Avrupa Rüyası Blog

Baltık coğrafyasında “Kuzeyin Paris’i“ olarak adlandırılan Letonya’nın başkent şehri Riga, tarihi ve eşsiz güzellikteki coğrafyasıyla Baltık coğrafyasında gezilmesi en zevkli rotalar arasında yer almaktadır. Riga Körfezi kıyısında kurulmuş şehri Daugava Nehrinin eşsiz manzarasına sahip olup yeşil ile mavinin tarihi yapılar üzerindeki büyüleyici etkisini arttırmaktadır.  Şehrinde yer almakta olan günümüzde tarihi çok eskilere dayanakta göz kamaştırıcı Art Nouveau binalarının birçoğu Sovyet İşgali sırasında tamamlanmış olup; yer yer Rus mimari tarzlarına da Riga gezisi sırasında rastlayabilirsiniz. Unesco Dünya Mirası Listelerinde yer almakta olan ve şehrin ilk yerleşim yeri olduğu Riga şehir turunda Old Town tarihi yapıları ve kültürel zenginlikleri ile bu şehrin en güzel tarihi sanat yapıtlarına ev sahipliği yapmaktadır. Kuruluşun 12. Yüzyılların sonunda olduğu düşünülen Baltıkların en önemli liman şehri Riga tarihiyle, eşsiz doğasıyla, Art Nouveau sanat tarzı binaları ve Orta Çağ ruhunu yansıtan Arnavut kaldırımlı sokakları ve caddeleri ile büyüleyici atmosferlere sahip rüya gibi dünyaların kapılarını şehir konumunda yer almaktadır. Sizlerde Riga gezisi için araştırma yapıyor ve Baltıkların Riga şehrine seyahat etmek istiyorsanız; Letonya’nın Riga şehri hakkında her konuyu biz sizler için yazımızda derledik. Riga nerede? Riga’da ne yenir? Riga’ya nasıl gidilir? Türkiye’den Riga şehri seyahati için gerekli vize Gibi birçok konu başlığı altında Riga şehrini tanımaya başlayabilirsiniz. Keyifli okumalar…

Riga Gezisi

Yemyeşil doğanın ve masmavi tertemiz akan Nehirlerin yer aldığı eşsiz bir coğrafya üzerinde kurulmuş Letonya’nın başkenti Riga tarihi ve kültürel zenginleri ile unutulmaz anılar biriktireceğiniz Baltıkların en güzel şehirleri arasında yer almaktadır. Letonya’nın tarih, sanat kokan başkent şehri Riga; doğu ve kuzey Avrupa’nın kesiştiği Avrupa’nın metropol şehri hatta “kuzeyin Paris’i“ olarak Unesco Dünya Mirası Listelerinde yer almaktadır. Yemyeşil doğanın hüküm sürdüğü ve bu eşsiz doğanın içinde tarihin izlerini yakından görme fırsatına sahip olacağımız tarihi göz alıcı Art Nouveau binaları, heybetli Gotik kiliseleri, katedralleri ve taş döşeli Orta Çağda gibi hissedeceğiniz sokakları ile Riga şehrilerinde farklı dünyaların kapılarını aralayacaksınız. Masalsı kaleleri, görkemli katedralleri, taze meyve sebze satan pazarları, sanatın hayat bulduğu opera ve müzeleri yanı sıra eşsiz güzellikte tertemiz kum plajı ile bir yurtdışı tatili sırasında aradığınız her şeyi Riga şehir gezisinde bulacak ve unutulmaz anılar biriktirerek bu şehirden ayrılacaksınız. Sizlerde Baltıkların bu eşsiz coğrafyasında unutulmaz anılar biriktirmek istiyorsanız; Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer alan:

 • İskandinav Rüyası Turu
 • Büyük Baltık Turu ile Riga şehirlerinde unutamayacağınız bir yurtdışı tatili yapınız.

Riga şehri hakkında merak edilenler ve daha fazlası…

Ülke:

Letonya

Bölge:

Letonya’nın kuzeyi

Yüz ölçümü:

307,2 km2

İklimi:

Karasal İklim

GMT ile arasındaki fark:

GMT +2

Para Birimi:

Euro

Riga Nerededir/ Coğrafi Konumu

Letonya’nın başkenti olan Riga şehri Riga körfezi kıyısında ve Daugava Nehri’nin ise her iki kıyısında konumlanmaktadır. Doğu Avrupa’nın en büyük liman şehirleri arasında yer almakta olan Riga şehrinin ortasından geçmekte olan Daugava Nehri ve Baltık Denizine açılan şehir Riga Letonya’nın merkezindedir.

Riga’ya Ne Zaman Gidilir?

