Avrupa Rüyası Blog

Kuzey Avrupa’da Baltık ülkelerinin en güzel şehirlerine ev sahipliği yapmakta olan Letonya, tarihi ve kuruluşu M.Ö. 2500 yıllarına dayanmaktadır. Köklü bir tarihe sahip Letonya, Kuzey Avrupa’da yer alan Baltık ülkeleri üçlemesinde önemli bir yere sahiptir. Birinci Dünya Savaşı sırasında Alman işgaline uğramış olsa da büyük mücadeleler ve çekişmeler sonucu bağımsızlığını kazanan Letonya halkı tarihine ve kültürüne sıkı sıkıya bağlı yaşayan ve yaşatan kültüre sahiptirler. birçok savaşa ve çekişmelere ev sahipliği yapmış olsa da Letonya günümüzde hayranlık uyandıran mimari yapıları, Orta Çağdan kalma eserleri ve derin tarihe kaynaklık eden müzeleri ve eşsiz büyüleyici doğası ile mutlaka gezilmesi gereken Baltık rotaları içerisinde ilk sıralarda yer alan ülke konumundadır. Sizlerde Letonya gezisi sırasında Baltıkların Letonya ülkesi hakkında araştırmalar yapıyorsanız sizler için yazımızda Letonya hakkında merak edilen her konuyu derledik. Letonya nerede? Letonya’da ne yenir? Letonya’ya nasıl gidilir? Türkiye’den Letonya’ya seyahat için gerekli vize Gibi birçok konu başlığı altında Letonya ülkesini tanımaya başlayabilirsiniz. Keyifli okumalar…

Letonya Gezisi

Tarihin tozlu sayfalarında birçok işgale uğramış olsa dahi tarihine ve kültürüne sıkı sıkıya bağlı halkı ile günümüzde Baltıkların en güzel ülkeleri arasında yer alan Letonya; Unesco Dünya Mirası Listelerindeki birçok tarihi esere ve müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Birbirinden ihtişamlı ve görkemli Art Nouveau sanat akımıyla inşa edilmiş yapıları, tarihe kaynaklık eden müzeleri, sanata ve sanatçıya âşık insanları ve sokakları ile Letonya sanatın ruh bulmuş ülkesidir. Başkent Riga şehrine ev sahipliği yapmakta olan şehrin tarihi dokusu ve sanata olan tutkuyla yaklaşımları şehrin ve ülkenin genel havasına ve atmosferine de işlemesiyle Letonya’nın her şehri ayrı bir sanat şölenini gözler önüne sermektedir. Sizlerde Orta Çağdan günümüze kadar uzanan köklü tarihi ile birçok mücadeleler ile günümüzde birçok Unesco Dünya Mirası Listesindeki eserlere ev sahipliği yapmakta olan renkli şehir Letonya gezisi için; Baltıkların en güzel ülkesi ve şehirlerinde unutulmaz bir yurtdışı tatili geçireceğiniz Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer alan:

 • İskandinav Rüyası Turları

Baltık Ülkeleri Turları ile Letonya’nın kalbi şehirlerinde unutulmaz bir yolculuğa çıkacaksınız.

Letonya gezisi hakkında merak edilenler ve daha fazlası…

Bulunduğu Kıta:

Kuzey Avrupa

Başkenti:

Riga

Resmi Dili:

Letonca

Yüz Ölçümü:

64.589 km²

GMT ile arasındaki fark:

GMT+2

Para Birimi:

Euro

Letonya Nerededir/Coğrafi Konumu

Kuzey Avrupa kıtasında Baltık Bölgesi ülkeleri arasında yer almakta olan Letonya’nın kuzeyinde Estonya, güneyinde Litvanya, doğusunda ise Rusya ülkeleri yer almaktadır. Başkent şehri ve en büyük şehri Riga olan Letonya Unesco Dünya Mirası Listelerindeki birçok tarihi yapı ve müzeye ev sahipliği yapmaktadır.

Letonya’ya Ne Zaman Gidilir?

Kış ve bahar aylarının sert ve oldukça ağır hava şartlarında geçtiği Letonya gezisi için en ideal aylar Bahar aylarının sonları ve yaz aylarıdır. Doğanın ve şehrin cıvıl cıvıl olduğu festivaller ve kutlamalarla şehrin karnaval havasına büründüğü Letonya gezisi için yaz ayları en güzel gezi rotasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Sonbahar mevsimini seviyorsanız ve yaprakların rengârenk görüntüsü altında Letonya şehirlerini süsleyen sonbahar yaprakları altında da ülkeyi gezmenizi tavsiye edebiliriz. . Yemyeşil doğasıyla Letonya şehirlerinde sizlerde eşsiz doğayla bir bütün olacak Letonya’nın tarihine ev sahipliği yapmakta olan şehirlerinde unutulmaz anılarınıza bir yeni gezi rotası daha fazladan eklemiş olacaksınız.

