Avrupa Rüyası Blog

Beyaz Zambaklar kitabındaki “Beyaz Zambaklar ülkesi“ olarak adlandırılan muhteşem doğası ve huzur dolu toprakları ile Finlandiya, Kuzey Avrupa’da adeta vaha gibi bir ülkedir. Avrupa’nın az nüfuslu ülkeler arasında yer almakta olan Finlandiya; eşsiz doğası, tarihi ve kültürel zenginlikleri yanı sıra dünyaca ünlü Kuzey ışıklarının gözlemlenebildiği en iyi rotasyonlar arasında milyonlarca ziyaretçi akınına uğramakta olup; eşsiz ve büyüleyici atmosferlere ev sahipliği yapmakta olan tarihi ve doğal güzellikleri ile gezip görenlerin kendisine hayran kaldığı bir Kuzey Avrupa ülkesidir. Tarihi Orta Asya’ya kadar uzanan ülke Finlandiya, sayısız savaş ve mücadeleler sonucu bağımsızlığını kazanmış ve günümüzde savaş yıllarına ait izlerin yerini muhteşem doğası ve tarihi yapıları yanı sıra eşsiz Kuzey ışıklarının gökyüzünde ahenkle dans edişine bırakmıştır. Aurora Borealis denen Kuzey ışıklarının gökyüzünde ahenkle dans edişlerini izleyebileceğiniz Finlandiya’da bu eşsiz ve ihtişamlı görüntü karşısında hayranlık duygunuzu bastıramayacaksınız. Finlandiya büyülü bir ülkedir. Kuzey ışıkları yanı sıra gece ile gündüzün iç içe geçtiği ne gece ne de gündüz olan dünya da eşi benzerine hiçbir yerde görmeyeceğiniz doğa olaylarına ev sahipliği yapmakta olan Finlandiya ülkesi unutulmaz anılar biriktirmeniz açısından unutulmayacak gezi rotasyonları arasında ilk sırada yer almaktadır. Sizlerde Finlandiya gezisi sırasında Kuzey Işıklarının izlenebildiği Finlandiya ülkesi hakkında araştırmalar yapıyorsanız sizler için yazımızda Finlandiya hakkında merak edilen her konuyu derledik. Finlandiya nerede? Finlandiya’da ne yenir? Finlandiya’ya nasıl gidilir? Türkiye’den Finlandiya’ya seyahat için gerekli vize Gibi birçok konu başlığı altında Finlandiya ülkesini tanımaya başlayabilirsiniz. Keyifli okumalar…

Finlandiya Gezisi

Çağdaş sanat, mimari yapılar ve tasarımları konularında Avrupa’nın en önde gelen ülkeleri arasında yer almakta olan Finlandiya ülkesi, muhteşem doğal yaşam alanları ve sanat ve kültür merkezleri ile sanat ve doğa tutkunlarına eşsiz bir yurtdışı tatili yaşatacak ülkeler arasında büyüleyici atmosferlere ev sahipliği yapmaktadır. Vahşi doğal yaşam alanlarından, kayak turizmine; sanat ve kültürel gezilerden geleneksel ve modern zaman yapılarını bir arada görme fırsatına sahip olacağınız Finlandiya gezisi için; Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer alan:

 • İskandinav Rüyası Turları
 • Baltık Ülkeleri Turları
 • Lapland Kuzey Işıkları Turları ile Finlandiya gezisinde sanata ve doğaya hatta Kuzey ışıklarının eşsiz sanatsal gökyüzünde dans edişine sizde şahitlik ediniz.

Finlandiya gezisi hakkında merak edilenler ve daha fazlası…

Bulunduğu Kıta:

Avrupa

Başkenti:

Helsinki

Resmi Dili:

Fince ve İsveççe

Yüz Ölçümü:

338.424 km²

GMT ile arasındaki fark:

GMT+2

Para Birimi:

Euro

Finlandiya Nerededir/Coğrafi Konumu

Kuzey Avrupa’da yer almakta olan Finlandiya ülkesi sanat galerilerini aratmayan; tarihi ve kültürel zenginliklere ev sahipliği yapması yanı sıra Kuzey Işıkları ve vahşi yaşam alanları ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Kuzey Avrupa ile Rusya arasında Baltık Denizi Kıyısında bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Finlandiya’nın doğusunda Rusya, kuzeyinde Norveç, batısında ise İsveç devletleri yer almaktadır.

Finlandiya’ya Ne Zaman Gidilir?

