Avrupa Rüyası Blog

Vaduz Gezi Rehberi:  Orta Avrupa’nın En Küçük Şehirlerinde Vaduz Şehri Hakkında Merak Edilenler Ve Vaduz Gezisi

Orta Avrupa’nın en küçük ülkeleri arasında; Alp Dağları eteklerinde Ren Vadisi kıyısında yer almakta Lihtenştayn’ın başkenti Vaduz şehri; Prens Hanedanlığının ikametini sürdürdüğü ve prensler tarafında yönetilmekle şehir Vaduz; askerler tarafından korunmakta eşsiz deneyimlere imza atacağınız Orta Avrupa seyahat rotası… Orta Avrupa’da Lihtenştayn ülkesinin batısında İsviçre ile sınır komşusu Vaduz şehri; Avrupa’nın en küçük şehri olması yanı sıra eşsiz doğal güzellikleri ve tarihi kültürel zenginlikleriyle her doğan bebek için ülkece kutlamaların yapıldığı Vaduz şehri zengin Avrupa ülkeleri arasında yer almaktadır. Rengârenk rotasyonlara ev sahipliği yapmakta Lihtenştayn başkenti Vaduz şehrinde her an sizleri macera ve aktivite dolu yurtdışı seyahati beklemekte. Prenslere hizmet etmiş; şatoları, şehri korumak amaçlı yapılmış kaleleri, katedralleri, kiliseleri ve Alplerin görkemli karla kaplı zirvelerinde kış sporları ve doğa sporlarına meraklı kişilerin doğayla ve tarihi yapılar arasında Avrupa’da eşsiz bir yurtdışı tatili yapacakları Vaduz gezisi için merak edilen her konuyu biz sizler için yazımızda derledik. Vaduz nerede? Vaduz’ da ne yenir? Vaduz’ a nasıl gidilir? Türkiye’den Vaduz şehri seyahati için gerekli vize? Vaduz’ da nerede kalınır? Vaduz’ da görülmesi gereken yerler? Gibi birçok konu başlığı altında Lihtenştayn ülkesinin Vaduz şehrine yolculuğumuz başlasın. Keyifli okumalar…

Vaduz Gezisi

Lihtenştayn ülkesinde, Alp Dağları eteklerinde Ren Nehri’nin nefes kesen kartpostallık manzaraları kıyılarında; kendi küçük ama içerisinde; tarihi ve kültürel zenginlikleriyle Avrupa’nın en zengin şehirlerinden Vaduz; Orta Avrupa’nın tarihi ve doğal güzellikleriyle eşsiz bir gezi rotası… Lihtenştayn prensliğinin kendi ismiyle kurulduğu ve Lihtenştayn ülkesini ele geçirdikleri ilk yerin Vaduz kontluğu olduğu şehri; Lihtenştayn ülkesinin başkentidir. Orta Avrupa’nın en küçük yüz ölçümüne sahip; Alp Dağlarının eteklerinde Ren Nehri kıyısında yeşil ile mavinin enfes manzaralarına ev sahipliği yapmakta Vaduz şehri; tarihi dokusu ve birbirinden güzel dünyanın değişik yerlerinden toplanan Paskalya Yumurtası Koleksiyonu gibi faklı eşyaların sergilendiği müzeleri, sokakları, caddeleri ile açık hava sanat müzayedesinde geziyor hissini sizlere yaşatmaktadır. Kendi küçük ama tarihi ve kültürel zenginlikleriyle büyüleyici güzellikte Vaduz gezisi için; Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer almakta olan:

 • İsviçre Alp Köyleri ve Almanya Romantik Yol Turu ile İsviçre, Almanya ve Lichtenstein ülkelerinin en güzel şehirlerine, kasabalarına ve göllerine unutamayacağız seyahatler gerçekleştirirken; en güzel şehirlerinde, Lihtenştayn ülkesinde daha önce deneyimlemediğiniz yurtdışı seyahati deneyimine Vaduz gezisi ile sahip olma fırsatına sahip olunuz.

