Avrupa Rüyası Blog

Alsace ‘ın İncisi Strasbourg, Avrupa barışının temsil edildiği şehridir. Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi birçok uluslararası kuruluşa ev sahipliği yapmakta olan şehir Brüksel dışında Avrupa’nın başkenti olarak kabul edilmektedir. Tarih boyunca Alsace bölgesine sahip olma arzusu ve mücadeleleri içerisinde yer almış Strasbourg şehri yüzyıllardır süregelmiş Fransa Almanya düşmanlığını geride bırakarak; paylaşılamayan şehir Strasbourg’da dostluk içinde yaşamaya başlamışlardır. Fransız ve Alman esintilerini bir arada göreceğiniz Strasbourg gezisi sırasında; Avrupa’nın en büyük Arnavut kaldırımlı Orta Çağ mahallerinde tarihte yolculuk yapıyor hissine kapılacaksınız. Masallar diyarından kalma doğası ve tarihi yapıları, ahşap evleri, Orta Çağdan kalma tarihi kiliseleri, katedralleri ve birçok sanat eserleri ile Fransa’nın Orta Çağ şehri Strasbourg hakkında araştırmalar yapıyorsanız sizlere yazımızda Strasbourg şehri hakkında merak edilen her konuyu derledik. Strasbourg nerede? Strasbourg’da ne yenir? Fransa’nın Orta çağ kenti Strasbourg’a nasıl gidilir? Gibi birçok konu başlığı altında Strasbourg şehrini tanımaya başlayabilirsiniz. Keyifli okumalar…

Strasbourg Gezisi

Tarih boyunca birçok savaşlara ve mücadelelere ev sahipliği yapmış Alsace bölgesinin başkenti olan zengin şehir Strasbourg Fransa’da Orta Çağdan kalma bir tarihi şehir. Unesco Dünya Mirası Listelerine dahil edilmiş Strasbourg şehri; tarihiyle, korunmuş doğasıyla ve Avrupa ve Dünya için önemli birçok kuruluşa ev sahipliği yapmasıyla Fransa’nın Alsace bölgesinde yer almakta olan önemi büyük bir şehirdir. Tarihi yapılarıyla, müzeleriyle, Noel kasabalarıyla, Ren Nehri’ne panoramik açıdan bakacağınız Strasbourg şehir turu ile sizlerde saraylar, müzeler, taş köprüler, Gotik binalar arasında zamanın ileri akmayı bırakıp saatin ise geriye doğru zamanı sardığı bir döngüye gireceksiniz. Strasbourg adeta eski zaman şehri. Zengin koleksiyonları, Unesco Dünya Mirası Eserleri, yaşayan evleri ve enfes doğa manzaraları ile Strasbourg şehri mutlaka gezilmesi gereken rotasyonlar arasında yer almaktadır. Sizlerde Strasbourg gezisi sırasında tarihi yapıları, kiliseleri, el değmemiş doğal güzellikleri ile Orta Çağda yolculuk yapıyor hissini iliklerinize kadar yaşayacağınız bir yurtdışı tatili geçirmek istiyorsanız Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer alan:

 • Avrupa Rüyası Eko Turları
 • Avrupa Rüyası Plus Turları ile zamanda yolculuk yapıyor hissine bu şehirde kapılıp unutulmaz anılar biriktireceksiniz.

Strasbourg gezisi sırasında Strasbourg hakkında merak edilenler ve daha fazlası…

Ülke:

Fransa

Bölge:

Alsace Bölgesi

Yüz ölçümü:

78, 26 km²

Dil:

Fransızca/ Almanca

İklimi:

Yarı karasal iklim

GMT ile arasındaki fark:

GMT +1,

Para Birimi:

Euro

Strasbourg Nerededir/ Coğrafi Konumu

Batı Avrupa ülkesi olan, Fransa’nın Alsace bölgesinin en büyük şehri Strasbourg, Fransa ve Almanya sınırında yer almaktadır. Fransa’nın kuzeydoğusunda; Fransız ve Alman kültürünün iç içe geçtiği tarihi ve kültürel zenginlikleri ile doğal güzelliklerin iç içe geçtiği; Avrupa’daki birçok önemli uluslararası kuruluşlara ve Unesco Dünya Mirası Listelerindeki eserlere ev sahipliği yapan önemli şehirleri arasında; Avrupa’nın başkenti konumundadır.

Strasbourg’a Ne Zaman Gidilir?