Baltık Denizi kıyısında Kuzey Avrupa ve Rusya arasında yer almakta olan Finlandiya subarktik iklime sahip bir ülkedir. Kışları oldukça soğuk geçen ve yerel halkın bile bazen yaşamakta güçlük çektiği hava olaylarının yaşandığı Finlandiya kış mevsimini sevenler için vahşi yaşamda kayak sporları, Ren geyiği safarisi, Husky köpekleri safarisi, Snowmobile Safari, SantaClaus Noel Babanın Evi ve Kuzey ışıklarının eşsiz gökyüzündeki sanatsal dans edişlerine Aralık ve Şubat aylarında izleme fırsatına sahip olabilirsiniz. Finlandiya’yı ilkbahar sonları ve yaz mevsiminde gezmek isteyenler için ise köklü tarihi ile birçok savaş ve mücadeleler sonucu bağımsızlığını kazanmış; muhteşem doğası yanı sıra kültür-sanat tutkunları için dünyaca ünlü çağdaş sanat yanında geleneksel sanatında izlerini bir arada gezip görebilecekleri Helsinki şehrinde rüya gibi yurtdışı tatili geçireceksiniz. Finlandiya ister kışın isterseniz yazın muhteşem bir gezi rotasyonu…

Finlandiya’ya Nasıl Gidilir?

Muhteşem Kuzey Işıklarının gökyüzünde ahenkle dans edişine tanıklık edeceğiniz; Ren geyiği safarileri,Husky köpekleri safarisi ve Snowmobile Safari ile vahşi yaşamda gezintiye çıkacak; gecenin gündüze dönüştüğü harika doğa olayları ile büyüleneceğiniz Finlandiya’nın bambaşka yüzünü de başkent Helsinki şehrinde tanık olacaksınız. Beyaz Zambaklar ülkesi olarak adlandırılan Finlandiya ülkesine THY ile keyifli ve konforlu seyahat gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz de havayolu dışında denizyolu, demiryolu ya da karayolunu da Finlandiya’ya seyahat etmek amacıyla tercih edebilirsiniz. Finlandiya’ya en keyifli ve en konforlu seyahat yöntemi ise bizden size tavsiye Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bulunan Helsinki Vantaa Havaalanına direk gerçekleştireceğiniz uçuşlardır. Ancak bu seyahati gerçekleştirmeniz için Schengen vizesi sahibi olmanız şart. Detaylı bilgi için Avrupa Rüyasının blog sayfasında yer alan Schengen vizesi yazılarımızı okuyabilir ya da Avrupa Rüyasının yurtdışı tur danışmanlarından bu konuda destek alabilirsiniz.

Helsinki Vantaa Havaalanından Helsinki’ye Ulaşım

Finlandiya’nın ve Helsinki şehrinin en işlek havaalanı konumunda yer almakta olan Vantaa havalimanı şehrin 20 km kuzeybatısında yer almaktadır. Vantaa havalimanından şehir merkezine seyahat etmeniz için tercih edebileceğiniz toplu taşıma alternatifleri:

 • Havalimanı çıkışında yer almakta olan 615 ve 615T numaralı otobüsler ile,
 • Finnair otobüsleri
 • Taksi gibi ulaşım araçlarını şehir merkezine seyahat etmek amacıyla tercih edebilirsiniz.

Finlandiya Şehir İçi Ulaşım İmkânları

Sanat, kültür, tarih, doğa, vahşi yaşam, kış sporları, festivaller ve kutlamaları ile bambaşka rotasyonlara ev sahipliği yapmakta olan Finlandiya ülkesi sanat ve doğa tutkunlarına unutulmayacak bir yurtdışı tatili vaat etmektedir. Oldukça gelişmiş tren yollarına sahip ülkeler arasında yer almakta olan ülke de ulusal tren firması olan VR, birçok Finlandiya şehrine tren yoluyla ulaşım imkânı sağlamaktadır. Tren dışında şehir içi ulaşımda tercih edebileceğiniz toplu taşıma araçları:

 • Metro
 • Tramvay
 • Suomenlinna adı verilen vapur seferleri
 • Otobüs
 • Taksi
 • Araç kiralama ulaşım alternatifleri ile şehir içi gezilerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Finlandiya’da Konaklama

Kuzey ışıklarının gökyüzünde ahenkle dans edişlerine şahitlik edeceğiniz; vahşi yaşamda safari turları ile vahşi hayvanlarla dolu doğada gezintiye çıkacağınız, dünya da eşi benzeri görülmeyen gecenin gündüze evirildiği doğaüstü olaylar yanı sıra dünyaca ünlü çağdaş mimari yapılarına ev sahipliği de yapan Finlandiya Çok farklı şehirlerin bir arada yer aldığı bambaşka bir rüya… Kuzey ışıklarını ve vahşi yaşamda safari turları yapmak için Finlandiya gezisine çıkıyorsanız konaklama rotanız Rovaniemi şehridir. Finlandiya ülkesine kültür ve sanat dolu bir gezi amaçlı seyahat edecekseniz de en iyi ve en fazla konaklama alternatiflerine sahip olacağız başkent şehir Helsinki tarih ve sanat yapıları arasında konaklamak için vazgeçilmez rotadır.

Ya da her gece konaklamalı ve ekstra turlar ile daha fazla yer gezip görme imkânına sahip olacağız Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer almakta olan:

 • Avrupa Rüyası İskandinav Rüyası Turu
 • Avrupa Rüyası Baltık Ülkeleri Turu
 • Lapland Kuzey Işıkları Turları ile sizde sınırlar ötesi ülkelerde eşsiz tatil deneyimleri yaşayınız.

