Yurtdışı Turları Satın Alırken TURSAB Belgesi Neden Önemli?

Avrupa Rüyası Blog

Yoğun geçmekte hareketli iş temposu, pandemi süreci, savaşlar, yıkımlar ve doğal afetler dolu 1 yılı ardında bırakacağınız kısa ama sizlerin ruhuna ve bedenine iyi gelecek bir tatile çıkmak istiyor olabilir ve bunun içinde güvenilir yurtdışı tur acentası arayışında olabilirsiniz. Günümüz teknoloji çağı dolandırıcıların ve sahtekârların en çok kullandığı araç haline gelmekte ve çoğu tatil hayali kurmakta sizler ve bizler gibi vatandaşlar birikimlerini dikkatsiz olduğumuz bir anda kaybetmekteyiz. Bizlerde günümüzde taklitçiliğin üst boyutlara taşındığı bu devirde siz sevgili tatil sever, macera tutkunu okuyucularımızı tur paketi satın alırken dikkat etmeleri gerekmekte hususları yazımızda bugün paylaşacağız. O zaman tatil hayali yalnızca hayallerde kalmasın diyoruz ve güvenilir uygun fiyatlı tur acentası ile sınırlar ötesi ülke ve şehirlerde unutulması güç anılar biriktirmeye çıkıyoruz. Keyifli okumalar…

Paket Tur Nedir?

Paket tur kavramını bilmeyenleriniz için açıklaması; 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 6/C maddesinde düzenlenmiş olup; “Ulaştırma, konaklama ve bunlara yardımcı sayılmayan diğer turistik hizmetlerin en az ikisinin birlikte, her şeyin dahil olduğu fiyatla satılan veya satış taahhüdü yapılan ve hizmeti 24 saatten uzun bir süreyi kapsayan veya gecelik konaklamayı içeren sözleşmelere paket tur denmektedir. Kısaca sizler yurtdışında veya yurtiçinde bir tur acentası ile seyahat etmeye karar vermeniz ve tur acentası ile iletişim kurduğunuzda; turu kabul ettiğinizde sizlere ulaşımdan, konaklamaya kadar hizmet sağlanmasına paket tur denmektedir.  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Paket Tur Sözleşmeleri Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği yürürlüğe koyulmuş ve bu konudaki hukuki boşluk yukarıda yer verdiğimiz ifadelerde giderilmeye çalışılmıştır.

Tur Paketi Satın Alırken Dikkat!

Tatil hayali kurarken elinizdeki tüm tatil birikiminizden olmamak için tur paketi satın alırken dikkat etmeniz gereken ufak ayrıntılar vardır. Bilmeyenler yazımıza dikkat ediniz. Ayrıntıları sizlerle bugünkü yazımızda paylaşıyoruz. Tur paketi satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • Sözleşme yazılı olmalıdır.
 • Sözleşme seyahat başlamadan önce mutlaka yapılmalıdır.
 • 2 nüsha hazırlanıp 1 nüshası tüketicide olmalıdır.
 • Sözleşmede taraflarının, isim, unvan, açık adres, telefon ve varsa diğer erişim bilgilerinin yanı sıra, hareket, dönüş tarihi ve saatleri ile kesintiler dahil seyahatin süresi açıkça belirtilmelidir.

Paket Tur Sözleşmesinde Neler Yer Almaktadır?

Paket tur satın almaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz ve sözleşmede yer alması zorunlu olmakta maddeler Yönetmeliğin 5. Maddesine göre belirtilmiş olup; sözleşme unsurlarının ana unsurları şu şekilde sıralanmalıdır:

 • Sözleşme taraflarının, isim, unvan, açık adres, telefon ve varsa diğer erişim bilgileri,
 • Turun hareket tarihi,
 • Turun dönüş tarihi,
 • Turun saatleri,
 • Aksaklıklarda dahil turun süresine ilişkin detaylar sözleşmede mutlaka olmalıdır.
 • Tur uçakla mı yoksa otobüsle mi?,
 • Uçuşunuz tarifeli seferle mi yoksa tarifesiz seferli mi?
 • Hangi havayolu ile yolculuk yapılacak bilgisi?
 • Paket turun duraklama noktaları nelerdir?
 •  Kaç gece konaklama hizmeti verilmektedir?
 • Hangi otellerde ve güzergâhlar üzerinde konaklanılacak?
 • Konaklama süreleri ne kadardır?
 • Yemek öğün sayısı
 • Rehber ücreti ve ek ücretlerin sözleşmede açıkça belirtilmesine dikkat ediniz.

