İngiltere Vizesi Nasıl Alınır? En Kolay İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Avrupa Rüyası Blog

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır? En Kolay İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Seyahat etmek, sonu olmayan uzun bir yolculuktur. Gezgin ve macera ruhlu seyahat severler için, seyahat etmek bir yere varmak için değil yalnızca; keşfetmek, ruhu ve bedenlerini beslemek anlamına gelmektedir. Ancak yurtdışına seyahat etmek bizim yurtdışındaki deneyim ve tecrübelerimizi yazıya aktardığımız kadar kolay gerçekleştirilememektedir. Yurtdışına seyahat etmek; başlı başına iyi bir plan ve program, organizasyon işidir. Bunların başında gelmekte en önemli ve yurtdışında seyahat edeceğiniz ülke ve şehirlerin kapısını aralayacak anahtar kelimeler pasaport ve vize işlemleridir. Çoğu kişi sırf pasaport ve vize işlemlerinin uzun sürmesinden ve bazen ise yaptığımız başvuruların olumsuz sonuçlanmasından dolayı seyahat planlarını başka tarihe ertelemek zorunda kalmaktadır. Bizler de Avrupa Rüyası ailesi olarak 2012 yılından itibaren yurtdışında seyahat edilmedik; gezip görülmedik ülke ve şehir kalmamacasına kadar her daim seyahatte kalarak;  yurtdışında gezip gördüğümüz mekânlardan, yurtdışına seyahat etmek için yapılması gerekmekte her türlü bilgiyi blog yazılarımız ile sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Bugün ele alacağımız konu ise yurtdışına seyahat etmenin önündeki en büyük engellerden birini oluşturmakta ve hatta bazen bizleri sıkıntı ve strese sokmakta vize konusudur. Bugün vize nedir? Vize nasıl alınır? Vize sürecinde istenen belgeler? Vize başvurusu nasıl yapılmaktadır? Gibi çoğu kişinin hayallerinin ülkesi; iş, eğitim, kültür gezilerinin vazgeçilmezi İngiltere ülkesine seyahat etmek için İngiltere Vizesi nasıl alınır sorusunun cevabını sizlere en ince ayrıntısına kadar anlatacağız. Keyifli okumalar…

Vize Nedir?

Vize yurtdışına seyahat etmek amacıyla bizden çeşitli ülkelerin konsolosluklarında veya ülkelerin giriş kapılarında bizden istenilen belgelerin genel adına verilen addır. Kısaca vize bir ülkeye geçiş yapmak için bizlere verilmekte izin belgesidir. Avrupa veya birçok yurtdışındaki ülkelerin kapılarını aralamak istiyorsanız vize almanın kolay yöntemlerini şimdiden araştırmaya başlayınız. Araştırırken İngiltere Vizesi almanın kolay yöntemlerini de araştırınız. Çünkü vize almak uzun ve meşakkatli bir süreçtir.

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yurtdışına hiç seyahat etmemiş ve seyahat etmek üzere iseniz şuan ki en önemli konunuz vize başvurusu nasıl yapılır? Sorudur. Vize başvurusu yapmak için:

 • Konsolosluklara veya konsoloslukların resmi olarak yetkilendirdiği kurumlara veya aracı kurumlara başvuru yapmanız gerekmektedir.

Vize başvurusu yapmak için konsoloslukların belirlediği evraklar ve vize ücretini ödedikten sonra vize başvurunuz işleme alınmaktadır.  Vize almak için konsolosluklara gitmeye vaktim yok çok yoğun çalışıyorum diyorsanız da sizlere kolaylık sağlaması açısından e-vize ya da tur şirketleri ile vize almak için danışmanlık hizmeti vermekte ve vize almanızı kolaylaştırmakta; dünyanın 62 ülke 185 şehrine turlar düzenlemekte Avrupa Rüyası ile hayallerinize bir adım daha yaklaşmanız mümkün.

Peki, Birleşik Krallık olarak adlandırılmakta koca bir tarihe ev sahipliği yapmakta; üzerinde güneş batmayan topraklara sahip İngiltere ülkesine seyahat etmek için sahip olmanız gereken vize ve İngiltere’ye TURSAB onaylı ve uygun fiyatlı turlar düzenlemekte acentaların tur programları…

İngiltere Vizesi Nedir?