Çünkü sınırlar aşıldıkça güzelleşir…

Finlandiya Gezilecek Yerler

Kuzey Avrupa ülkeleri arasında farklı rotasyonlara ve farklı şehirlerin aktivitelerine ev sahipliği yapmakta olan Finlandiya bambaşka dünyalara farklı şehirlere adım atacağınız rüya gibi bir ülkedir. Muhteşem doğası, doğa olayları yanı sıra dünyaca ünlü sanatsal başyapıtları gezip görenlerin hayran kaldığı Finlandiya’da gezilmesi gereken bazı yerler:

1. Helsinki

Finlandiya’nın başkent şehri Helsinki, Finlandiya’nın tarihi ve kültürel zenginliklerine ev sahipliği yapmakta olan en önemli ve en çok ziyaretçi akınına uğramakta olan şehridir. Dünyaca ünlü çağdaş ve geleneksel tarihi yapılara ev sahipliği yapmakta olan şehir adeta açık hava sanat müzayedesi tadında birçok farklı rotasyonları bir arada toplamaktadır. Helsinki şehir gezisinde gezip görebileceğiniz bazı mekânlar:

 • Suomenlinna Adası
 • İsveç Kalesi
 • Helsinki Katedrali
 • Kaya Kilisesi
 • Finlandiya Ulusal Müzesi
 • Senato Meydanı
 • Market Meydanı ve daha fazlası

2. Laponya (Lapland)

Kuzey ışıklarının enfes dans şovlarına gökyüzünde tanıklık edeceğiniz Finlandiya’nın Lapland bölgesi vahşi doğası ile doğa tutkunlarına unutulmaz bir gezi vaat etmektedir. Kuzey ışıklarını sadece sayılı ülkelerde ve şehirlerde görme fırsatına sahip olacağınız Finlandiya’nın Lapland bölgesi Kuzey ışıklarını izlemek için en iyi rotasyonlar arasında yer almakla birlikte bölgedeki cam fanuslu iglu otelleri ile eşsiz vahşi doğanın ve Kuzey ışıklarının ahenkle gökyüzünde alınış şovlarına tanıklık edecekseniz.

3. Rovaniemi

Rovaniemi şehrinin SantaClause Köyü’nde Noel Baba ile tanışmak ve fotoğraf çektirmek; vahşi karla kaplı muhteşem doğada Ren Geyiği Çiftliği ve Kızak Sürüş Deneyimi, Husky Safari, Snowmobile’lerle Kar Safarisi turu, SnowCastle’i turları yanı sıra Kuzey Işıklarının eşsiz gökyüzü dans şovlarını izlemek için Rovaniemi şehri Finlandiya’da büyülü ve bol aktiviteli doğayla iç içe bir gezi rotası…

Daha fazlası için Avrupa Rüyasının Finlandiya ülkesi ve şehirlerini de kapsayan turlarına göz gezdirmeyi unutmayınız.

Finlandiya’da Ne Yenir?

Birçok savaşlara ev sahipliği yapmış olmasına rağmen en sonunda bağımsızlığını kazanarak günümüzde en farklı gezi rotasyonlarına ve farklı dünyalara kapı aralayan ülke Finlandiya’da seyahat sırasında mutlaka tadına bakmamız gereken lezzetler:

 • Piirakka
 • Kalakukko
 • Makkara
 • Çavdar Ekmeği
 • Av Etleri
 • Yaban Mersinli Turta
 • Korvapuusti
 • Ringa Ve Somon Balığı
 • Leipajuusto
 • Salmiakki
 • Kahve
 • Hamur İşleri

Finlandiya’da Gece Hayatı

Finlandiya, tarihi kültür ve sanat yanı sıra muhteşem doğa olaylarına sahip büyülü ülkedir. Büyülü şehirlere ev sahipliği yapmakta olan Finlandiya’da gece hayatını deneyimlemek isterseniz de aradığınız rota başkent Helsinki şehridir. Sanatsal ve tarih konusunda oldukça gelişmiş şehir Helsinki’de her tarza ve her bütçeye uygun gece kulübü, bar, kafe ve cluplarda keyifli vakit geçirmeniz mümkündür.

Finlandiya’da Festivaller

Festivaller konusunda oldukça tutkulu olan Finlandiya ülkesinde her yıl düzenlenen festivaller:

 • Paskalya Bayramı
 • Tangomarkkinat
 • Air Guitar Dünya Şampiyonası
 • Ruisrock
 • Kuhmon Kamarimusiikki
 • Sibelius Festival
 • Tuska Festivali
 • Juhannus Festivali
 • Vappu Festivali

Sınırlar aşıldıkça anlam kazanır. Sizlerde seyahat etmenizin önündeki engelleri aştıktan sonra Avrupa Rüyasıyla tanışıp Finlandiya’da anılar biriktirmeye başlayınız.

BLOG KATEGORİ