Avrupa Rüyası Blog

Kar beyazı granit taşlarla bezeli Finlandiya’nın başkent şehri “Kuzeyin Beyaz Kenti “olarak adlandırılmaktadır. Finlandiya Körfezinin kuzey kıyısında Baltık Denizine bakan granit yarımada üzerinde eşsiz bir coğrafyada yer almakta olan Helsinki şehrinin kuruluşu 1550’lü yıllarda İsveç kralı Gustavus Vasa tarafından gerçekleştirilmiştir. 1808 yılında şehirde çıkan büyük yangınlar sonucu büyük zarar gören şehir; yenileme çalışmaları ile tarihine ve kültürel zenginliklerine bağlı kalarak yeniden eski görüntüsüne kavuşturulmuştur. Tarihi çok eski yıllara dayanan ve İsveç ve Rusya gibi birçok devletin himayesi altında kalmış Helsinki şehri tarihi ve kültürel zenginlikleri yanı sıra eşsiz coğrafyası ile de gezip görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Helsinki gezisi sırasında sizlerde güzel yemyeşil adaların, masmavi tertemiz akan göllerin, tasarım harikası göz alıcı tarihi mimari yapıların ve şehrin her yerine hâkim beyaz granit mimarisi ve yıl boyunca devam etmekte olan kültür sanat etkinlikleri ile Finlandiya’nın başkenti Helsinki huzur veren yurtdışı rotaları arasında en gözde şehriler arasındadır. “Baltıkların Kızı“ unvanına sahip Helsinki şehri eşsiz mekânları, köklü tarihi, huzur veren doğası, muhteşem bir sahil şehri olması yanı sıra İsveç ve Rus devletlerinin etkisiyle şekillenmiş kültürü ve mimarisiyle büyüleyici atmosferlere ev sahipliği yapmaktadır. Sizlerde Helsinki gezisi için araştırma yapıyor ve “Baltıkların Kızı“ “Kuzeyin Beyaz Kenti“ Helsinki’ye seyahat etmek istiyorsanız; Finlandiya’nın Helsinki şehri hakkında her konuyu biz sizler için yazımızda derledik. Helsinki nerede? Helsinki’de ne yenir? Helsinki’ye nasıl gidilir? Türkiye’den Helsinki şehri seyahati için gerekli vize Gibi birçok konu başlığı altında Helsinki şehrini tanımaya başlayabilirsiniz. Keyifli okumalar…

Helsinki Gezisi

Farklı dünyalara ev sahipliği yapmakta olan Finlandiya’nın Beyaz şehri ve başkenti Helsinki köklü tarihi ve eşsiz huzur veren doğası yemyeşil doğası ile büyüleyici atmosferlere ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi çok eskilere dayanan ve İsveç ve Rus gibi devletlerin etkisinin de mimari yapıları üzerinde açıkça gözlemleyebileceğiniz Helsinki şehir gezisinde kendinizi rengârenk bir dünyanın içerisinde farklı rotalar gezerken bulacaksınız. Helsinki güzel yeşilin her tonuna hakim adaları, huzur veren ve ruhunuzun dinleneceği ormanları, masmavi gölleri ve yemyeşil park alanları ile Unesco Dünya Mirası Listelerinde yer almakta olan birçok doğaüstü güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. 1812 yılında beri “Baltıkların Kızı“ unvanına sahip köklü tarihi ve tarihi görkemli ve ihtişamlı yapıları ile Kuzey Avrupa’nın huzur dolu şehridir. Sizlerde Baltıkların Kızı olan Finlandiya’nın eşsiz coğrafyasında tarihiyle huzur dolu şehri Helsinki’de unutulmaz anılar biriktirmek istiyorsanız; Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer alan:

 • İskandinav Rüyası Turu
 • Büyük Baltık Turu ile Helsinki şehrinde farklı dünyaların kapılarını aralama fırsatını yakalayınız.

Helsinki şehri hakkında merak edilenler ve daha fazlası…

Ülke:

Finlandiya

Bölge:

Kuzey Avrupa

Yüz ölçümü:

215.12 km²

Dil:

Fince

İklimi:

Soğuk-ılıman iklim

GMT ile arasındaki fark:

GMT+2

Para Birimi:

Euro

Helsinki Nerededir/ Coğrafi Konumu

Finlandiya’nın başkenti Helsinki; Finlandiya’nın Güneyinde yer almaktadır. Kuzey Avrupa ülkesi olan ve Baltıkların Kızı olarak anılmakta olan şehrin merkezi yerleri Baltık Denizinin kıyısında olmak üzere büyük küçük adalar üzerinde yer almaktadır. Helsinki bu özelliği ile adalar şehri özelliğine sahip olup; Vanta, Kauianinen ve Espoo şehirleri ile de komşudur. İskandinav coğrafyasında Stockholm ve Kopenhag’dan şehirlerinden sonra en büyük üçüncü metropolitan şehridir Helsinki.

Helsinki’ye Ne Zaman Gidilir?

Her mevsimin ayrı güzel yaşandığı Finlandiya’nın başkenti Helsinki şehrinde Gulf Stream akıntısının etkisiyle kışalar beklenen hava koşullarında daha ılık geçse de kış sıcaklıkları şehirde  -5 ve -20 lerde seyredebilir. Sizler doğasıyla, tarihiyle, renkli ve hareketli şehri yaşantılarıyla cıvıl cıvıl atmosferlere ev sahipliği yapmakta olan festivalleri ve kültürel etkinlikleriyle baharın son ayları ve yaz ayları Helsinki şehrinde unutulmaz anılar biriktirmek için en ideal ayları kapsamaktadır. Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında doğanın yeşilin her tonuna büründüğü masmavi göllerin ve yemyeşil adaların eşsiz kartpostallık manzaralarına tanık olacağınız tarihi ve kültürel zenginlikleri ile de hayranlığını gizleyemeyeceğiniz Kuzeyin beyaz kenti Helsinki huzurun ve güzelliklerin bir arada toplandığı rüya gibi bir şehir.

Helsinki’ye Nasıl Gidilir?

315 yemyeşil adaları, meşhur muhteşem ve eşsiz kokuya sahip mor leylakların kokusu ve bembeyaz granit taşlarının hâkim olduğu mimari yapıları ile Helsinki aradığınız huzurun en güzel rotalarında. Tarih, sanat, doğa kokan huzurlu, sakin, medeni, ileri ve düzenli bir şehir olan Helsinki farklı rotasyonları ile kendinizi faklı dünyaların içinde gezerken bulacağınız büyüleyici bir şehirdir. Sizlerde rengârenk dünyalara sahip huzur dolu coğrafya da yer almakta olan Helsinki şehrine seyahat etmek istiyorsanız en keyifli ve konforlu yöntem ise hava yolu ulaşımıdır. Türkiye’den İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan direkt uçuşla Helsinki-Vantaa Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak Finlandiya’nın başkent şehri Helsinki seyahatini gerçekleştirmeniz için Schengen vizesi sahibi olmanız şart. Detaylı bilgi için Avrupa Rüyasının blog sayfasında yer alan Schengen vizesi yazılarımızı okuyabilir ya da Avrupa Rüyasının yurtdışı tur danışmanlarından bu konuda destek alabilirsiniz.

Helsinki-Vantaa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Finlandiya’nın Helsinki şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta yer almakta olan Helsinki-Vantaa Havalimanı’ndan şehir merkezine seyahat etmek için birçok ulaşım alternatiflerinden yararlanabilirsiniz. Bu araçlar:

 • Terminal 1 önünden hareket etmekte olan şehir merkezine giden 615 numaralı otobüsler,
 • Terminal 2 önünden hareket etmekte olan Finnair City Bus
 • Helsinki Airport Train ile de şehir merkezine seyahat edebilir ya da
 • