Avrupa Rüyası Blog

Würzburg Gezi Rehberi: Romantik Yolun Bohem Ve Etkileyici Başlangıç Noktası Würzburg Şehri Hakkında Merak Edilenler Ve Würzburg Gezisi

Almanya Romantik Yolun ilk durağı; Bavyera’nın mücevheri, Prenslerin şehri Würzburg şehri; Almanya’da ziyaret edilecek en büyülü şehirlerden biri. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almakta; Almanya’nın Romantik Yol rotasının başlangıç noktası Würzburg şehri; tarih kokan sokakları, yemyeşil park ve bahçeleri, görkemli şatoları, kaleleri, surları, katedralleri, eski köprüleri ve büyüleyici doğal güzellikleriyle masal kitaplarındaki okuduğumuz yerlerin yeryüzünde inşa edilmiş şehridir. Kendinizi masalsı bir gerçekliğin içerisinde bulacağınız; Almanya’nın güneybatısında, Bavyera eyaletinin kuzeyinde; tarihi geçmişi 1.400 yıl öncesine dayanmakta Würzburg şehri Avrupa’nın en popüler turizm merkezleri arasında; yurtdışı seyahatinde aradığınız her şeyi sizlere vaat etmektedir. Yemyeşil doğası ve masmavi akan nehirler ve göller üzerinde inşa edilmiş; muhteşem ötesi doğal güzelliklere ev sahipliği yapmakta buram buram tarik kokan sokaklarda zamanı geriye saracağınız Würzburg şehri hakkında merak edilen her konuyu sizler için derledik. Würzburg nerede? Würzburg’ da ne yenir? Würzburg’ a nasıl gidilir? Türkiye’den Würzburg şehri seyahati için gerekli vize? Würzburg’ da nerede kalınır? Würzburg’ da görülmesi gereken yerler? Gibi birçok konu başlığı altında Almanya ülkesinin Würzburg şehrine yolculuğumuz başlasın. Keyifli okumalar…

Würzburg Gezisi

Almanya Romantik Yolun başlangıç ya da bitiş noktası; Almanya’nın şarapları ve biraları ile öğrenci şehri Würzburg; tarihi yapısı ve doğal güzellikleriyle eşsiz bir Avrupa gezi rotası… Wilhelm Conrad Röntgen’in 1895’te X-Işını elektromanyetik dalgaları (röntgen ışınları) keşfettiği, Almanya’nın ilk hızlı tren hattı (ICE) olan Würzburg-Hannover demiryoluna ev sahipliği yaptığı, Bavyera’nın Mücevheri, Prensler Şehri Würzburg tarihi ve UNESCO Dünya Mirası eserleri ile gezgin ruhlu kişilere unutamayacakları dünyaların kapılarını aralamakta… Günümüzde ortaçağ ve daha çağdaş mimarinin çok sayıda güzel örneğini bir arada gezip görme fırsatına sahip olacağınız; çok sayıda etkinlik, festival ve tarihi turistik mekânlar, müzeler, saraylar, kaleler, surlar, şatolar, yemyeşil parklar ve bahçeler arasında birbirinden güzel yolculuklarda güzel anılar biriktirmek ve bu anılarınız fotoğraflarla ölümsüzleştirmek isterseniz; Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer almakta olan:

 • İsviçre Alp Köyleri ve Almanya Romantik Yol Turu ile İsviçre, Almanya ve Lichtenstein ülkelerinin en güzel şehirlerine, kasabalarına ve göllerine unutamayacağız seyahatler gerçekleştirirken; Almanya’nın en güzel şehirlerinde, kasabalarında, göllerinde daha önce deneyimlemediğiniz yurtdışı seyahati deneyimine Würzburg gezisi ile sahip olma fırsatına sahip olunuz.

Würzburg gezisi hakkında merak edilenler ve daha fazlası…

Ülke:

Almanya

Bölge:

Bavyera eyaleti sınırları icerisinde

Yüz ölçümü:

87,63 km2

Dil:

Almanca

İklimi:

Ilıman iklim

GMT ile arasındaki fark:

GMT+1

Para Birimi:

Euro

Würzburg Nerededir/Coğrafi Konumu

Almanya’nın Bavyera eyaletinin kuzeyinde; Unterfranken kentinin başkenti Würzburg şehri; Kuzey Bavyera’da, Frankfurt ile Nürnberg arasında Franconia bölgesindeki Mainz Nehri kıyısında Romantik Yolu’n ilk durağı eşsiz bir yurtdışı seyahat rotasının ilk durağı… Sizlerde masala kitaplarında hayali gezdiğiniz eşsiz büyüleyici güzelliklerin yeryüzünde inşa edilmiş şehirlerinde gezmek isterseniz Almanya’nın birbirinden güzel şehirlerine, kasabalarına ve köylerine gidişin ilk durağı Würzburg şehrinde biraz masalsı birazda büyüleyici güzelliklere yakından bakma fırsatına olunuz.

Würzburg Şehrine Ne Zaman Gidilir?

Almanya’nın Romantik Yol rotasının başlangıç noktası, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almakta Würzburg şehri yeşilin her tonuna sahip ormanların, dağların ve tepelerin ardında masmavi huzur vermekte nehir ve göl kıyılarında MÖ 1000 yılında kurulmuştur. İsveç Kralı Gustav Adolf’un saldırısı ve Mart 1945’te II. Dünya Savaşı bombalanması başta olmak üzere pek çok acı verici olayların yaşandığı; her sokağı ve her caddesi ayrı bir tarihi sahneye tanıklık etmenizde rol oynayacak Orta Çağ mimari yapıları ile bezenmiş Würzburg şehri yaz aylarında bambaşka dünyaların kapılarını aralamanızda rol oynayacaktır. Birçok acı dolu geçmiş yıllara rağmen küllerinden Anka Kuşu misali yeniden doğmuş; modern ve gelenekselin bir arada sentezlendiği ve inşa edildiği ortaçağ ve daha çağdaş mimarinin çok sayıda güzel örneğini bir arada gezip göreceğiniz şehir yaz aylarında yemyeşil doğası ve tertemiz parkları, bahçeleri; huzur vermekte göl ve nehir manzaraları ile eşsiz bir yurtdışı seyahat rotasının başlangıç durağıdır.

Würzburg Şehrine Nasıl Gidilir?

Almanya’nın en bilindik turizm rotalarından Romantik Yol’un üzerinde yer almakta; Bavyera’nın batısında, Würzburg ile Fussen arasında yer almakta Almanya’nın Würzburg şehri; Almanya’nın ilk hızlı tren hattı, X-Işını elektromanyetik dalgalarının keşfi, savaş ya da saldırı olduğunda korunmak için kaleleri, Orta çağ döneminden Würzburg’un en iyi sanatçısı Tilman Riemenschneider’ın ahşap oyma eserleri ve heykelleri ile dünyanın en önemli buluşlarına ve sanat yapıtlarına ev sahipliği yapmaktadır. Sizlerde Almanya Romantik Yolun başlangıcı Würzburg şehrine seyahat etmek isterseniz;  hem Frankfurt hem de Nürnberg şehirleri üzerinden Würzburg şehrine seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Frankfurt'tan, Münih'ten ve Frankfurt'tan tren yolculukları ile Würzburg şehrine keyifli ve konforlu eşsiz bir seyahat gerçekleştirmek sizlerin elinde. Dilerseniz de; Türkiye’nin en kapsamlı İsviçre Alp Köyleri ve Almanya Romantik Yol Turu ile her gece konaklamalı, seyahatleriniz uçaklı yurtdışı turu ile gerçekleştirdikten sonra; İsviçre, Almanya ve Lichtenstein ülkelerinin şehirlerini, kasabalarını, köylerini, göllerini Avrupa Rüyası Otobüslerinde sizlere hizmet vermekte Profesyonel kokartlı rehber eşliğinde İsviçre başta olmak üzere daha önce deneyimlemediğiniz yurtdışı seyahatine çıkma fırsatına sizlerde sahip olunuz. Ancak bu seyahatleri gerçekleştirmeniz için Schengen vizesi sahibi olmanız şart. Detaylı bilgi için Avrupa Rüyasının blog sayfasında yer alan Schengen vizesi yazılarımızı okuyabilir ya da Avrupa Rüyasının yurtdışı tur danışmanlarından bu konuda destek alabilirsiniz.

Würzburg Şehrinde Şehir İçi Ulaşım

Almanya’nın büyüleyici rotası Romantik Yolu’n başlangıç noktası, tarihi ve kültürel eşsiz Almanya şehri Würzburg; II. Dünya Savaşında acı dolu olaylara ev sahipliği yapmasına rağmen acılarını daha güçlü bir şekilde sarmıştır.  Orta Çağın en güzel tarihi yapılarına, sanat müzelerine, kalelerine, katedrallerine ve Almanya'nın en kaliteli şaraplarını tadabileceğiniz restoran ve kafeleri ile sizlere farklı dünyalarının kapılarını Unesco Dünya Mirası Eserleri ile aralamaktadır. Würzburg şehrinde şehir içi ulaşım:

 • Tramvay
 • Otobüs ile Würzburg şehrinde keyifli ve konforlu bir şekilde seyahatleriniz eşsiz rotalara gerçekleştirebilirsiniz.

Würzburg Şehrinde Konaklama

Işıl ışıl tarih kokan sokaklarını süsleyen birbirinden çarpıcı mimari yapılara ev sahipliği yapmakta; Romantik Ren Yolunu‘nun başlangıç noktası Würzburg şehri; tarihi ve doğal güzellikleri ile Almanya’nın rengârenk kasaba, köy ve şehirlerine enfes yolculuklar gerçekleştireceğiniz gezi durağı… Sizlerde 2. Dünya Savaşı yıllarında pek çok acıya ev sahipliği yapmış ve küllerinde yeniden doğmuş Würzburg şehrinde konaklamak isterseniz en ideal konaklama mekânları:

 • Modern ve orta çağ temalı Schlosshotel Steinburg,
 • Muhteşem konumu, orta bütçeli konaklama fırsatı ile Hotel Gruener Baum,
 • Çağdaş tarzı ile Mercure Hotel Wuerzburg am Mainufer,
 • Çok dilli personeli, ekonomik otel fiyatları ile Ibis Wuerzburg City gibi mekanlarda konaklama imkanına sahip olabilirsiniz. Dilerseniz de:

Her gece konaklamalı ve ekstra turlar ile daha fazla yer gezip görme imkânına sahip olacağız Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer almakta olan:

 • İsviçre Alp Köyleri ve Almanya Romantik Yol Turu ile aşılmaz denilen şehirlerde ve kasabalarda unutulmaz anılar biriktirirken lüks otellerde konaklamanın keyfini de çıkarabilirsiniz.

Sınırlar aşıldıkça güzelleşir; sınırları aşarken konforunuzdan ve rahatınızdan asla ödün vermeyiniz!

Würzburg Gezi Rehberi: Würzburg Şehrinde Gezilecek Yerler

Her adımda birbirinden güzel mimari yapılarla farklı dünyalara geçiş yapacağınız ve sizlere daha önce yurtdışında yaşamadığınız yurtdışı tatilinin kapılarını aralamakta; Şarap ve bira meraklıları, güzel tarih kokan sokakları ve Unesco Dünya Mirası Eserleri ile Almanya Romantik Yolun başlangıç noktası Würzburg şehrinde birbirinden güzel gezi durakları:

1. Würzburg Markplatz

Würzburg ’un kalbinin attığı; Kentin ihtişamlı katedrali Würzburg Katedrali’ne de ev sahipliği yapmakta; Würzburg Marktplatz ana meydanı dükkânlar, kafeler, pastaneler ve fırınlarla çevrili keyifli Almanya gezi durağı… Würzburg Marktplatz ana meydanı şehrin tarihi yapıları ve birbirinden eşsiz cazibe merkezleri ile sizlere farklı dünyaların kapılarını aralayacaktır.

2. Würzburg Katedrali

Şehrin kalbinin attığı Markplatz Meydanında yer almakta Würzburg Katedrali, Romanesk tarzda yapılmış ve Tilman Riemenschneider tarafından tasarlanmış ve oyularak eşsiz mimari tasarıma sahip şehrin en önemli yapıları arasında yer almaktadır. Görkemi ve ihtişamı ile dikkatleri üzerine çekmekte bu mimari yapı şehrin kalbinin attığı merkezde yer almaktadır.

3. Rathaus Würzburg

Avrupa’da gördüğümüz diğer belediye binalarından farklı mimari yapısı ile dikkatleri üzerine çekmekte Würzburg Belediye Binası görkemli ve ihtişamlı mimarisi ile şehrin göbeğinde eşsiz bir yapı…

Daha fazlası için Avrupa Rüyasının Würzburg şehrini de kapsayan turlarına göz gezdirmeyi unutmayınız.

Würzburg ’da Ne Yenir?

Yemek kültürü olarak melez bir kültüre sahip; Alman, Avusturya, İsviçre mutfağında etkilenmekte Würzburg şehrinde tadına bakmanızı tavsiye ettiğimiz lezzetler:

 • Westphalian Grünkohl(jambon ve lahana ile yapılan çorba)
 • Pfefferpotthast( baharatlı ve soğanlı sığır eti yahnisi)
 • Currywurst( sosis ve patatesle yapılan meşhur yemek)

Würzburg ’da Gece Hayatı

Gece hayatının şarap evlerinde geçtiği Würzburg şehrinde gece hayatını deneyimleyeceğiniz Franconia bölgesinde yer almakta mekânlar:

 • Klinikstrasse yer almakta Weinstuben Juliusspital mekânı,
 • Theaterstrasse’ deki Caz Kulübü Omnibus mekânı,
 • Canlı müzik severler için Oberthürstrasse’deki Standard mekânı,
 • Alman usulü bar Lanswehrstrasse Kult Statt Kneipe mekânı

Würzburg ’da Festival

 • Uluslararası Filmler Hafta Sonu Etkinliği
 • Caz Festivali
 • Würzburg Şarap Festivali
 • Würzburg Afrika Festivali
 • Würzburg Mozart Festivali
 • Hafensommer Würzburg Festivali
 • Sokak Festivali
 • Tiyatro Festivali

BLOG KATEGORİ