Avrupa Rüyası Blog

Durham Gezi Rehberi: İngiltere’nin Durham Şehri Hakkında Merak Edilenler Ve Durham Gezisi

Büyük Britanya’nın üzerinde güneş batmayan ülkelerinden İngiltere şehri Durham, Orta Çağ ruhunu ruhunuzun en derinlerinizde hissedeceğiniz büyülü atmosferlere ve 2000 yıl öncesine dayanmakta olan tarihi yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Wear Nehri'nin yakınlarında eşsiz bir coğrafya üzerinde inşa edilmiş; gezip görenlerin bu yemyeşil doğanın ve masmavi renklerin ahenkle dans ettiği nehirlerin yer aldığı; Durham gezisi İngiltere şehirleri arasında tarihi ve kültürel zenginlikleri ile sizlere unutulmaz anlar yaşatacaktır. Eski şehir bölgesinde yer alan ve Orta Çağın en eski ve en çarpıcı tarihi yapıları arasında zamanlar arası yolculuk yapıyor hissiyatını en derinlerinizde hissederken Unesco Dünya Mirası Listelerinde yer almakta olan eserlerin dünyasına da bu şehirde ilk adımı atma fırsatına sahip olacaksınız. Unutamayacağınız ve daha önce deneyimlemediğiniz bir yurtdışı seyahatini sizlere yaşatacak ve kartpostallık manzaralarıyla şehre ihtişam katan feodal baronların görkemli şatoları, üç büyük araştırma üniversitesi, Unesco Dünya Mirası katedralleri, kiliseleri ve Orta Çağ dönemine dayanan 2000 yıllık tarihi yapıları ile bu şehir rüya gibi bir İngiltere şehir rotası… Sizlerde Birleşik Krallığın üzerinde güneş batmayan ülkesi İngiltere’nin Durham şehrinde unutulmaz bir seyahate çıkmak için araştırmalara başladıysanız yazımızda Durham şehri hakkında merak edilen her konuyu derledik. Durham nerede? Durham’ da ne yenir? Durham’ a nasıl gidilir? Türkiye’den Durham seyahati için gerekli vize Gibi birçok konu başlığı altında Durham şehrini tanımaya başlayabilirsiniz. Keyifli okumalar…

Durham Gezisi

Tarihi açıdan İngiltere’nin en eski şehirleri arasında ye almakta olan ve Orta Çağ atmosferinin buram buram hissedildiği Durham şehri tarihin ve doğanın yeryüzünde buluştuğu büyülü bir gezi rotası… Adını şehirdeki ilk demiryolu deposunun inşasına başlanması için arazisi bu şehrin kurulması için bağışlamış Dr. Bartlett Durham’dan almış tarihi eski şehir Durham 1853’te kurulmuştur. Tarihi ve kültürel zenginlikleri yanı sıra; doğasıyla, tarihi yapılarıyla, şehri süsleyen taş köprüleri, kiliseler, katedralleri ve uzun bir eğitim ve araştırma geçmişine sahip Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi üniversitelere ev sahipliği yapmakta olan Durham şehrinde farklı dünyaları bir arada keşfetme fırsatına sahip olacaksınız. Eğitimden, sanata, sanattan, tarihe, tarihten, Afro-Amerikan tarihine, Sivil Haklar hareketinin merkezliğini yapmış ve Dr. Martin Luther King Jr. Gibi birçok önemli şahsiyetlerin yaşadığı ve çalışmalarını dünyaya duyurduğu Durham şehri seyahati sırasında sizlerde bu önemli çalışmaların ve tarihe ışık tutan yapıları yakından gezip görme fırsatına Durham gezisi ile sahip olacaksınız. Sizlerde Durham şehir turunda çok sayıda ilginç müzeye gezecek, açık hava meraklıları için yemyeşil yolları ve parklarında uzun yürüyüşler veya bisiklet sürme keyfini çıkaracak, Orta Çağ kalbinin attığı Eski şehir bölgesinde ise tarihi 2000 yıla dayanmakta olan tarihi yapılar arasında tarihte yolculuğa çıkacağınız bu eşsiz seyahat rotası Durham şehri için; Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer alan:

 • Britanya Rüyası Turu
 • İngiltere Turu ile İngiltere’nin tarihi ve kültürel zenginlikleriyle zamanda yolculuğa çıkacağınız ve unutulmaz anılar biriktireceğiniz İngiltere şehirleri seyahatine çıkma cesaretini gösteriniz.

