Yurtdışı Turunda Yanıma Türk Lirası Mı Dolar Mı Euro Mu Almalıyım?

Avrupa Rüyası Blog

Yurtdışı Turunda Yanıma Türk Lirası Mı Dolar Mı Euro Mu Almalıyım?

Aslında hepimizin uzunca bir tatile ihtiyacı var öyle değil mi? Evet dediğinizi duyar gibiyiz. Günlük hayatımızdaki stres ve koşuşturmadan uzaklaşmak ve yaşadığımız hayatın sınırlarını kısa bir sürede olsa aşmak istemişsinizdir. Bizler yaşamış olduğumuz hayatın sınırlarını aşıyoruz ve yenilenmiş bir beden ve zihin ile hayatımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bunu nasıl yapıyorsanız diyorsanız seyahat ederek cevabını sizlere veririz. Seyahat etmek insan ruhunu ve zihnini tedavi eden en iyi ilaçtır. Bizlerde bugünkü yazımızda yurtdışına çıkmak üzere valiz hazırlığı yapan ya da yurtdışına çıkma hayalleri kurup bu hayalini gerçekleştirmek için araştırmalar yapan siz değerli okuyucularımız ve seyahat etmeyi seven gezgin ruhlu arkadaşlarımız için yurtdışı turunda TL, Dolar, Euro ne harcarım gibi parasal konuları sizlerle paylaşacağız.

Yurtdışı Turunda Para

Yurtdışına ister eğitim ister iş isterseniz de gezmek amaçlı seyahat ediniz yurtdışına çıkmadan önce maddi olarak ön hazırlık yapmanız ve bunun içinde seyahat edeceğiniz ve para harcayacağınız ülkenin para birimi hakkında ön araştırma yapmanız gerekmektedir. Öncelikle yurtdışına yasal düzenlemeler sonucunda karar verilmiş bir miktar ile çıkış yapabilirsiniz. Avrupa Rüyası Blog yazılarımızda yer verdiğimiz yurtdışı turunda yanımıza ne kadar para alabiliriz yazımızı okumanız halinde bu konu ile ilgili aklınızda soru işareti oluşturan soruların cevaplarına yanıt bulabilirsiniz. Ancak kısaca ön bilgilendirme yapacak olursak;

 • Yurtdışına para çıkartırken nakit/fiziksel olarak 25.000 Türk Lirası ya da

10.000 € para ve bu miktara eş değer diğer para birimlerini seyahat edeceğiniz ülkeye çıkarmanız yasal düzenlemeler sonucunda mümkündür.

Ancak sizlere şu bilgiyi vermekte fayda var bilmeyen okuyucularımız ve seyahat sever arkadaşlarımız olabilir bu belirlenen limit 18 yaş ve üzeri için geçerlidir. Yurtdışına para çıkarmak için belirlenen tutar T.C Ticaret Bakanlığı tarafından denetlenmekte olup bu yasal düzenleme:

 • Uçak, motorlu kara taşıtları, gemi vb. seyahat aralarında da aynı yasal düzenlemelere tabii tutulmuştur.
 • Yurtdışına seyahat etmeniz gibi durumda 25.000 veya 10.000€ ve buna eş değer para birimini yurtdışına çıkartabilir ve daha fazla para miktarı taşımak isterseniz de gümrük memuruna nakit beyan formunda bulunmanız gerekmektedir. Aksi halde idari para cezası yersiniz ve yasal düzenlemeler üzerindeki para miktarına el koyulmaktadır.

Yurtdışı turu sırasında yanımızda ne kadar para alabiliriz konusu hakkında sizleri kısaca aydınlattığımıza göre asıl konumuz olan yurtdışı turunda TL, Dolar, Euro ne harcarım konusuna devam edebiliriz. Yurtdışına ilk kez seyahat etmek için hazırlık yapan arkadaşlarımızın aklında yurtdışı turunda TL, Dolar, Euro ne harcarım gibi sorular oluşmaktadır. Avrupa Rüyası turu ile seyahat etmeniz durumunda rastlayabileceğiniz para birimlerine ve yanınıza hangi para birimini alırsanız daha avantajlı ve ekonomik bir yurtdışı seyahati gerçekleştirebilirsiniz Avrupa Turu boyunca edindiğimiz tecrübeler sonucu sizlere deneyimlerimizi aktaracağız.

Avrupa Turunda Para

Avrupa turunda para birimi olarak Avrupa Birliği ülkelerinin hepsinin ortak kullandığı Euro para birimi; en çok ihtiyaç duyacağınız para birimi olacaktır. Avrupa Birliği ortak para kullanma politikasına geçmesi ile Euro para birimi kullanmaya başlayan ülkeler ve kalkan para birimleri:

 • İtalyan Lireti
 • Fransız Frangı
 • İspanyol Pezetası
 • Belçika Frangı
 • Hollanda Guldeni
 • Avusturya Şilini
 • Çek Korunası
 • Macar Forinti
 • Hırvat Kunası
 • Sloven Toları
 • Sırp Dinarı
 • Makedon Denarı
 • Bulgar Levası

Avrupa rüyası turları kapsamında ya da tek başınıza yurtdışına çıkmak için hazırlık yapıyorsanız bu seyahat güzergâhınız ister Avrupa ister Amerika veya Çin olsun yurtdışına çıkmadan önce para biriminize seyahat edeceğiniz ülkenin para birimine çevirmelisiniz. Yurtdışında karşılaşabileceğiniz kur farkları ve komisyon kesintilerine karşı sizleri şimdiden uyarmamızda fayda var. Siz siz olun gerekli olabilecek harcamalar için yanınızda döviz bulundurmayı ihmal etmeyiniz. Yapmanız gereken tek şey seyahat edeceğiniz ülke para birimini araştırmak ve yurtdışına çıkmadan önce yanınıza döviz almak.