Birleşik Krallığın ülkesi; İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’e seyahat imkanı sunmakta İngiltere vizesi ile tarihin en çarpıcı olaylarına ve eserlerine ev sahipliği yapmakta ülke ve şehirlerin kapısını aralamak için İngiltere vizesi sahibi olmanız şart. Ancak İngiltere vizesi almak hiçte söylendiği kadar kolay alınamamaktadır. Biz sizler için İngiltere vizesi sahibi olmanız için izlemeniz gereken prosedürleri en ince ayrıntısına kadar yazımızda paylaştık. İngiltere vizesi nasıl alınır? İngiltere vizesi almak kolay mı? İngiltere vizesi için gerekli evraklar nelerdir? Gibi konu başlıkları ile yazımıza başlıyoruz.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınmaktadır?

İngiltere vizesi başvurusu için  İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen resmi vize danışmanlık merkezlerine başvurmanız gerekmektedir. Bu vize başvuru süreçleri ise tamamen  İngiltere Konsolosluğu tarafından değerlendirilmektedir. İngiltere vize başvurusu yaparken seyahat amacınızı ve sürenizi gözden geçirerek izlemeniz gereken prosedürler:

 • İlk olarak Visa4UK internet adresine kaydolarak İngiltere vize başvuru formunu doldurunuz
 • Formu doldurduktan sonra İngiltere vize başvuru ücretini ödeyiniz
 • İngiltere vize başvuru formunu doldurduktan sonra mutlaka formun çıktısını alarak vize için gerekli evrakların arasına formu ekleyiniz
 • Başvuracağınız İngiltere vizesini seçiniz
 • Evraklarınızı tamamladıktan sonra vize başvuru için şehrinizdeki vize başvuru merkezine randevu alarak; gün ve saatinizde evraklarınız ile başvurunuzu gerçekleştiriniz
 • Parmak izi taraması, elektronik imza ve fotoğraf çekimi için şahsen vize başvuru merkezinde bulunmanız gerekmektedir.
 • Vize başvuru işlemleri sırasında mülakat yapılmasa da daha sonra İngiltere Konsolosluğu gerek görürse sizleri mülakata çağırabilmektedir.
 • Belgelerinizin teslimi sonrası vize durumunuz 3 hafta içerisinde belli olmaktadır.

İngiltere Vize Türleri Nelerdir?

İngiltere vizesi başvurusu yaparken seyahat amacınız ve süreniz oldukça önemlidir. Aldığınız vize ile  Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya’ya da seyahat edebilirsiniz. Peki, hangi İngiltere vizesi sizlerin ihtiyaç duyduğunuz vize türüdür:

C Tipi (Kısa Süreli) Vize

Kısa süreli seyahatlerde; 1 yıl içince 180 günü aşmamak kaydıyla alınan C Tipi vize türüne denir. 6 aya kadar turistik, kültürel faaliyetler ve aile ziyaretleri için bu vize türüne başvuruda bulunabilirsiniz. Bu vize türleri 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ya da 10 yıllık süreler ile alınabilmektedir.

İngiltere Turistik Vizesi

Yalnızca turistik amaçlı geziler için İngiltere’yi ziyaret edeceklerin alması gereken vize türüdür. En az 6 aylık alabileceğiniz vizenin süresini daha sonra dilerseniz uzatabilirsiniz.

İngiltere Ticari Vizesi

İş seyahatleri, müşteri toplantıları, fuar ziyaretleri gibi faaliyetler için ticari vizeye başvuruda bulunmanız gerekmekte vize türüdür.  Etkinlikler için iş ortaklarının başvuru sahibi için davetiye alması zorunludur.

İngiltere Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

İlişki bağınızı kanıtladığınız aile fertleri, 2. dereceden akraba ve arkadaş ziyaretleri için bu vize türüne başvurabilirsiniz. İngiltere vizesi için yakınlarınızın belediyeden davetiye mektubu alması gerekmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi

Dil okulu, eğitimler ve stajlar için öğrencilerin başvurması gereken vize türüdür.

İngiltere Transit Vizesi

İngiltere’ye başka bir ülke üzerinden aktarmalı seyahat edeceklerin transit vize alması gerekmektedir.