Letonya’ya Nasıl Gidilir?

Kuzey Avrupa Baltık ülkeleri arasında yer almakta olan Baltıkların incisi Riga şehrine ev sahipliği yapan Letonya’ya Türkiye’den seyahat etmenin en keyifli ve konforlu yöntemi hava yolu ulaşımıdır. Türkiye’den Letonya’nın başkenti Riga şehrine düzenlenen hava yolu uçuş seferleri ile Letonya’nın Riga şehrindeki Riga Havalimanına direkt olarak uçuş gerçekleştirme imkânına sahip olabilirsiniz. Dilerseniz de kara yolunu kullanarakta araba veya otobüs turları ile Kapıkule Bulgaristan sınır kapısı üzerinden Belarus güzergâhından seyahat edebileceğiz gibi Avrupa ülkelerinden Polonya güzergâhını kullanarakta ülke ülke gezerek Letonya’ya seyahat etmeniz mümkün. Ancak bu seyahatleri gerçekleştirmeniz için Schengen vizesi sahibi olmanız şart. Detaylı bilgi için Avrupa Rüyasının blog sayfasında yer alan Schengen vizesi yazılarımızı okuyabilir ya da Avrupa Rüyasının yurtdışı tur danışmanlarından bu konuda destek alabilirsiniz.

Letonya Şehir İçi Ulaşım İmkânları

Baltıkların en güzel şehrine ev sahipliği yapmakta olan “Avrupa’nın Kültür Başkenti“ Riga şehri, Letonya gezisi için birçok ulaşım alternatifi kullanmanız mümkün. Unesco Dünya Mirası Listelerinde birçok tarihi ve kültürel zenginliğe ev sahipliği yapan Baltık ülkesi Letonya’da şehirleri ve tarihi yapı, müze, katedral, sarayları gezerken şehir içi ulaşımda tercih edebileceğiz ulaşım araçları:

 • Tramvay
 • Troleybüs
 • Otobüs
 • Araç Kiralama
 • Taksi gibi ulaşım araçlarını Letonya şehir içi ulaşımda tercih edebilirisiniz.

Letonya’da Konaklama

Letonya’nın başkent şehri ve Unesco Dünya Mirası Listelerinde yer alan eserleri ve Avrupa Kültür Başkenti Riga, en çok tercih edilen konaklama alternatiflerine ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl milyonlarca turistin ziyaretçi akınına uğrayan Letonya ülkesinin en popüler en gözde tarihi yapıları ve eşsiz doğal güzelliklere sahip Riga şehrinde konaklamak için en ideal bölgeler:

 • Şehrin en eski yerleşim ve tarihi dokusu ile Orta Çağdan, Rönesans ve Sovyetler Dönemi’nden eserler göreceğiniz Old Town bölgesi,
 • Lüks ve şehrin turistik mekânlarına yakın konaklama arayışında olanlara Miesnieku Iela bölgesi,
 • 19. Yüzyıl en güzel ahşap işlemeli yapılarına yakın olmak için Kültürel ve sanat etkinlikler merkezi Kalnciema Iela Bölgesi,
 • Eğlenmeyi sevenler ve hareketli şehir yaşantısı için Zemgale Suburb,
 • Merkeze yakı ama ekonomik fiyatlı konaklama için ise Özgürlük Anıtı yakınında yer almakta olan Latgale Suburb bölgesi en ideal konaklama bölgeleri ve mekânlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Ya da her gece konaklamalı ve ekstra turlar ile daha fazla yer gezip görme imkânına sahip olacağız Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer almakta olan:

 • Avrupa Rüyası İskandinav Rüyası Turu
 • Avrupa Rüyası Baltık Ülkeleri Turu ile sizde sınırlar ötesi ülkelerde eşsiz tatil deneyimleri yaşayınız.