Durham şehri hakkında merak edilenler ve daha fazlası…

Ülke:

İngiltere

Bölge:

Kuzey Doğu İngiltere bölgesi

Yüz ölçümü:

33,7 km2

Dil:

İngilizce

İklimi:

Suptropikal İklim

GMT ile arasındaki fark:

(GMT-5)

Durham Nerededir/Coğrafi Konumu

Büyük Britanya’nın Kuzey Doğu İngiltere bölgesinde; Amerika Birleşik Devletleri’nin Kuzey Karolina eyaletinde yer almakta olan Orta Çağ izlerinin ilk günkü gibi yaşatıldığı binalar ile çevrili Üniversite şehri şehrin kuruluş tarihi milattan önce 2 bin yılına kadar uzanan dayanmaktadır. Durham şehri Unesco Dünya Mirası Listelerinde tarihi ve doğası ile büyüleyici tarihi yapılara ve atmosferlere ev sahipliği yapmaktadır.

Durham’a Ne Zaman Gidilir?

Dünyanın üç büyük araştırma üniversitesine, Sivil Haklar hareketinin önemli liderleri Dr. Martin Luther King Jr. Ve daha birçok şahsiyetin yaşadığı ve çalışmalarını tüm dünyaya duyurduğu; tarihi yüzyıllar öncesine dayanan Durham şehri İngiltere’nin en güzel şehirleri arasında yer almakta olup her yıl milyonlarca kişinin hayranlıkla keşfetmeyi arzuladığı rüya gibi İngiltere şehir rotasıdır. Orta Çağ dönemlerinden kalma ve Unesco Dünya Mirası ile korum altına alınmış tarihi yapıları, sanatsal ve birbirinden değişik çevreyle, sahne sanatlarıyla, bilimle ve daha birçok alanda yer almakta olan müzeleri, sanat galerileri ve eşsiz yemyeşil doğasında sizleri kucaklayıp ruhunuzun huzur bulacağı Durham gezisi için en ideal mevsim yaz aylarıdır. Havaların sıcacık olduğu şehrin tarihi dokusuna sanatsal sokak performansları, tiyatro gösterileri ve rengârenk festivalleri ile hayatınızda geçirdiğiniz en güzel tatil olacak Durham yaz aylarında bambaşka bir rüya…

Durham’a Nasıl Gidilir?

Canlı ve cıvıl cıvıl yaşam kültürü ile öğrencilerin kasabası olarakta bilinen ve 3 önemli bilim merkezi üniversite ev sahipliği yapmakta olan tarihi çok eskilere dayanmakta Durham farklı rotaların bir çatı altında toplandığı büyülü bir rüya… Unesco Dünya Mirası Listelerinde yer alan Orta Çağ ruhunu ilk günkü gibi gezip görenlerde hayranlık uyandıran Katedralleri, müzeleri, kiliseleri, tarihi binaları ve eşsiz coğrafyasıyla Durham seyahati için en ideal ulaşım yöntemi hava yolu ulaşımıdır. Unesco Dünya Mirası Listelerinde yer almakta olan tarihi şehir Durham’a Türkiye’den direkt uçuşlar bulunmaması sebebiyle seyahatinizi İngiltere’nin birbirinden renkli ve hareketli şehirlerine gerçekleştireceğiniz hava yolu ulaşımı sonrası Durham şehrine uçak, tren, otobüs ulaşım araçları ile seyahat edebileceğiniz gibi dilerseniz ise;  Avrupa Rüyası otobüsleri ile İngiltere’nin en güzel şehirlerini ve en güzel gezi rotalarını Avrupa Rüyasıyla keşfetme fırsatına sizde sahip olabilirsiniz. Yalnız bu seyahati gerçekleştirmeniz için İngiltere vizesi sahibi olmanız şart. İngiltere vizesi hakkında bilgi almak istiyorsanız Avrupa Rüyası ’nın blog sayfasında gezgin tutkunu yurtdışı seyahat blog yazılarına göz atmaya unutmayınız.

Durham Şehir İçi Ulaşım

Tarihin kalbinde yemyeşil bir coğrafya üzerinde inşa edilmiş; hayranlık uyandıran kartpostallık manzaraları ve şehirde yükselen Orta Çağa ait dönemlerinin izlerini taşıyan Unesco Dünya Mirası Listesi yapıları arasında zamanda yolculuk yapıyor hissini iliklerinize kadar sizlere yaşatacak; İngiltere şehirleri arasında yer almakta olan Durham şehri tarihin ve doğanın bir arada eşsiz bir dünya gezi rotası… Sizlerde tarihiyle, yapılarıyla, üniversiteleriyle; eğitim, sanat, bilim, doğa harikalarını ve gizli mücevherleri gizleyen büyülü ve gizemli şehir Durham’ı keşfetmek için yürümek dışında tercih edebileceğiniz ulaşım araçları:

 • Bisiklet
 • Otobüs
 • Durham'dan şehir dışındaki şehirlere seyahat etmek için Tren
 • Taksi gibi ulaşım araçları ile şehir içi veya dışı seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Durham’ da Konaklama