İngiltere Çalışma Vizeleri

İngiltere’de çalışma izni gerektiren çalışma vizeleri, başvuru sahipleri ve işverenlerin ortaklığı sonucu alınabilmektedir. İşverenlerden alınacak davetiye mektubu konsoloslukların talep ettiği belgelerden biridir.

İngiltere Tier 1 Vizesi

Çalışma vizelerinden biri olan Tier 1 vizeler 5 farklı kategoriye ayrılır. Belirlenen alanlarda çalışacakların bu vize türüne başvurması gerekmektedir.

 • Tier 1 Vizesi,
 • Tier 1 Genel Vize,
 • Tier 1 Girişimci Vizesi,
 • Tier 1 Yatırımcı Vizesi,
 • Tier 1 Olağanüstü Yetenekliler Vizesi,
 • Tier 1 Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi.

İngiltere Tier 2 Vizesi

İşverenlerden sponsorluk sertifikası alarak başvuruda bulunulabilen Tier 2 vizesi ile ülkede ikamet edebilirsiniz.

İngiltere Tier 4 Vizesi

İngiltere’de uzun süreli lisans, yüksek lisans ve doktora gibi eğitim programları için alınması gereken öğrenci vizesidir. İki kategoriye ayrılır:

 • Tier 4 (Genel)
 • Tier 4 (Çocuk)

İngiltere Tier 5 Vizesi

İngiltere’de gönüllü olarak çalışmak isteyenlerin başvurması gereken vize türüdür. Geçici çalışma vizesi olarak da bilinen Tier 5 vizesi için ilgili sponsor kurumdan kabul belgesi almak gerekmektedir. Peki, İngiltere vizesi başvuru şartları nelerdir?

İngiltere Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Üzerinde güneş batmayan topraklara sahip; eğitimden, iş dünyasına, kültür ve sanattan modaya birçok  yönden gelişmiş ülke konumunda yer almakta İngiltere’ye seyahat etmek için İngiltere Vizesi sahibi olmamız şart. Peki İngiltere Vizesi almak için bizden aranmakta şartlar nelerdir:

 • Seyahat tarihinizden 3 ay önce başvuru yapmış olmanız gerekmektedir
 • Online olarak hatasız ve eksiksiz olarak doldurduğunuz İngilizce başvuru formunun çıktısını alınız.
 • Parmak izi ve yüz fotoğrafı için vize başvuru merkezine şahsen başvuru yapınız
 • Her seyahat öncesi güncel parmak izi sizlerden talep edilmektedir
 • Kısa süreli vize başvurularınız 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık yapabilirsiniz. 1 yıl içerisinde 6 aydan uzun İngiltere’de kalmanız ise mümkün değildir.

İngiltere Vizesi İçin Talep Edilmekte Belgeler Nelerdir?

Bu konuda İngiltere en çok evrak prosedürü istemekte ülkedir. Birleşik Krallık ülkesine seyahat etmek için başvuru yapacağınız İngiltere vizesi süresince sizden talep edilmekte belgeler:

 • Pasaport (Dönüş tarihinizden itibaren en az 6 ay daha geçerliliği olması gereken pasaportlarınızın an fazla 10 yıllık olması ve en az 2 sayfasının boş bulunması gerekmektedir.)
 • Varsa eski tarihli pasaportlarınızın asılları
 • İngiltere vize başvuru formu İngilizce doldurunuz (Eksiksiz ve hatasız doldurulması gereken online başvuru formlarında başvuru sahiplerinin ıslak imzasının olması gerekmektedir.)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (En fazla 3 ay öncesinde çekilmiş olan biometrik fotoğrafların 3,5X4,5 cm boyutlarında olması ve arka fonunun beyaz olması gerekmektedir.)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Seyahat Sağlık Sigortası poliçesi
 • Vize talep dilekçesi (İngilizce yazılması gereken dilekçelerde seyahat amacı belirtilmelidir.)
 • Varsa son 3 yıl içinde alınan Schengen vizelerinin fotokopileri
 • Banka hesap cüzdanı (Son 3 aya ait aktif hareketleri içeren banka hesabınızda TL, EUR, USD ya da pound cinsinden bakiye görünmesi gerekmektedir.)
 • SGK işe giriş belgesi (Yalnızca sigortalı çalışanlar için geçerli)
 • Son 3 aya ait maaş bordrosu (Yalnızca sigortalı çalışanlar için geçerli)
 • Görev belgesi ya da varsa meslek görev kaydı (Şirket antetli kağıdına yazılan belgelerin ıslak imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir.)
 • Güncel iş yeri faaliyet belgesi ya da Ticaret Sicil Kaydı (Yalnızca işverenler için geçerli)
 • Konaklama ve uçuş bilgileri (Başvuru sahibi adına düzenlenen gidiş/dönüş uçak bileti rezervasyonu ve otel rezervasyonu çıktıları talep edilmektedir.)
 • Varsa tapu ve kira geliri belgeleri ile araç ruhsatı ve kredi kartı ekstreleri
 • Erkekler için askerlik durumunu gösteren belge (İngilizce olması gerekmektedir.)
 • Varsa belediyeden alınan davetiye mektubu
 • Vize sponsor dilekçesi (Maddi durumu yetersiz olanlar için geçerli)