Yurtdışı Turunda TL Dolar Euro Ne Harcarım?

Dünya üzerinde bizim bilmediğimiz ve bilinen 236 ülke vardır. Bilmediklerimizin sayısı ise belki daha fazlası… Bu ülkelerin kendi para birimleri olması yanı sıra daha küçük ve tanınmayan ülkelerde kendi resmi ve yerel paralarını kullanmaktadır. Dünya genelinde 200’den fazla para birimi bulunması yanı sıra sizlerin de bildiği üzere en çok kullanılan para birimleri:

 • Dolar, Euro, Sterlin, Frank, Lira, Dinar, Yen, Yuan, Riyal, Kron, Ruble, Pezo, Won, Manat… Bunlar arasında en çok kullanılan para birimi Amerikan Dolarıdır.

Amerikan doları kullanan ülkeler:

 • ABD, Zimbabwe, Porto Riko, Palau, Mikronezya Federal Devletleri, Marshall Adaları, Ekvator, El Salvador, Doğu Timor 

Euro kullanan ülkeler:

 • Avrupa Birliğine üye ülkeler başta olmak üzere Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti, Letonya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan…
 • Avrupa Birliğine üye olmayıp Euro  kullanan ülkeler; Andorra, Monako, San Marino, Vatikan, Karadağ, Kosova

Sterlin kullanan ülkeler:

 • Kuzey İrlanda, İngiltere 

Sizlerde seyahat edeceğiniz ülkeye karar verdikten sonra hangi ülke hangi para birimini kullanmakta araştırmalarına başlayabilirsiniz.

Yurtdışı Turunda TL, Dolar, Euro Ne Harcarım Üzerine Tavsiyeler

Yurtdışı turu sırasında yanınıza alacağınız para birimi seyahat edeceğiniz ülkelere göre farklılık göstermektedir. Yurtdışına çıkarken öncelikle paranızı TL olarak değil döviz olarak seyahat edeceğiniz ülkenin para birimine dönüştürmenizi önden tavsiye ediyoruz. Nedeni ise yurtdışında uygulanmakta olan komisyon kesintisi, hizmet bedeli ve kur farklarına maruz kalıp paranızda maddi zarara uğramanızı istemememizdir. Seyahat edeceğiniz ülkede yapacağınız harcamaları önceden hesaplayarak ön hazırlık planı oluşturmanız dâhilinde dövizinizi Türkiye’den satın almaya çalışınız. Ya da yanınıza belirli bir döviz aldıktan sonra diğer harcamalarınız için paranızı kartlarınızda güvenilir bir şekilde taşıyabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kartlarınızı yurtdışında kullanıma açtırmak. Bunun içinde bankanızla önceden iletişime geçmenizde fayda vardır.

Avrupa Rüyası İle Seyahat Edecek Gezginlere Tavsiyeler

Yurtdışına çıkmak ve hayallerinizde gezintiye çıktığınız ülke ve şehirleri birebir gezerek yaşamak ve sokaklarında, tarihi yapılarında ve kültürüne daha yakından şahitlik etmek üzere araştırmalar yapmakta iseniz Avrupa Rüyasıyla bilmelisiniz ki hayallerinizdeki şehir ve ülkeler artık size hayallerinizden bir adım daha yakın. Yurtdışına seyahat edecek siz gezgin ruhlu arkadaşlarımıza ve okuyucularımıza tavsiye olarak şunları önermekteyiz:

 • Avrupa Rüyası Eko turu veya Eko Plus turu kapsamında yanınıza para birimi olarak Euro almanız gerekmektedir.
 • İskandinav turu kapsamında yanınızda Euro para birimi bulunmalıdır.
 • Norveç, İsviçre, Danimarka gibi ülkeler kendi para birimleri olarak Kron kullanması dolasıyla bu ülkelere seyahat etmeniz durumunda bu ülkelerden yanınızda taşıdığınız Euro karşılığı Kron satın alabilirsiniz.
 • Britanya turu sırasında yanınızda İngiliz Basımı Sterlin bulunmalıdır. Bu para birimini bankalardan ya da Kapalı Çarşı dövizcilerinden temin edebilirsiniz.
 • Benelux turu, İtalya turu, Alp Gölleri, Alsace Noel kasabaları ve İsviçre turları içinde yanınızda Euro para birimi taşımanız gerekmektedir.

Sizlerde Avrupa Rüyasıyla birbirinden masalsı ve büyüleyici şehirlere yolculuğa çıkmak ve ruhen ve bedenen tazelenmek ve yenilenmek istiyorsanız koltuğunuzu şimdiden ayırtmayı unutmayınız. Unutmayınız ki hayat kısa ve hiçbir şey ertelemeye gelmez. Seyahat etmeyi de ertelemeyiniz ve harekete geçiniz.

BLOG KATEGORİ