Birleşik Krallığın en güzel şehirleri arasında yer almakta olan tarihi yapıları ve eşsiz doğal güzellikleriyle birbirinden renkli ve eğeleneli rotasyonlara sahip öğrenci şehri olarakta bilinmekte olan; Özel bir mimari veya tarihi ilgi alanlarına sahip Durham şehri Orta Çağ’ın en güzel mimari örneklerine ev sahipliği yapmaktadır. Sizlerde tarihi ve doğası ile gezilmesi ve keşfedilmesi en zevkli gizemli şehir Durham’da konaklamak ve seyahatinize mola vermek istiyorsanız sizlere tavsiyemiz Durham şehir merkezinde konaklama alternatiflerine bakmanızdır. Hem tarihe hem de ulaşım olanaklarına oldukça yakın olacaksanız bu sayede. Dilerseniz de:

Her gece konaklamalı ve ekstra turlar ile daha fazla yer gezip görme imkânına sahip olacağız Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer almakta olan:

 • Britanya Rüyası Turu
 • İngiltere Turu ile aşılmaz denilen şehirlerde unutulmaz anılar biriktirirken lüks otellerde konaklamanın keyfini de çıkarabilirsiniz.

Sınırlar aşıldıkça güzelleşir; sınırları aşarken konforunuzdan ve rahatınızdan asla ödün vermeyiniz!

Durham Gezi Rehberi: Durham Şehrinde Gezilecek Yerler

Unesco Dünya Mirası Listeleri ile koruma altına alınmış eski şehir Durham; Arnavut kaldırımlı sokakları, küçük ve samimi, şirin mi şirin mekanları; tarihin kapılarını aralayacağınız tarihi 2000 yıl öncesine dayanmakta olan yapıları ve birbirinden farklı müzeleri ile Durham şehir turunda gezilmesi gereken rotalar:

1. Durham Katedrali

Tarihi çok eski yıllara dayanmakta olan; Hz. İsa'nın Katedral Kilisesi, Bakire Meryem ve Durham'lı St. Cuthbert adı ile de anılmakta olan Unesco Dünya Mirası Listelerinde yer almakta olan başyapıt mimari yapılar arasında yer almaktadır. İngiliz mimari sanatının en güzel el işçiliklerini yakından görme fırsatına sahip olacağınız; manzarası ile büyüleyen katedral Harry Potter filminde yer alan manastırda dahil olmak üzere günümüzde Orta Çağın en sağlam ve en eski ve en görkemli yapılarıdır.

2. Durham Kalesi

İlginç tarzda inşa edilmiş odaları, göz alıcı el işçilikleri ve görkemli dış mimari yapısı ile Unesco Dünya Mirası listelerinden yer almakta olan bu tarihi yapı; 900 yılı aşkın yaşam geçmişine sahip olmakla birlikte günümüzde Durham Üniversitesi'nin kurucu kolejine ev sahipliği yapmaktadır.

3. Durham Eski Şehir

Tarihin kalbine açılacak kapının anahtarının yer aldığı eski şehir bölgesi tarihi yapıları ve farklı rotasyonları ile Unesco Dünya Mirasına sahip yapıların mabedi…

Daha fazlası için Avrupa Rüyasının Durham şehirlerini de kapsayan turlarına göz gezdirmeyi unutmayınız.

Durham’da Ne Yenir?

Doğanın kalbinde tarihte yolculuk yapıyor hissiyatını sizlere yaşatacak ve 850 yıllık tarihe sahip olduğu düşünülen yemek kitabının bulunduğu Durham şehir turunda tadına bakmanızı tavsiye ettiğimiz lezzetler:

 • Deniz mahsulleri
 • Greggs
 • İtalyan yemekleri
 • Fast food
 • Sandviç

Durham’da Gece Hayatı

Tarihi görkemli ve şatafatlı mimari yapıları, telaşsız ve mutlu insanları, Yemyeşil doğasında iki katlı tarihi binaların gökyüzünün turkuaz rengiyle büyülü bir atmosfere bürünen Durham şehrinde gece hayatı deneyimlemek isterseniz Durham şehir merkezinde her tarza ve her bütçeye uygun eğlence mekânlarında gönlünüzce eğlenme imkânına sahip olabilirsiniz. Dilerseniz de lüks restoranlarda keyifli ve lezzetli bir akşam yemeği yedikten sonra nehir kenarlarında yemyeşil parkların ve masmavi turkuaz renkli nehirlerin eşliğinde akşam yürüyüşleri de gerçekleştirmenizi sizlere tavsiye ederiz.

Durham’da Festivaller

 • Durham Miners Gala
 • Durham Kitap Festivali

Sınırlar aşıldıkça anlam kazanır. Sizlerde seyahat etmenizin önündeki engelleri aştıktan sonra Avrupa Rüyasıyla tanışıp Durham şehrinde anılar biriktirmeye başlayınız.

BLOG KATEGORİ