BİRKAÇ DEĞİL BİR SÜRÜ ŞEHİR KOLAY MI:)
Avrupa Rüyasını ilk inceleyenlerin hiç şüphesiz aklına takılan en büyük konu yolculuk şeklinin otobüs ile olmasıdır ben de dahil. Ben ki şehirlerarası otobüs yolculuğuna bayılan biri olarak “yapabilir miyim?” diye düşündüm. Birkaç değil bir sürü şehir kolay mı :) Gidenlerle iletişime geçtim hemen neticede bir şeyi en iyi bilen onu deneyimleyendir. Ve duyduklarım içimdeki gezgini daha da heyecanlandırdı. Evet biraz yorucu oluyormuş ama dayanılmayacak gibi değilmiş ve otobüs bir süre sonra “ev” oluyormuş adeta.Peki otobüs içindeyken neler yapalımda konforumuz artsın?

İlk olarak sürekli aşağı vaziyette duracak olan ayaklarımızdan başlayalım. Diz eklemi bükülü kaldığı için bacaklara giden dolaşım kesintiye uğrayacak ve yer çekimi etkisi ile kan aşağıda göllenecek sonuç olarak ayaklarımız şişecek. Bizise çözüm olarak kan dolaşımını arttırmalı ve biriken kanın kalbe geri dönmesini sağlamalıyız.Kan akışkanlığının artması için sıvı alınmalı, alkol ve kahve türü içecek kullanımından kaçınılmalı, bacaklara masaj yapılmalı, ayaklar sıklıkla çevrilerek, kasıp germe hareketleriyle kan dolaşımına katkı sağlanmalıyız.Yolculuksırasında sıkı çoraplar giymemek, bacakları çok sıkan dar pantolon giymemek, bacak bacak üzerine atmamak hayati önem taşımaktadır.

SAĞLIĞINIZ SEYAHATİNİZİ ETKİLEMESİN
Doğuştan, kalıtsal risk faktörü varsa, kişi önceden emboli geçirmişse hekim kontrolünde seyahat öncesi ve sonrasında kan sulandırıcı ilaç kullanılabilir.Bir gece otobüs bir gece otel konaklaması olacağı için, otelde kalınan gece ayakların yüksek bir yerde dinlendirmede fayda var.

Boynum tutularsa ne yapmalıyım?15 dakikanızı ayırarak yapacağınız basit boyun egzersizleri genellikle boyun tutulmasının geçmesi, en azından hafiflemesi için yeterlidir.Önce başınızı yavaşça öne doğru eğin, mümkünse çenenizi göğsünüze değdirin. Daha sonra yine yavaşça başınızı yukarı doğru kaldırın. Boynun çok zorlandığı noktalarda ağrının iyice artmaması için ilk egzersizlerde fazla zorlamayın. Bu hareketi 10 kez tekrarlayın.2. hareket için boynunuzu yavaşça sağa ve sola yatırın. Boynun her iki yanındaki sertleşen kasları rahatlatıcı etkisi olan bu hareketi 7 sağa, 7 sola olmak üzere 14 kez tekrarlayın.Son olarak boyun tutulması egzersizleri arasında ağrı yapma ihtimali en yüksek olan başı sağa ve sola çevirme hareketi var. Başınızı yavaşça sağa çevirin, daha sonra ileri doğru bakar konuma getirip yavaşça sola çevirin. 7 sağ, 7 sol olmak üzere 14 kez tekrarlayın.

 

OTOBÜS YOLCULUĞUNU SEVECEKSİNİZ
Otobüs veya arabayla yapılan yolculukları hep daha çok sevmişimdir. Cama yaslayıp başımı kurduğum hayallerin haddi hesabı yoktur. Daha bir keyif verir bana.Geçtiğim her yolu görürüm, nereye nasıl gittiğimi bilirim. Eminim ki bu yolculukta çok keyifli geçecek. Şimdiden yolculuk sırasında dinleyeceğim müziklerin listesini yapmaya başladım. Bence sizde bir keşif listesi hazırlayın. Her şehre ayrı bir müzikle girin. Mümkünse ülkenin anadilinde. Bu da bu yazının son tavsiyesi olsun. Sizlere birkaç ay sonra rüya anılarımı anlatma dileği ile :)

 

BLOG KATEGORİ