İngiltere 2024 Vize Ücreti Ne Kadar?

2024 tarihi itibariyle İngiltere Vize çeşitlerine göre vize ücretleri:

6 aylık İngiltere Vizesi   152 dolar

2 yıllık İngiltere Vizesi   530 dolar

5 yıllık İngilltere Vizesi   1.021 dolar

10 yıllık İngiltere Vizesi  1.275 dolar

İngiltere Akademik Ziyaret Vizesi (6-12 ay)  265 dolar

İngiltere Evlilik ve Geçiçi Nişanlılık Vizesi      152 dolar

Öğrenci Vizesi (6-11 ay arası kısa süreli öğrenci vizesi)     265 dolar

Öğrenci Vizesi (1 yıldan uzun öğrenci vizesi) 649 dolar

Yatırımcı Vizesi    2.494 dolar

Girişimci Vizesi    1.577 dolar

Olağanüstü Yetenek Vizesi       948 dolar

Geçici Çalışma Vizesi     395 dolar

Vasıflı İşçi Vizesi  952 dolar

Kıdemli veya Uzman Çalışan Vizesi     952 dolar

İngiltere Vizesi İçin Başvuru Merkezleri Nerelerdir?

2024 tarihinden itibaren İngiltere vize başvurusu için başvuru yapabileceğiniz resmi danışmalık merkezleri:

 • İstanbul
 • Ankara
 • Gaziantep
 • Bursa
 • İzmir
 • Adana
 • Antalya

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkmaktadır?

Başvuru süresinden evrak teslimine kadar geçmekte süre dışında evrakların teslim edilmesinde 15 iş günü içerisinde vize başvuru sonucunuz sonuçlanmakta ve evraklar sizlere en kısa sürede teslim edilmektedir. Bu süre resmi tatiller dolayısıyla uzayabilmektedir.

İngiltere Vizesi En Kolay Nasıl Alınır?

Yurtdışı seyahatleri planlarında en can sıkıcı ve zaman almakta prosedür vize işlemleridir. Sizlerde vize ile seyahat edecek bir ülke için vize başvuru yapacaksanız önceliğiniz tur acentalarından destek alarak vize başvurunuzu yapmanızdır. Kalabalık yapılacak ülke seyahatlerinde vize almak daha kolaydır. Sizleri Türkiye’nin en kapsamlı Büyük Britanya ve İngiltere turumuz ile daha önce deneyimlemediğiniz bir tatile davet ediyoruz. Avrupa Rüyası ile tek seferde İngiltere’den, İrlanda’ya, İskoçya’dan, Kuzey İrlanda ve Galler’i keşfetmeye hazır mısınız? Hazırım diyorsanız Britanya Rüyası turumuz ile Londra sokaklarında kendinizi film yıldızlarının yerine koyacak, müzik dehalarının merkezi olan Liverpool’da müziğe doyacak ve Shakespeare’in doğup büyüdüğü kasabada gezme fırsatını yakalayacak ve bir o kadar renkli ve macera dolu 5 ülkede unutulmaz bir gezi rotası çizeceksiniz. Tek yapmanız Avrupa Rüyası ile tanışmak… Bizleri takipte ve her daim seyahatte kalınız.

BLOG KATEGORİ