Avrupa Rüyası Blog

Neuschwanstein Şatosu Gezi Rehberi: Füssen Kasabasında Masal Kitaplarından Fırlamış Gibi Durmakta Neuschwanstein Şatosu Gezisi

Almanya’nın Bavyera eyaletinin Füssen kasabasında; şehrin en yüksek tepesi üzerine Bayvera Kralı II. Ludwig tarafından 19. yüzyılda inşa edilmiş Neuschwanstein Şatosu doğanın kalbinde görkemi ve ihtişamı ile adeta masal kitaplarından fırlamış; masalların yeryüzünde gerçekten var olduğuna inanmak isteyenler için eşsiz bir yurtdışı seyahatinin kapılarını aralamaktadır. Almanya’nın Romantik Yol rotasının incisi, doğanın kalbinde rengarenk renklere boyanmakta ormanların içerisinde bembeyaz Romanesk mimarisi ile gezip görenleri kendisine aşık etmekte ve ayrıca şato hakkında pek çok efsanenin anlatıldığı Neuschwanstein Şatosu; Disney'in Uyuyan Güzeli'nin Masalsı Şatosudur. Romantik Kral olarak bilinmekte; II. Ludwig tarafından çok erken yaşta tahta çıkmış olmasından duyduğu üzüntü karşısında hem çocukluğunu hem de gençlik yıllarını doyasıya yaşayamadığı için; tamamen kendi hayallerinden esinlenerek yapılmasını istediği şato yüzyıllar boyunca pek çok efsaneye konu olmuştur. Sizlerde yeşil ile mavinin; sıra dışı, ihtişamlı ve masallara ilham kaynağı olmuş; Füssen kasabası seyahati sırasında adı Deli Kralın En Güzel Rüyasını gerçeğe dönüştürdüğü ve rüyanın sonunda ise ortaya dünya üzerinde en güzel romantik masalsı bir mimari yapının ortaya çıktığı Disney’in ünlü hikâyesi Uyuyan Güzel’e ilham kaynağı olmuş Neuschwanstein Şatosu gezisi sizlere hayallerini gerçekleştirmek için bir yola çıkmış genç bir kralın hikâyesini anlatacaktır. Neuschwanstein Şatosu nerede? Neuschwanstein Şatosu gezisinde ne yenir? Neuschwanstein Şatosuna nasıl gidilir? Türkiye’den Neuschwanstein Şatosu seyahati için gerekli vize? Neuschwanstein Şatosu gezisi sırasında nerede kalınır? Neuschwanstein Şatosu gezisinde gezilecek yerler? Gibi birçok konu başlığı altında Almanya ülkesinin Neuschwanstein Şatosunun yer aldığı Füssen kasabasına yolculuğumuz başlasın. Keyifli okumalar…

Neuschwanstein Şatosu Gezisi

Füssen kasabasının yemyeşil ormanlarla kaplı dik bir yamaç üzerine 19. Yüzyılda deli kral olarak adı çıkmış II. Ludwig tarafından inşa edilmiş Neuschwanstein Şatosu; Romantik Yol rotasının incisi, Disney'in Uyuyan Güzeli'nin Masalsı Şatosudur. Dünyanın en güzel şatosunu inşa ettirmiş ancak o şatoyu göremeden deli damgası yiyerek acı bir son ile Starnberg Gölü’nün kenarında bulunan Berg Kalesi’ne hapsedilmiş ve boğularak ölmüştür.  Genç yaşta tahta çıkan ve gerçekleştiremediği hayallerini bu şato ile nebze olsun hafifletmek isteyen genç bir kişinin hayallerinin mükemmel bir manzaraya karşı Füssen kasabasının hayat bulduğu bu mimari yapı Neuschwanstein Şatosu bilinenleri kadar bilinmeyenleri ile de Füssen kasabası Romantik Almanya Rotası üzerinde yer almakta pek çok şato arasında en güzelidir. Sizlerde büyüleyici mimarisinin ardından genç bir kralın hayallerinin dışa vurumunu yansıtmakta Neuschwanstein Şatosu gezisi için; Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer almakta olan:

 • İsviçre Alp Köyleri ve Almanya Romantik Yol Turu ile İsviçre, Almanya ve Lichtenstein ülkelerinin en güzel şehirlerine, kasabalarına ve göllerine unutamayacağız seyahatler gerçekleştirirken; Almanya’nın en güzel şehirlerinde, kasabalarında, göllerinde daha önce deneyimlemediğiniz yurtdışı seyahati deneyimine Neuschwanstein Şatosu gezisi ile sahip olma fırsatına sahip olunuz.