Eşsiz tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle Orta Çağdan kalma şehir Strasbourg, yarı karasal iklime sahip olup kışları soğuk, yazları ise sıcacık bir şehirdir. Alsace ’nin geleneksel kasaba yaşantısının hâkim olduğu Strasbourg; Fransız ve Alman kültürünün iç içe geçtiği;kendine özgü renkleri ile dünyaca ünlü kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmakta olan masallar diyarından kalma bir şehirdir. Strasbourg şehri her mevsim farlı güzelliklere sahiptir. Yazları karnaval havasında danstan, müziğe, eğlenceye, tarihi ve kültürel zenginliğe sizleri doyuracak şehir; kışları ise kurulan Noel pazarları ile Noel’in en güzel kutlamalarına bu şehirde tanık olabilirsiniz. Strasbourg her yıl ve her ay rengârenk ve ışıltılı bir şehir. Yılın her dönemi bambaşka eğlencelere ev sahipliği yapmakta olan şehir milyonlarca ziyaretçi ağırlamaktadır.

Strasbourg’a Nasıl Gidilir?

Avrupa’nın tüm uygarlıklarının, tarihi ve gelişim aşamalarının merkezinde yer almış şehir Strasbourg’da bir film setinde gibi hissedeceksiniz. Orta Çağ Avrupası, Rönesans, Romantizm ve Modern sanat üçlemesinin eşsiz uyumunu yakalayacağınız Strasbourg şehrine;İstanbul’dan THY ile direk hava yolu seyahat edebilirsiniz. Türkiye’den Strasbourg şehrine hava yolu ile keyifli ve konforlu seyahat etmek içinse dilerseniz de çevre şehirlerindeki; Paris, Basel gibi yakın şehirlerden tren, taksi veya otobüslerle Strasbourg şehrine kolayca seyahat edebilirsiniz.

Strasbourg Uluslararası Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Türkiye’den THY ile Strasbourg Uluslararası Havalimanına seyahat etmeniz durumunda şehrin misafirlerine sunduğu birçok ulaşım aracı ile şehir merkezine ulaşmanız mümkün. Havalimanından şehir merkezine seyahat etmeniz için tercih edebileceğiniz ulaşım araçları:

 • Shuttle tren servisi (Havaalanı istasyonunun adı Entzheim’dir. Buradan TER Alsace trenleri ile Strasbourg şehir merkezine seyahat edebilirsiniz).
 • Taksi
 • Kiralık araç
 • Otobüs ile Strasbourg Uluslararası Havaalanından şehir merkezine daha uygun ve ekonomik fiyatlı seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca, turlar ile seyahat ederek Fransa’nın Orta Çağ şehri Strasbourg yanı sıra birçok Avrupa şehirlerini de yakından gezip görme fırsatına sahip olabilirsiniz. Sizde unutulmaz anılar biriktireceğiniz Avrupa ülkeleri tur yolculuğu için Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer almakta olan:

 • Avrupa Rüyası Eko Turları
 • Avrupa Rüyası Plus Turları ile aşılmaz denilen şehirlerde unutulmaz anılar biriktiriniz.

Çünkü sınırlar aşıldıkça anlam kazanır…

Yalnız Strasbourg seyahati için Schengen vizesi sahibi olmanız şart. Detaylı bilgi için Avrupa Rüyasının blog sayfasında yer alan Schengen vizesi yazılarımızı okuyabilir ya da Avrupa Rüyasının yurtdışı tur danışmanlarından bu konuda destek alabilirsiniz.

Strasbourg Şehir İçi Ulaşım İmkânları

Alsas bölgesinin en büyük şehri olması yanı sıra Avrupa’nın da başkent şehri konumunda önemli yere sahip Strasbourg şehri; tarihi ve doğası ile gezip görenlerin kendisini zamanda yolculuk yapıyor hissini yaşadığı büyülü atmosfere sahip Orta Çağ şehirlerinin en güzellerindendir. Ana ulaşım ağı tramvay olan Strasbourg’da şehir içinde seyahat ederken tercih edebileceğiniz ulaşım alternatifleri:

 • Tramvay
 • Otobüsler
 • Gece Otobüsleri
 • Bisikletler
 • Taksi
 • Araç Kiralama gibi ulaşım araçlarını tercih ederek şehir içi gezinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Strasbourg’da Konaklama

