijital bir vize olup çoğu zaman kişinin e posta adresine gönderilmektedir.

Bulgar pasaportu sahibi kişilerden e-vize isteyen ülkeler; Avustralya, Azerbaycan, Benin, Bhutan, Cibuti, Etiyopya, Fildişi Sahili, Gabon, Gine, Güney Sudan, Hindistan, İran, Kenya, Kongo (Dem. Cum.), Lesotho, Myanmar, Norfolk Adası, Pakistan, Papua Yeni Gine, Uganda, Vietnam şeklimdedir.

E-vize çıkartmak için istenilen belgeler arasında ilk olarak online bir form bulunmakta ve bu formun doldurulması talep edilmektedir. Kişisel bilgiler ve pasaport bilgilerinin girilmesinin ardından fotoğraf gibi gerekli belgeler eklenerek vize ücreti ödemesi yapılır ve e-vizeye başvurulur. Başvuru incelenip onaylandığında, e-vize çoğunlukla e-posta aracılığıyla kişiye gönderilir.

BLOG KATEGORİ