Neuschwanstein Şatosu gezisi hakkında merak edilenler ve daha fazlası…

Ülke:

Almanya

Bölge:

Füssen Kasabası

Dil:

Almanca

İklimi:

Ilıman iklim

GMT ile arasındaki fark:

GMT+1

Para Birimi:

Euro

Neuschwanstein Şatosu Nerededir/Coğrafi Konumu

Almanya’nın Bavyera eyaletine bağlı Füssen yakınlarındaki Hohenschwangau kasabası yakınında yer alan; bir sarp tepe üzerinde; Neo-romantizm mimari stiliyle Bayvera Kralı II. Ludwig tarafından inşa edilmiş bu şato genç kralın duygularının dışa vurumunu temsil etmektedir.  800 metre yükseklikte tüm doğal güzelliklerin ortasında yer alan şato; Alpin etekleri, Pöllat Dağı ve Tegelberg Dağı tarafından çevrelenmiş olup; Pöllat Nehri, Alpsee Gölü ve Schwansee Gölleri şatonun etrafında hayranlık uyandıran atmosferlere ev sahipliği yapmaktadır.

Neuschwanstein Şatosu’na Ne Zaman Gidilir?

Disney'in Uyuyan Güzeli'nin Masalsı Şatosu, "Romantik Yol “un son durağı; Füssen şehrine bağlı Hohenschwangau kasabası yakınında; Çok erken tahta çıktığı için çocukluğunu ve gençlik yıllarını doyasıya yaşayamamış genç bir kralın hayallerinin ve yaşamak istediklerinin dışa vurumu Şato manzarası ve görkemli ve ihtişamlı mimarisi ile hayranlık uyandırıcı…  Yeryüzünün en güzel manzaralarına ev sahipliği yapmakta; Alpin etekleri, Pöllat Dağı ve Tegelberg Dağı tarafından yeşilin her tonuna sahip dik bir yamaç üzerinde 800 metre yükseklikte; Pöllat Nehri, Alpsee Gölü ve Schwansee Göllerinin çepe çevre sarıp sarmaladığı Neuschwanstein Şatosu bilinenleri kadar bilinmeyenleri ile de gizemini hala korumaktadır. Sizlerde "Romantik Yol “un son durağını oluşturmakta; köy evleri, enfes göl manzaraları, macera tutkunlarına eşsiz rotalar çizmekte dağları, tepeleri ve ihtişamlı ve hüzünlü hikâyelere ev sahipliği yapmakta şatoları ile Füssen şehrine bağlı Hohenschwangau kasabası yakınında yer almakta Neuschwanstein Şatosu her mevsim ayrı bir güzel… Ancak sizler Almanya’nın Romantik Yolu üzerindeki pek çok güzel şehre, kasaba ve köye yaz aylarında daha önce deneyimlemediğiniz bir yurtdışı tatiline çıkma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Neuschwanstein Şatosu’na Nasıl Gidilir?

“Deli Kral” olarak ünlenen ancak hikâyesinin altında genç bir adamın yaşayamadıklarının dışa vurumu olarak yeryüzünde inşa ettirdiği bu şato  "Romantik Yol “un en güzel gezi durağı… Hayallerini mimari bir eser ile dışa vurduğu genç kral II. Ludwig’in; "Romantik Yol “un son durağını oluşturmakta Neuschwanstein Şatosu; Ludwig, Chitty Chitty Bang Bang, Spaceballs ve The Great Escape filmlerinde yer almış olup; Disney’in animasyon filmleri olan Külkedisi ve Uyuyan Güzel’deki şatolarda Neuschwanstein Şatosundan esinlenerek tasarlanmıştır. Sizlerde Avrupa’nın en popüler turistik yerlerinden biri olarak listelerde yer almakta; Abcnewspoint Şirketi 2015 yılındaki raporuna göre Dünyada mutlaka gezilip görülmesi gereken 10 yerden biri olarak kayıtlara alınmış Neuschwanstein Şatosuna seyahat etmek için; Münih şehrine uçakla seyahat gerçekleştirdikten sonra Füssen kasabasına trenle ulaşıp; Füssen’den şatonun olduğu Hohenschwangau kasabasına 73,78 numaralı otobüsler ile seyahat edebilirsiniz. Dilerseniz de; Türkiye’nin en kapsamlı İsviçre Alp Köyleri ve Almanya Romantik Yol Turu ile her gece konaklamalı, seyahatleriniz uçaklı yurtdışı turu ile gerçekleştirdikten sonra; İsviçre, Almanya ve Lichtenstein ülkelerinin şehirlerini, kasabalarını, köylerini, göllerini Avrupa Rüyası Otobüslerinde sizlere hizmet vermekte Profesyonel kokartlı rehber eşliğinde İsviçre başta olmak üzere daha önce deneyimlemediğiniz yurtdışı seyahatine çıkma fırsatına sizlerde sahip olunuz. Ancak bu seyahatleri gerçekleştirmeniz için Schengen vizesi sahibi olmanız şart. Detaylı bilgi için Avrupa Rüyasının blog sayfasında yer alan Schengen vizesi yazılarımızı okuyabilir ya da Avrupa Rüyasının yurtdışı tur danışmanlarından bu konuda destek alabilirsiniz.

Neuschwanstein Şatosu’na Ulaşım İmkânları

Alplerin eteklerinde Çam ormanlarının ortasında dik bir yamaçta; yüksek tepeler üzerine inşa edilmiş; 18 yaşında tahta çıkan Kral Ludwig’in hayallerinin dışa vurumunu temsil etmekte yapı mimarisi ve doğa manzaraları ile eşsiz bir rota. Peri masalların fırlamışçasına durmakta Şato; gotik kuleleri ve sisli bulutların üzerindeki muhteşem ötesi doğal güzellikleri ile sizleri peri masalının içerisinde bir kahraman olarak hissettirecek büyülü bir gezi durağı… Sizlerde Ludwig, Chitty Chitty Bang Bang, Spaceballs ve The Great Escape filmlerinde yer almış olup; Disney’in animasyon filmleri olan Külkedisi ve Uyuyan Güzel’deki şatolarda Neuschwanstein Şatosundan esinlenerek tasarlanmış; Avrupa’nın en popüler turistik yerlerinden biri olarak araştırma şirketleri raporlarında bile dünyada mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında yer almakta Neuschwanstein Şatosuna:

 • Özel aracınızla
 • Faytonlarla
 • Otobüs
 • Tren ile seyahat etmeniz mümkün.

Neuschwanstein Şatosu’nun Civarında Konaklanılacak Mekânlar

Her mevsim ayrı güzelliklere kapılar aralamakta; Füssen’in yemyeşil kasabası Hohenschwangau kasabasının dik bir yamacında inşa edilmiş Neuschwanstein Şatosu dünyanın en güzel şatolarından biri. Yemyeşil ormanların içerisinde ulaşılmaz güzellikte etkileyici manzaraların beşiğinde inşa edilmiş; masal kitaplarından fırlamışçasına durmakta Şato gezisi sırasında konaklamak isterseniz de:

 • Füssen, Hallstatt ve Königsee kasabalarında konaklayabilirsiniz. Otel sahibi ve çalışanlarının Türk olduğu ve oldukça sıcak ve samimi hizmet anlayışı ile Füssen merkezinde yer almakta City Apart Hotel Füssen ’de aracınız varsa otopark hizmeti ile konaklamanız mümkün.

Dilerseniz de: Her gece konaklamalı ve ekstra turlar ile daha fazla yer gezip görme imkânına sahip olacağız Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer almakta olan:

 • İsviçre Alp Köyleri ve Almanya Romantik Yol Turu ile aşılmaz denilen şehirlerde ve kasabalarda unutulmaz anılar biriktirirken lüks otellerde konaklamanın keyfini de çıkarabilirsiniz.

Sınırlar aşıldıkça güzelleşir; sınırları aşarken konforunuzdan ve rahatınızdan asla ödün vermeyiniz!

Neuschwanstein Şatosu Gezisi

İki merdiven kulesi, 1 salon ve 15 odadan oluşmakta iç mimarisi ile Şarkıcılar Salonu, Taht Salonu, Balo Salonu, Kraliyet lojmanı,Misafir odaları, çalışma odası ve daha pek çok rengârenk kemerlerle On İki Havari ve altı kralın resimleriyle; Şatoyu yaptırırken Richard Wagner’in Kuğu Operası’ndan etkilenen Kral Ludwig’in yalnızlığı ne kadar sevdiğini kanıtlamakta Neuschwanstein Şatosu… Sizlerde Alpinlerin eteklerinde göller ve nehirler tarafından çepeçevre kuşatılmış; büyüleyici dünyalara kapılar aralamakta; Wagner operalarından ilham alınarak tasarlanan bu şato seyir alanları ile etkileyici bir Romantik Almanya Rotası… Sizlerde Neuschwanstein Şatosu gezisi sırasında Neuschwanstein Şatosu’ndan aşağıya inen yolun sonunda:

 • Ludwig'de çocukluğunda; babası II. Maximilian tarafından yaptırılan kraliyet yazlığını yakından görebilir
 • Neuschwanstein Şatosu’nu sağınıza alıp biraz ilerlediğinizde sizleri karşılayacak doğa harikası Alpsee gölünde ördekleri besleyebilir
 • Füssen ve Hohenschwangau kasabalarında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Mağarayı andıran seyir alanı manzarasını görmeden asla şatodan ayrılmayınız…

Neuschwanstein Şatosu Gezisinde Yemek Ve Alışveriş

Almanya’nın en güzel şatosu Neuschwanstein Şatosu "Romantik Yol” un sonunda eşsiz bir gezi durağı… Sizlerde Füssen şehrine bağlı Hohenschwangau kasabası yakınlarında inşa edilmiş birbirinden güzel kale, şato ve göller ile kaplı kasabada güzel vakit geçirdikten sonra; Füssen kasabası ara sokaklarında alışveriş ve yemek için pek çok şirin dükkânın bulunduğu mekânlarda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 • Hediyelik eşya satın almak isterseniz Leyk adlı mağazayı ziyaret ediniz
 • Yoğurtlu dondurmaların tadına bakınız
 • Gasthof Krone adlı restoranda elle yemek yemenin keyfine varınız( gelenekleri öyleymiş)
 • Kahvecilerde sıcak kahveler ile sıcak ve tatlı sohbetler gerçekleştiriniz.

Neuschwanstein Şatosu gezisi ile Romantik Almanya Yolu maceramızın sonuna geldik. Başka yolculuklarda tekrar görüşmek üzere seyahatte kalınız.

BLOG KATEGORİ