Baltık şehirleri arasında en büyük şehir olan Letonya’nın başkenti Riga, etkileyici tarihi mimarisi yanı sıra Daugava Nehri, Pilsetas Kanal ve yaşı yüzyılı geçmiş ağaçlarla çevrili yemyeşil parkları ile tarih ve doğanın birlikte hayat bulduğu huzur kokan bir şehirdir Riga. Unesco Dünya Mirasında yer almış en eski şehir merkezi ile tarihi mirasını ilk günkü gibi koruyan Riga şehri taş döşeli Arnavut kaldırımlı sokakları,  görkemli ve ihtişamlı Gotik kiliseleri ve Art Nouveau binalarının göz alıcı güzellikleri ile büyülü atmosferlere ev sahipliği yapmaktadır. Sizlerde Letonya’nın ve Baltıkların en güzel şehri Riga’da unutulmaz anılar biriktireceğiniz bir seyahate çıkacaksanız en ideal aylar baharın son ayları ve yaz aylarıdır. Havaların ısındığı ve doğanın yemyeşil olduğu bu eşsiz coğrafya yazları cıvıl cıvıl atmosferlere ev sahipliği yapmaktadır.

Riga’ya Nasıl Gidilir?

Baltık coğrafyasının en önemli ve en büyük şehirlerinden Riga gerek kültürel zenginlikleri gerekse bulunduğu coğrafyanın stratejik önemi gerekse de Unesco Dünya Mirası Listelerinde yer almakta olan yerleşkeleri ve eşsiz doğal güzellikleri rüya gibi bir gezi rotasyonudur. Soğuk havasına rağmen sıcacık insanları ile içinizin ısındığı Riga şehir turunda sizlerde Art Nouveau binalarının güzellikleri yanı sıra barok tarzı yapılar ve Orta Çağ ruhunu yaşatan sokaklarının atmosferlerinde unutulmaz bir seyahate çıkacaksınız. Türkiye’den Letonya’nın başkenti Riga şehrine direkt veya aktarmalı olarak İstanbul, Antalya gibi şehirlerinden uçakla seyahat edebileceğiniz gibi; Estonya’nın başkenti Tallinn’de güzel bir şehri turu yaptıktan sonra da Tallinn şehrinden otobüsler ile Riga şehrine seyahat etmeniz mümkün. Ancak bu seyahatleri gerçekleştirmeniz için Schengen vizesi sahibi olmanız şart. Detaylı bilgi için Avrupa Rüyasının blog sayfasında yer alan Schengen vizesi yazılarımızı okuyabilir ya da Avrupa Rüyasının yurtdışı tur danışmanlarından bu konuda destek alabilirsiniz.

Riga Uluslararası Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Uluslararası uçuşlara açık olan Letonya’nın Riga şehrinde yer alan Riga Uluslararası Havaalanı her yıl sayısı binleri geçen misafir yolculara ev sahipliği yapmaktadır. Riga Uluslararası Havaalanından şehir merkezine seyahat etmek için tercih edebileceğiniz hizmet vermekte olan ulaşım araçları:

 • Taksi
 • Otobüs(Riga Havalimanı’ndan hareket eden 22 numaralı otobüs hattı)
 • Minibüs(havalimanından şehir merkezine hareket etmekte olan 241 numaralı minibüs)
 • Araç Kiralama gibi ulaşım araçlarını şehir merkezine seyahat etmek için tercih edebilirsiniz.

Riga Şehir İçi Ulaşım İmkânları

Şehir içi ulaşımın oldukça kolay ve anlaşılır olduğu Riga şehri turunda eğerki Old Town yani eski şehirde konaklıyorsanız birçok tarihi ve kültürel zenginliklere sahip mekanlara yürüyerek gitmeniz mümkündür. Ancak şehir dışından biraz uzakta konaklıyor ya da şehirden uzak bir yeri gezme planları içerisinde iseniz şehri içinde hizmet vermekte olan:

 • Tramvay
 • Troleybüs
 • Otobüs
 • Taksi
 • Araç Kiralama gibi ulaşım araçları ile şehir içi seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Riga’da Konaklama

Baltıkların en güzel coğrafyasında yer almakta olan yemyeşil doğası ve nehirlerin masmavi tertemiz sularının kıyında kurulmuş kartpostallık manzaralara ev sahipliği yapmakta olan Letonya’nın başkent ve en büyük şehri Riga tarihi ve kültürel zenginlikleri ile büyülü atmosferlere sahiptir. Sizlerde Orta Çağın mistik görünümlü masalsı mimari yapılarına ev sahipliği yapan Rönesans ve Barok mimarisinin eşsiz sanat yapıtlarını görme imkânına sahip olacağınız Riga en ideal konaklama mekânı ve bölgesi arayışında iseniz sizlere tavsiyelerimiz:

 • Orta Çağ, Rönesans ve Sovyetler Dönemi’nden kalma tarihi yapıları yürüme mesafesinde ve Unesco Dünya Mirası Listelerinde yer almakta olan en eski şehir Old Town bölgesi,
 • Daugava Nehri’nin çevresinde gece hayatından, restoranlara ve lüks konaklama arayışında olanlara Miesnieku Iela bölgesi,
 • 19. Yüzyıldan kalma ahşap mimarinin en güzel yapılarının yer aldığı kültür ve sanat etkinliklerine yakın konaklama için Kalnciema Iela bölgesi,
 • Ekonomik ve lüks konaklamayı bir arada arayanlara Zemgale Suburb bölgesi,
 • Merkeze yakın ancak ekonomik konaklama için Latgale Suburb bölgesi en ideal konaklama alternatiflerine ev sahipliği yapmaktadır.

Ya da her gece konaklamalı ve ekstra turlar ile daha fazla yer gezip görme imkânına sahip olacağız Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer almakta olan:

 • Avrupa Rüyası İskandinav Rüyası Turu
 • Avrupa Rüyası Baltık Ülkeleri Turu ile aşılmaz denilen şehirlerde unutulmaz anılar biriktirirken lüks otellerde konaklamanın keyfini de çıkarabilirsiniz.

Sınırlar aşıldıkça güzelleşir; sınırları aşarken konforunuzdan ve rahatınızdan asla ödün vermeyiniz!

Riga Gezilecek Yerler

2014’te Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş Unesco Dünya Mirası Listelerinde yer almakta olan ve Art Nouveau başkenti olarak anılmakta “Kuzeyin Paris“ şehri Riga şehir turunda gezilmesi gereken bazı mekânlar:

1. Aziz Petrus Kilisesi

Letonya’nın Riga şehrinde bulunmakta olan Gotik mimarisiyle görenleri kendisine hayran bırakan en uzun kilise olan Aziz Petrus Kilisesi günümüzde birçok gezi yazısının konusu olmaya değer bir başyapıt eserleri arasındadır.

2. Özgürlük Anıtı

Riga şehrinde 1918-1920 yılları arasında ülkenin bağımsızlığı için mücadele etmiş kahramanların anısına dikilmiş bu anıt Letonya için en önemli tarihi yapılar arasında yer almaktadır. Anıtta yer alan Milda isimli kadının elinde tuttuğu yıldızlar ülkenin 3 önemli bölgesini temsil ediyor.

3. Riga Dome Katedrali

Katedralin yer aldığı Dome Meydanının tam ortasında Unesco tarafından bu bölgenin Unesco Dünya Mirası olarak ilan edildiği bir plaka yer alması dışında bu katedral tarihi ve eşsiz bir tasarımı ile sanat eseri bir yapıttır.

Kedi Evi, Riga Kalesi, Pilsetas Kanalı ve Çevresi ve daha fazlası için Avrupa Rüyasının Riga şehrini de kapsayan turlarına göz gezdirmeyi unutmayınız.

Riga’da Ne Yenir?

Liman şehri olmasında dolayı deniz ürünlerinin geniş yer verildiği Riga şehir gezesinden sizlere tatmanız için tavsiye edeceğimiz damak çatlatan lezzetli yemekler:

 • İnce hamurlu pizza
 • Taze suşi
 • Ermeni Shashlik
 • Biesu Zupa( Soğuk pancar çorbası)
 • Griki(Karabuğdaydan yapılır)
 • Lahana Turşusu
 • Piragi( pastırmalı soğanlı ana yemek)
 • İsli Peynir
 • Frikaelu Zupa( köfte çorbası)
 • Kefirs
 • Lica ( yöresel ekmekleri)
 • Maizzes Zupa( Çavdar ekmeğinden yapılan çorbaları)
 • Siyah Balsam( milli içkileri)

Riga’da Gece Hayatı

Gece hayatı oldukça renkli ve hareketli geçen Letonya’nın başkenti şehri Riga’da gece hayatının merkezi Old Town bölgesidir. Saat gece 10.00’dan sonra başlayan gece hayatı ile bar, gece kulübü, pub gibi birçok eğlence mekânına ev sahipliği yapmakta olan Riga şehrinde hem hafta içi hem de hafta sonu gündüz tarih ve kültürel gezi sonrası gece ise gönlünüzce eğlence mekânlarında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Riga’da Festivaller

 • Early Müzik Festivali
 • Riga Opera Festivali
 • Letonya Bira Festivali
 • Riga Şehri Günü
 • Riga Müzik Festivali
 • Bach Müzik Festivali

Sınırlar aşıldıkça anlam kazanır. Sizlerde seyahat etmenizin önündeki engelleri aştıktan sonra Avrupa Rüyasıyla tanışıp Letonya’nın başkent şehri Riga’da anılar biriktirmeye başlayınız.

BLOG KATEGORİ