Unesco Dünya Mirası Listelerinde yer almakta olan Alsas bölgesinin incisi Strasbourg şehri Avrupa’nın birçok uluslararası kuruluşlarına ev sahipliği yapmaktadır. Strasbourg şehrinde Orta Çağda geçmişe yolculuk yapacağınız; eşsiz doğası ile ruhunuzu dinlendireceğiniz şehir turunda ünlü Notre Dam Katedrali ve masalsı Petit France ile kendinizi bu büyülü şehre kaptıracaksınız. Bu büyülü atmosferlere sahip şehirde konaklamak için en ideal bölgeler:

 • Pahalı olması yanı sıra şehri kolayca keşfedebileceğiniz Grande Ile
 • Grande Ile Katedral çevresi,
 • Petite France çevresi
 • Tren istasyonuna yakın uygun konaklama için La Gare
 • Şehir merkezinin kalabalığından uzak doğayla iç içe konaklama için Eu District en ideal konaklama bölgeleridir.

Strasbourg Gezilecek Yerler

Köklü tarihi ve yıllarca savaş ve birçok mücadelelere göğüs germiş Strasbourg şehri günümüzde Fransız ve Alman kültürünün dostluk içinde yaşadığı tarihi ve kültürel zenginliklere ev sahipliği yapmaktadır. Unesco Dünya Mirası Listeleri ile Avrupa uluslararası kuruluşların merkezi Strasbourg şehir gezisinde gezerken göreceğiniz bazı yerler:

1. St. Thomas Kilisesi

800 yıllık tarihi ile Havari Aziz Thomas’a adanmış eski bir kilise günümüzde hala ibadethane olarak kullanılmaktadır. Ücretsiz gezilecek en güzel yerlerden olan kilise görkemli mimari yapısı ve iç dekorasyonu ile Alsas’ın Protestan Reformu sırasında oynadığı rolle ünlüdür.

2. Zooloji Müzesi

Her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekecek oldukça ilgi çekici bir müzede Arktik ve Antarktika dünyasında yaşamış; doldurulmuş hayvanlar ve doğallaştırılmış böcekler ve kelebekler ile birçok ekolojik canlıya ev sahipliği yapmaktadır.

3. Notre Dame Kilisesi

Victor Hugo tarafından 1176-1439 yılları arasında inşa edilmiş kilise; yapıldığı yıllarda dünyanın en yüksek binası olması özelliği ile Gotik mimarisinin en güzel ve özel tarihi eserleri arasında yer almaktadır.

4. Avrupa Birliği Binaları

Avrupa’nın başkenti sayılan Strasbourg’da Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği Parlamentosu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi uluslararası kuruluşların binalarını yakından görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Daha fazlası için Avrupa Rüyasının Strasbourg şehrini de kapsayan turlarına göz gezdirmeyi unutmayınız.

Strasbourg’da Ne Yenir?

Tarihi ve kültürel zenginlikleri yanı sıra birçok kültür ile iç içe yaşamış şehir Strasbourg mutfağında Fransız, Alman esintileri yemek kültüründe hissedeceksiniz. Strasbourg seyahatinde tadına bakmanızı önerdiğimiz lezzetler:

 • Choucroute (lahana turşusu)
 • Tarte Flambée
 • Baeckeoffe
 • Strasbourg Sausage
 • Munster Cheese
 • Kugelhopf
 • Pretzels
 • Flädle
 • Tarte Tatin

Strasbourg Gece Hayatı

Alsas bölgesinin ünlü şarapları üzerinde yer almakta olan Orta Çağ şehri Strasbourg’da gece hayatının en gözde mekânları:

 • Rues des Tonneliers Caddesi üzerindeki Les Freres Berthom
 • Vintge dekoru ve bira ve kokteylleri ile ünlü Jeannette et les Cycleux
 • Nehir manzaralı terası ile Le Rafiot
 • Funk, disko, hip hop, deep house müzik severler için Fat cat pussy cat Strasbourg
 • Loca kiralayıp eğlenmek isteyenler içinse Mood clup tavsiye edebileceğimiz ünlü gece mekânlarıdır.

Strasbourg Festivalleri ve Kutlamaları

Her sene gerçekleşen renkli karnavallara, festivallere ve Noel kutlamalarına ev sahipliği yapan Strasbourg şehrinde kutlanan festivaller:

 • Bretelles Bahar Festivali
 • Uluslararası Mizah Festivali
 • Güncel Müzik Festivali ve daha fazlası…

Sınırlar aşıldıkça anlam kazanır. Sizlerde seyahat etmenizin önündeki engelleri aştıktan sonra Avrupa Rüyasıyla tanışıp Fransa’nın Orta Çağ şehri Strasbourg’da anılar biriktirmeye başlayınız.

BLOG KATEGORİ