AVRUPA RÜYASINA İLGİ ARTIYOR

Avrupa'ya seyahat amacıyla çıkılan yolculuklarda bazı seyahatseverler uçakla gitmeyi bazıları ise otobüs turları ile adım adım gezmeyi tercih ediyor ve bu turlar her geçen gün daha fazla talep görüyor. 

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre, 2014 yılında Avrupa'ya giden Türk vatandaşlarının sayısı 2 milyon 721 bin olurken, bu sayı 2015 yılında 3 milyon 390 bin olarak gerçekleşti. Türk vatandaşları Avrupa'da en çok Yunanistan, Bulgaristan, Almanya ve İtalya'yı ziyaret etti. 

Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Türk vatandaşlarının, başta komşu ülkeler olmak üzere, dünyanın dört bir yanında aranan, beklenen turist haline geldiğini belirtti. 

Ulusoy, erken rezervasyon olanaklarındaki gelişimin de yurt dışı turlarına olan ilgiyi olumlu yönde etkilediğini ifade ederek, "TÜİK tarafından tutulan istatistikler ve özel sektör verileri son yıllarda turistik amaçlı seyahatlerin sayısında ciddi bir artış yaşandığını ortaya koymaktadır. İlginin gelecek yıllarda giderek artacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

Otobüs ile Avrupa rüyası

Yurt dışına otobüs ile tur düzenleyen "Avrupa Rüyası" kurucularından Salih Battalbaş, otobüs ile Avrupa turunun Türkiye'de yeni gelişen bir alan olduğunu belirterek özellikle son yıllarda Avrupa ve Asya'da ivme kazandığını kaydetti.

Otobüs ile ülke ülke gezmenin eskiden insanlara zor geldiğini ifade eden Battalbaş, "Otobüs içindeki ortam çok önemli. Çeşitli faaliyetler düzenleyerek bu ortamı güzelleştirmek için çalışılması gerekiyor" dedi.

Battalbaş, otobüs ile gezilecek yerlerin en yakın noktasına kadar gidilebilme imkanının bulunduğunu aktararak, "Otobüs ile tur uluslararası organizasyonlara yeni bir soluk getirdi. Sektörde yolcuya, tur organizasyonuna katılanlara 'müşteri' bakış açısının değiştirilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Sektörün gelişmesi için tur şirketlerinin sosyal medyayı aktif şekilde kullanması gerektiğine ve bunun hala keşfedilmediğine dikkati çeken Battalbaş, sosyal medya üzerinden insanlara ulaşıp turlara katılanlarla yeni katılacak olanları bir araya getirerek güven oluşturulabileceğini söyledi.

Battalbaş, Avrupa Rüyası'nın, Türk gençliğinin Avrupa kültürünü yakından tanıması ve gençlerin ufkunu açmak amacıyla tasarlandığını dile getirdi.

Alptekin: "Turlara olan ilginin her yıl daha da artacağını düşünüyoruz"

Prontotour Genel Müdürü Cenk Alptekin de otobüs ile Avrupa'yı gezmenin uzun zamandır seyahatseverlere sundukları bir alternatif olduğunu ifade ederek, "Türkiye’den çıkışlı uçuş alternatiflerinin artmasına paralel olarak uçak ve otobüs ile yapılan kombine tur paketlerinde büyük artış oldu. Direkt otobüs ile yurt dışı çıkışlı turlar baki kalmakla birlikte esas yükselen trend uçak ve otobüslü turlarda artış gözlenmektedir. Orta Avrupa, Benelüks, Romantik Yol, Büyük İtalya, İspanya turları gibi" diye konuştu.

Bu turlara olan ilginin her yıl daha da artacağını düşündüklerini vurgulayan Alptekin, yurt içi ve yurt dışında otobüslü kültür turlarının genelde 35 ile 45 yaş aralığında daha çok tercih edildiğini anlattı.

Alptekin, turlara katılanların İngilizce bilmesinin şart olmadığını, rehberlerin kendilerine eşlik ettiğini aktararak, "Turlarımız genelde 3, 4 ve 7 günlük olduğu gibi 17 günlük 'Büyük Avrupa' turumuz da mevcut. İtalya, İspanya, Orta Avrupa ülkeleri, Balkanlar ve Benelüks ülkeleri en çok rağbet gören destinasyonlar" dedi.

DİĞER HABERLER

AVRUPA RÜYASINA İLGİ ARTIYOR

Avrupa'ya seyahat amacıyla çıkılan yolculuklarda bazıları uçakla gitmeyi bazıları ise otobüs turları ile adım adım gezmeyi tercih ediyor ve bu turlar her geçen gün daha fazla talep görüyor.

DEVAMI

OTOBÜSLE AVRUPA TURUNA YENİ BİR SOLUK GETİREN 'AVRUPA RÜYASI '

Türk gençliğinin Avrupa kültürünü yakından tanımaları amacıyla 18 günde 15 ülke 20 şehir gezilecek.

DEVAMI

AVRUPA TURLARINA İLGİ ARTIYOR

Avrupa'ya seyahat amacıyla çıkılan yolculuklara her geçen gün talep artıyor.

DEVAMI