Çünkü sınırlar aşıldıkça güzelleşir…

Letonya Gezilecek Yerler

Köklü tarihi geçmişi ve zengin kültürel birikimleri ile Baltıkların en güzel şehirlerine ev sahipliği yapmakta olan Letonya gezisi unutulmaz anılar biriktireceğiniz rüya gibi rotasyonlara sahiptir. Avrupa kültür başkenti seçilen ve Unesco Dünya Mirası Listelerindeki birçok esere ev sahipliği yapmakta olan Letonya’nın başkenti olması yanı sıra Letonya’nın tarihi ve kültürüne de yakından bakma fırsatına sahip olacağınız Riga şehrinde ve daha birçok bölgesinde gezip görülmesi gereken bazı yerler:

1. Riga

Letonya’nın tarihinin ve modernimizin buluşma noktası olması yanı sıra ülkenin kalbi konumundaki başkent Riga şehri hem tarihi hem de modernizmin ahenkle uyumlu görüntüsü ile gezip görenleri kendisine hayran bırakan yapılara ve kültürel yaşama ev sahipliği yapmaktadır. Unesco Dünya Mirası Listelerinde yer almakta olan tarihi ve kültürel zenginlikleri ve canlı ve renkli şehir yaşantısı ile Riga Letonya’nın kalbi…

2. Jurmala

Baltık Denizi’nin İncisi, Letonya’nın ünlü tatil beldesi Jurmula enfes sahilleri, plajları, ruhen huzur veren ve ruhu dinginleştiren doğal parkları ve tarihi yapı ve binaları ile hem denizin hem de tarihin en yakın merkez konumu Letonya’da.

3. Riga Katedrali

Baltık ülkelerinde, Letonya’nın en eski tarihi yapıları arasında yer almakta olan Orta Çağ döneminden kalma Dame Katedrali olarak da bilinen Riga Katedrali Letonya’nın ve Baltık ülkelerinin en eski Orta Çağ kilisesidir.

4. Kara Kafalılar Evi

Başkent Riga yer almakta olan 1934 yılında inşa edilmiş bu tarihi eski yapı geçmişte evlenmemiş tüccarlar, armatörler ve yabancılar için inşa edilmiş lonca evidir.

5. Özgürlük Anıtı

Letonya’nın başkenti Riga şehrinde yer alan Özgürlük Anıtı, Letonya’nın bağımsızlık mücadelesi sırasında ülkenin kurtuluşu için hayatlarını ortaya koyan kahraman askerler için 1935 yılında dikilmiş Anıttır.

Riga Havacılık Müzesi, Letonya Ulusal Sanat Müzesi, Aziz Peter Kilisesi ve daha fazlası için Avrupa Rüyasının Letonya ülkesi ve şehirlerini de kapsayan turlarına göz gezdirmeyi unutmayınız.

Letonya’da Ne Yenir?

Baltıkların İncisi Letonya köklü tarihinin yanı sıra etkileşimde bulunduğu İskandinav, Alman ve Rus mutfaklarından etkilenmiştir. Geniş mutfak kültürüne sahip Letonya gezisi sırasında tadına bakmanızı tavsiye ettiğimiz lezzetler:

 • Cukas Galerts (Jöleli bir et yemeği)
 • Piragi (poğaça türü)
 • Karbonade( Pilav- salata-domuz pirzolası)
 • Kotletes( pilav-patates- köfte üçlemesi)
 • Frikadelu Zupa ( Köfteli Çorba)
 • Auksta Zupa ( pancarlı sebze çorbası)
 • Maizes Zupa( Pudingsi tatlı)
 • Janu Siers( kimyonlu peynir)
 • Rasols( Rus salatası)
 • Pelmen( yöresel tatlı)

Letonya’da Gece Hayatı

Letonya gece hayatını deneyimlemek isteyenlerin uğrak şehri Riga başkenttir. Birçok eğlence mekânına ev sahipliği yapmakta olan Riga şehri Letonya ülkesinin eğlence merkezinin kalbi konumundadır. Birbirinden renkli gece kulüpleri, canlı müzik mekânları ve barlar ve gece eğlencesi için ideal bölge olan Riga şehrinde her bütçeye ve hr tarza uygun mekan bulmak oldukça kolaydır.

Letonya’da Festivaller ve Kutlamalar

Letonya, tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri ve canlı kültürel yaşamıyla Baltık Denizi’nin gizli hazinelerini barındıran Unesco Dünya Mirası Listelerine ve Avrupa Kültür Başkentliği yapmakta olan ülkedir. Her yıl renkli gösterilere ev sahipliği Letonya’da düzenlenen festivaller ve kutlamalar:

 • Latvian Songand Dance Festival
 • Saulkrasti Jazz Festivali
 • Skanu Mezs Festivali
 • Positivus Müzik Festivali
 • Summer Soynd ve daha fazlası…

Sınırlar aşıldıkça anlam kazanır. Sizlerde seyahat etmenizin önündeki engelleri aştıktan sonra Avrupa Rüyasıyla tanışıp Letonya’da anılar biriktirmeye başlayınız.

BLOG KATEGORİ