Yurtdışı Tur Paketi Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çoğu kişinin hayali sınırlar ötesi ülkelerde farklı medeniyetlere karışarak; farklı kültürlerden insanları, farklı yemek kültürlerini, tarihimize ışık tutmakta milyarlarca yıl öncesine ait eserleri ve mekanları gezip görmektir. Peki, uygun fiyatlı güvenilir tur acentası tercih ederken nelere dikkat etmeliyiz? Sorusunun cevabına yazımızda yer verdik. Yurtdışı tur paketi satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • Yasalar gereğince ( 1618 sayılı) içinde ulaştırma, konaklama, rehberlik hizmetlerinden biri veya bir kaçı bulunan spor, toplantı, eğlence gibi her türlü organizasyonu kapsayan faaliyetleri ancak TÜRSAB üyesi seyahat acentaları yapabilmektedir.

Kimler TÜRSAB Seyahat Acentası Olmaksızın Diğer Organizasyonları Yapamaz?

 • Dernekler
 • Vakıflar
 • Kulüpler
 • Okullar

Resmi ve Özel Kurumlar yurtdışına seyahat ve organizasyon TÜRSAB belgesi olmaksızın gezi düzenleyememektedir. Bu kısa ve öz bilgiyi de verdikten sonra sizlere Yurtdışı tur paketi satın alırken dikkat edilmesi gereken noktaları sıralamaya devam edeceğiz:

 • Tur paketi satmakta acentanın T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan işletme belgesi var mı?
 • Türkiye Seyahat Acentaları  Birliğine üye mi?
 • Tur paketinin ayrıntılı programı var mı?
 • Gezi ücretine dahil olan ve dahil olmayan hizmetler tek tek belirtilmiş mi?
 • Hangi havayolu veya hangi gemi ile turun yapılacağı tur programında belirtilmiş mi?
 • Bahşiş ve hamaliyelerin tur ücretine dahil olup olmadığı belirtilmiş mi?
 • Turun hangi kentten başlayıp, hangi kentte sona ereceği belirtilmiş mi?
 • Turda kaç tane ekstra tur var? Ücretli mi değil mi belirtikmiş mi?
 • Turda konaklama yapılacak otellerin yıldızları ve konumları belirtilmiş mi?
 • Gezilecek yerler hakkında bilgi ve doküman veriliyor mu? 
 • Gezeceğiniz güzergâhlar hakkında bilgilendirme metinleri tur Acentasının web sayfasında bulunmakta mı? Gibi soruların cevaplarını yurtdışı tur paketi satın alırken mutlaka sormayı unutmayınız. Ayrıca yurtdışı turları satın alırken en önemli nokta TÜRSAB belgesi bulunuyor mu bulunmuyor mu sorusudur? Yurtdışı tur paketi satın alırken tur acentasının TÜRSAB Belgesi var m yok mu mutlaka inceleyiniz ve var olduğuna iyice emin olmadan turu satın almayınız. Peki, TÜRSAB Belgesi nedir? Neden TÜRSAB Belgesi yurtdışı seyahatlerinde bu kadar önemlidir birlikte bu sorunun cevabına yazımızda cevap arayacağız.

TÜRSAB Nedir?

 • , Türkiye Seyahat Acentaları Birliği kısaltması olup; Türkiye’deki seyahat acentalarını temsil etmekte ve seyahat sektöründe hizmet vermekte tur acentalarının bir araya gelerek oluşturdukları meslek örgütünün adıdır. TÜRSAB üyelerinin hakkını korumak, seyahat acentalarının faaliyet planlarını düzenlemek amaçlı kurulmuş bir örgüttür. TÜRSAB seyahat alanında hizmet vermekte tur acentalarına eğitim hizmetleri vermekte olup; aynı zamanda tüketicilerinde hakkını korumak, tüketicilerin seyahat acentalarından aldıkları hizmetlerle ilgili şikâyetleri değerlendirmek ve çözüm bulmak amacı ile de hizmet vermektedir.

Yurtdışı Turu Satın Alırken Tur Şirketinin TÜRSAB Üyesi Olmasına Dikkat

Öncelikle yurtdışına seyahat etme hayalleri kurarken ve bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek için plan ve program dâhilinde yurtdışı tur seyahat acentası arayışında iseniz; satın alacağınız tur paketinin sözleşmesine ve tur firmasının TÜRSAB üyesi mi değil mi olmasına dikkat etmelisiniz. , bir tur satın alırken dikkat etmeniz gereken ilk nokta; yurtdışına seyahat etmeye karar verdiğiniz tur firmasının TÜRSAB üyesi olup olmadığıdır. Yasalar gereğince (1618 sayılı) içinde ulaştırma, konaklama, rehberlik hizmetlerinden biri veya birkaçı bulunan spor, toplantı, eğlence gibi her türlü organizasyonu kapsayan faaliyetleri ancak TÜRSAB üyesi seyahat acenteleri yapabilmektedir ve sizleri herhangi bir olumsuzlukta tüketici olarak koruma altına almaktadır.