Vaduz gezisi hakkında merak edilenler ve daha fazlası…

Ülke:

Lihtenştayn

Bölge:

Lihtenştayn'ın batısı

Yüz ölçümü:

17,3 km²

İklimi:

Okyanusal İklim

GMT ile arasındaki fark:

GMT+1

Para Birimi:

İsviçre Frangı

Vaduz Nerededir/Coğrafi Konumu

Orta Avrupa’nın en küçük ülkeleri arasında yer almakta Lichtenstein ülkesinin başkenti Vaduz şehri; ülkenin batısında İsviçre sınırında yer almaktadır. Alp Dağları eteklerinde ve Ren Nehri kıyısında inşa edilmiş Vaduz şehri Prensleri hâkimiyetinde 125 kişilik ordu ile korunmaktadır.

Vaduz Şehrine Ne Zaman Gidilir?

İsviçre ve Avusturya arasında Alp Dağları gölgesinde sıkışmış; Avrupa’nın en küçük ülkeleri arasında yer almakta Lichtenstein ’ın başkenti Vaduz şehri; doğal güzellikleri ve tarihi kültürel zenginlikleriyle prenslere ev sahipliği yapmış pek çok; şatolara, saraylara, prenslerin özel eşyalarının sergilendiği müzelere ve İsviçre’nin dünyaca ünlü mimarlarının eserlerinin yer aldığı pek çok müze ve sanat galerisine kapılar aralamaktadır. Sizlerde Okyanusal iklim özelliklerine sahip; kışlar ılık ve soğuk; yazları ise soğuk havaların yerini güneşli günlere bıraktığı Vaduz şehri her mevsim bambaşka büyüleyici dünyaların kapılarını aralamakta gezgin ruhlu seyahat eden kişilere. Sizlerde şehir görünümlü küçücük bir ülkenin başkentiyle tanışacağınız; Alplerin yamaçlarında yer alan prenslerin kullandığı sarayları, Neo-Gotik tarzda inşa edilmiş kiliseleri, katedralleri, sanatseverlerin ilgisini bir hayli çekecek İsviçreli mimar Meinrad Morger, Christian Kerez, Heinrich Degelo’nun ulusal ve modern sanat çalışmalarının sergilendiği müzeleri yanı sıra doğal güzellikleriyle Orta Avrupa’nın göbeğinde cenneti yaşatmakta huzur ve sakinlik akan Vaduz şehrine seyahat etmek isterseniz yaz ayları bu şehir doğası ve tarihi kültürel zenginlikleriyle masalsı bir gezi durağı…

Vaduz Şehrine Nasıl Gidilir?

12. yüzyıl el yazmalarında Faduz adı ile Dünya sahnesindeki yerini almış; 1342 yılında resmi olarak bir yerleşim yeri haline gelmiş; 17. Yüzyılda bölgenin yeni hakimiyeti altındaki kişi tarafından cadı avlarının yaşandığı Vaduz şehri günümüzde prensler tarafından huzurlu ve sakin atmosferlere ev sahipliği yapmaktadır. Vaduz şehrinde günümüzde hala Prens Hanedanlığının konakladığı şatolardan, kalelere, geçmişte şifahane olarak inşa edilmiş evlerden, heykeller ve enstalasyonlar gibi üç boyutlu klasik modern sanat ve çağdaş sanattan çalışmaların sergilendiği müzelere kadar pek çok zenginliğe sahip Vaduz şehrine seyahat etmek isterseniz öncelikle bilmelisiniz ki; Lichtenstein ülkesine ve başkentine direk Türkiye’den uçuş bulunmamaktadır. Lichtenstein ülkesine ve başkenti Vaduz şehrine seyahat etmek isterseniz İsviçre’nin Zürih veya Almanya’nın Friedrichshafen şehirlerine uçakla seyahat gerçekleştirdikten sonra; bu şehirlerden tren veya karayolu ile Vaduz şehrine ulaşım sağlamanız mümkün. Dilerseniz de; Türkiye’nin en kapsamlı İsviçre Alp Köyleri ve Almanya Romantik Yol Turu ile her gece konaklamalı, seyahatleriniz uçaklı yurtdışı turu ile gerçekleştirdikten sonra; İsviçre, Almanya ve Lichtenstein ülkelerinin şehirlerini, kasabalarını, köylerini, göllerini Avrupa Rüyası Otobüslerinde sizlere hizmet vermekte Profesyonel kokartlı rehber eşliğinde İsviçre başta olmak üzere daha önce deneyimlemediğiniz yurtdışı seyahatine çıkma fırsatına sizlerde sahip olunuz. Ancak bu seyahatleri gerçekleştirmeniz için Schengen vizesi sahibi olmanız şart. Detaylı bilgi için Avrupa Rüyasının blog sayfasında yer alan Schengen vizesi yazılarımızı okuyabilir ya da Avrupa Rüyasının yurtdışı tur danışmanlarından bu konuda destek alabilirsiniz.

Vaduz ’da Şehir İçi Ulaşım

Orta Avrupa’nın en küçük yüz ölçümüne sahip ülkesinin başkenti Vaduz şehri; Alp dağları eteklerinde yemyeşil tepelerin ve Ren Nehrinin eşsiz güzellikteki manzaraları kıyısında inşa edilmiş; tarih ve doğal güzellikleri ile eşsiz bir yurtdışı seyahat rotası. Sizlerde tarih, sanat ve doğal güzellikleriyle prenslerin şehri Vaduz şehrini yürüyerek dilerseniz de; araç kiralayarak rahatça gezmeniz mümkün.

Vaduz Şehrinde Konaklama

İsviçre ile Avusturya’ya komşu, Ren Nehri boyunca kurulmuş; denize kıyısı olmayan ülkeler arasında yer almakta Lihtenştayn ülkesinin başkenti Vaduz şehri; tarihi ve doğal güzellikleriyle her sokağı ve caddesi açık hava sanat müzayedesinde geziyor gibi hissedeceğiniz; günümüzde hala prenslerin yaşadığı hayal ötesi küçücük bir şehir. Sizlerde Alplerin gölgesinde Ren Nehri kıyısında kurulmuş; tarih boyunca prenslere ev sahipliği yapmış tarihi mekânlara sahip Vaduz şehrinde konaklamak isterseniz; küçük villalarda, hostellerde, geniş bahçeli özel dekorasyonlu sayısı çok fazla olmayan otellerde konaklamanız mümkün. Ancak siz önceden konaklayacağınız yerde rezervasyon yaptırmayı unutmayınız çünkü Vaduz küçük bir şehir… Dilerseniz de:

Her gece konaklamalı ve ekstra turlar ile daha fazla yer gezip görme imkânına sahip olacağız Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer almakta olan:

 • İsviçre Alp Köyleri ve Almanya Romantik Yol Turu ile aşılmaz denilen şehirlerde ve kasabalarda unutulmaz anılar biriktirirken lüks otellerde konaklamanın keyfini de çıkarabilirsiniz.

Sınırlar aşıldıkça güzelleşir; sınırları aşarken konforunuzdan ve rahatınızdan asla ödün vermeyiniz!

Vaduz Gezi Rehberi: Vaduz Şehrinde Gezilecek Yerler

Prenslerin şehri ve günümüzde hala prenslerin yaşadığı Vaduz Lihtenştayn ülkesinin başkenti; Orta Avrupa’nın da en küçük yüz ölçümüne sahip şehridir. Sizlerde Lihtenştayn ülkesinin Vaduz şehrinde birbirinden güzel prenslerin kullandığı yapıları yakından görmek isterseniz gezi duraklarınız:

1. Schloss Vaduz

Lihtenştayn ülkesinin sembolü; içerisinde hala prensin yaşadığı Vaduz şatosu, Alplerin yemyeşil yamaçlarında görkemi ve ihtişamı ile şehrin üzerinde hâkimiyet havası kurmaktadır. Kapısında “Özel Mülkiyet“ yazan tabelanın asılı olduğu ve prensin hala sarayda yaşamasında dolayı içerisine giremediğiniz Şato; milli bayramlarda kapılarını havai fişek gösterileri ile herkese açmaktadır.

2. Vaduz Katedrali

Vaduz şehrinde Neo-Gotik tarzda inşa edilmiş kilise; Roma Katolik Başdiyosezliğin merkezidir. Orta Çağ döneminden inşa edilmiş ve yıllara meydan okumakta bu tarihi yapı prenslerin eşlerinin de mezarlarına ev sahipliği yapmaktadır.

3. Lihtenştayn Sanat Müzesi

Ülkenin kültürel mirasının sergilendiği; İsviçreli mimarlardan Meinrad Morger, Christian Kerez, Heinrich Degelo’nun ulusal ve modern sanat çalışmalarının sergilendiği ve birbirinden eşsiz güzellikteki eserlerin sergilendiği bu müze; sanatseverlere oldukça keyifli bir rota çizmektedir.

Daha fazlası için Avrupa Rüyasının Lihtenştayn ülkesinin Vaduz şehrini de kapsayan turlarına göz gezdirmeyi unutmayınız.

Vaduz Şehrinde Ne Yenir?

İsviçre ile Avusturya sınırında; dünyanın en küçük yüz ölçümüne sahip Orta Avrupa ülkesi Lihtenştayn ülkesinin başkenti Vaduz şehrinde mutfak lezzetleri; Almanya ve İsviçre etkilerini taşımaktadır. Sizlerde Lihtenştayn ülkesinin başkenti prenslerin yaşadığı Vaduz şehri seyahatinde birbirinden güzel yemekler tatmak isterseniz sizlere tavsiyelerimiz:

 • Kasknöpfle( peynirli makarna)
 • Rösti( kızartılmış patates püresi)
 • Kirsch( kirazdan yapılmış meşrubat)
 • Gerstensuppe(arpa çorbası)
 • Wienerschnitzel(tavuk veya et kızartması)
 • Birnbrot( armut tatlısı)
 • Tatsch/ Kratzete( pankekler)
 • Ribel( mısır nişaştalı geleneksel yemek)
 • Pinot Noir ve Müller- Thurgau( üzümlerden elde edilen şaraplar)

Vaduz Şehrinde Gece Hayatı

Yüz ölçümü olarak Orta Avrupa’nın en küçük ülkeleri arasında yer almakta Lihtenştayn’da gece hayatı oldukça zengin ve çeşitlidir. Sizlerde Lihtenştayn ülkesi seyahatinde gece hayatını deneyimlemek isterseniz:

 • Schaan
 • Balzers
 • Malbun
 • Nendel
 • Coco Loco Night Club'ta

Ancak Lihtenştayn ülkesi başkenti Vaduz şehrinde gece hayatı çok hareketli ve renkli değildir. Vaduz şehrinin trafiğe kapalı bölgesi Stadle bölgesinde birkaç pub ve bar bulunmaktadır.

Vaduz Şehrinde Alışveriş

Lihtenştayn ülkesi başkenti Vaduz şehrinde sevdikleriniz ve kendiniz için İsviçre yapımı saat, çikolata, el yapımı porselen kuklaları satın alabilir; leziz Lihtenştayn şaraplarından tadabilirsiniz. Vaduz başkent şehrinde; alışveriş için en iyi adres Altın Yol Caddesidir. Biraz soluklanmak, kahve içmek, yemek için mola vermek ya da alışveriş yapmak için bu cadde her açıdan keyifli bir gezi durağı… 

Vaduz Şehrinde Festivaller

 • Vaduz Film Festivali
 • Lihtenştayn Ulusal Günü Kutlamaları
 • Opera Festivali

BLOG KATEGORİ