İkinci Pasaport Alabilir Miyim? Nasıl Alınır?

Avrupa Rüyası Blog

İkinci Pasaport Alabilir Miyim? Nasıl Alınır?

Bulunduğunuz ülkeden başka bir ülkeye seyahat etmek mi istiyorsanız? Yurtdışı seyahatlerini çok seven biri misiniz? Ya da ülkeler arası siyaset ve birbirlerini tanımama durumlarından dolayı vize alamam tedirginliği mi yaşıyorsunuz? Tüm bu soruların cevabı son zamanlarda seyahat etmeyi seven ve yurtdışı seyahatleri gerçekleştiren herkesin gündeminde olan bir konu aslında. Eğer siz de ülkeler arası siyasi durumlardan dolayı birbirine ters düşen ülkelerden vize alamama tedirginliği yaşıyorsanız ya da ‘acil bir durumda yedek pasaportum olsun’ diye düşünüyorsanız yapmanız gereken ikinci pasaport çıkartmak olacaktır.

İkinci Pasaport (Muhafaza Pasaportu) Nedir?

Ülkeler arasında yaşanan siyasi gerilimlerden dolayı daha önce mevcut pasaportunuz ile bazı ülkelere giriş-çıkış yapmışsanız ya da bu ülkelerden vize almış iseniz, aynı pasaportla başka bir yabancı ülkeye vize başvurusunda bulunduğunuzda önceki seyahatinizin vizesi veya giriş–çıkış damgasının pasaportta bulunması sorun olabilmektedir. İşte tam da bu noktada devreye giren ve sizi vize reddinden kurtaracak olan ikinci pasaport (diğer adı ile muhafaza pasaportu) ile bu durumdan kurtulabilirsiniz. Aynı kişinin en fazla iki pasaport alması mümkündür ve bunun için yapmanız gereken ikinci pasaport başvurusu yapmaktır.

İkinci Pasaport Nasıl Alınır?

Belli bir döneme kadar pasaport başvuruları ve ikinci pasaport başvurusu işlemleri il ve ilçe emniyet müdürlükleri tarafından yapılmaktaydı. Ancak yapılan düzenleme ile artık tüm pasaport işlemleri nüfus müdürlüklerinden yapılmaktadır. Pasaport başvurusu, pasaport randevusu, ikinci pasaport başvurusu, yeşil pasaport başvurusu gibi pasaport ile ilgili tüm işlemlerde yetkili kurum il ve ilçe nüfus müdürlükleridir.

Peki, ikinci pasaport alınabilir mi? İkinci pasaport başvurusu nasıl yapılır? Bir kişi en fazla iki pasaport alma hakkına sahiptir. Adına iki geçerli pasaport düzenlenen kişiler eğer aynı anda her iki pasaportu da kullanmak isterler ise; bu durumu belgelendirmeleri halinde talep ettikleri süre doğrultusunda sorumluluk kendilerinde olmak kaydıyla dilekçeleri alınır ve çift pasaport kullanabilirler.

İkinci pasaport almak ve ikinci pasaport başvurusu için gerekli evraklar ile birlikte, ikinci pasaport talebinizle ilgili yazdığınız dilekçeyi ilgili nüfus müdürlüğüne randevunuz anında vermeniz yeterli olacaktır.

Çift Pasaport Nasıl Alınır?

İkinci pasaport almak için gerekli evraklar şu şekilde sıralanmıştır;

* Son 6 ayda çekilmiş, 50mm X 60mm ebatlarında, arka fonu beyaz olan, biyometrik özelliklere sahip iki Adet Biyometrik Fotoğraf,

*Nüfus cüzdanının aslı,

*Pasaport harç ve defter ücretinin randevu öncesinde ödenmesi (Online olarak yapılan ödemeler sistemde gözükeceği için dekont ibraz etmeye gerek yoktur.)

Pasaport harç bedelleri talep edilen pasaport geçerlilik süresine göre değişen bir rakamdır. 2023 yılı için açıklanan pasaport harç bedelleri şu şekildedir;

Süre            Harç           Defter              Toplam

6 Ay           689,70 TL       501,00 TL       1190,70 TL

1 Yıl         1008,30 TL       501,00 TL       1509,30 TL

2 Yıl         1646,10 TL       501,00 TL       2147,10 TL

3 Yıl         2338,50 TL       501,00 TL       2839,50 TL

4-10 Yıl    3295,50 TL      501,00 TL       3796,50 TL

İkinci pasaport başvurusu öncesinde gerekli evrakları hazırladıktan sonra il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden pasaport başvuru randevunuzu oluşturmanız gerekmektedir. Randevunuz esnasında sizden parmak izi alınacaktır. Eğer daha önce parmak izi verdiyseniz bunu belgelemeniz halinde tekrar parmak izi vermenize gerek kalmayacaktır. 7 yaşından küçük çocuklardan parmak izi alınmamaktadır.

İkinci Pasaportun Avantajları Nelerdir?

Peki, neden çift pasaport kullanmalıyım? İkinci pasaportun avantajları nelerdir? İki pasaport sahibi olmak neden gerekli olabilir? Şimdi aklınıza iki pasaport kullanımının neden gerekli olabileceği sorusu gelmiş olabilir. Bunun ilk sebebi bizce ülkeler arasındaki siyasetten kaynaklanan vize problemleridir. Örnek olarak İran, İsrail, Mısır gibi ülkelerin yaşadığı siyası sorunlar başka Avrupa ülkelerine ya da ABD’ye vize almak istediğinizde sorun olabiliyor. İran’a giden ve pasaportunda İran damgası var olanlar Amerika’ya o pasaportla maalesef giremiyor. Dolayısıyla çok fazla yurtdışı seyahati yapmak zorunda kalan biri iseniz ve kısa aralıklarla hem İran, Mısır hem de ABD’ye seyahat etmeniz gerekiyorsa ikinci pasaportunuzun olması büyük bir avantaj sağlıyor.

İkinci bir pasaporta sahip olmanın bir diğer sebebi de çok sık seyahat ediyor olmanızdır. Eğer gerçekten bir gezgin iseniz ve yurtdışı seyahatleriniz çok fazla ise tek bir pasaporta sığmayacak kadar damganız var demektir. Bu durumda ikinci pasaporta sahibi olmak kolay ve kullanışlı bir çözüm olacaktır. Aynı şekilde eğer yurt dışında ikamet ediyorsanız ve sıklıkla diğer ülkelere seyahat ediyorsanız yine çift pasaport kullanmak mantıklı olabilir.

BLOG KATEGORİ