TÜRSAB Belgesi Neden Önemlidir?

TÜRSAB’IN amacı;

 • Türkiye Turizm Sektörüne ve Seyahat Acentacılığı mesleğine katkı sağlamak,
 • Üyelerinin ulusal ve uluslararası platformlarda daha aktif, güçlü ve etkin bir rol üstlenebilmelerini sağlamak,
 • Dijital çağa uygun yenilikçi ve sürdürülebilir bakış açısı ile turizm sektöründe hizmet vermektir. Peki, TÜRSAB belgesi neden önemlidir?

TÜRSAB Belgesi Olmazsa Olmaz!

TÜRSAB belgesi işletme belgesi olmadan seyahat hizmeti vermekte kişi ve kuruluşlar hakkında hem idari hem de para cezası işlemleri uygulanmaktadır. Hem de kaçak seyahat hizmeti vermesinden dolayı da TÜRSAB tarafında bu firmalara ve kişilere asliye ceza mahkemesinde haksız rekabet davası açılmaktadır. Yani TÜRSAB belgesi olmayan bir seyahat acentası ise yolculuk yapma durumunda kaçak yolcu durumuna düşmeniz kaçınılmaz sonunuz olacaktır. Seyahat hizmeti vermekte her kişi ve kurum, kuruluş Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan işletme belgesi alınması ve TÜRSAB'a üye olunması zorunlu tutulmaktadır. Peki, yurtdışı seyahat acentası nasıl olmalıdır?

Profesyonel, Uygun Fiyatlı ve Güvenilir Turlar İle Dünyayı Geziniz

Tatil planları yaparken hayallerinizden ve paranızdan olmamaya dikkat ediniz. Bu aşamada yapmanız gereken rezervasyon için güvenilir kurumsal şirketleri tercih etmek ve rezervasyon işlemlerini fiilen yapmak dolandırılma riskini en minimum seviyeye indirmektedir. Avrupa Rüyası ailesi olarak, TURSAB tarafından A sınıfı bir seyahat acentası kategorisinde yer almakta olup; 10058 belge numarasıyla tescillenmiş bir firmayız. Ayrıca Avrupa Rüyası tur acentası olarak 4 Kıta Uluslararası Kültür Eğitim ve Spor Organizasyonları Ltd. Şti’nin bir markasıyızdır. “Sadece gezen yeni yollar keşfeder” mottosuyla 2012 yılından itibaren yurtdışına sayısız turlar düzenlemiş olup; 2019, 2020 ve 2022 yıllarında üst üste “Yılın En İyi Seyahat Acentası“ ödülüne layık görülmüşüzdür. Kayıttan ödemeye bütün işlemlerinizi internet üzerinden gerçekleştirebilme imkânı sunan Avrupa Rüyası, şeffaf yapısıyla katılımcılarına hizmet vermektedir. Şeffaflık hizmetimizden ödün vermeden; katılımcının işlemlerini ve ödemelerini sistemli olarak kontrol etmeleri için Avrupa Rüyası olarak www.avruparuyasi.com.tr/gezgin-girisi/ girişinden tur öncesi sırası ve sonrasındaki süreçleri bir bir takip etme imkânına sahipsiniz.  Türkiye’nin en kapsamlı otobüsle Avrupa turu ve uçaklı Avrupa Turu seyahat rotası programını düzenleyen En İyi Turizm Acentası ödüllü Avrupa Rüyası ile tek seferde birden çok ülke ve şehri bir arada gezme fırsatına sahip olmak istemez misiniz? Sizlerde dünyanın 62 ülke 185 şehrine turlar düzenlemekte Avrupa Rüyası ile sınırlar ötesi ülkelerde birbirinden güzel anılar biriktirmek fırsatına her gece konaklamalı, ekstra turlar ile daha fazla yer gezip görme imkânına sahip olurken; cebinizden ekstra bir kuruş dahi çıkmayacak olma güzelliğini yaşamadım demeyiniz bu hayatta…

Hep sağlıcakla ve seyahatte kalınız. Avrupa Rüyası ailesi olarak bizler sınırlar ötesi ülkelerde katılımcılarımızla birbirinden güzel anılar biriktirmeye her yıl devam edeceğiz…

BLOG KATEGORİ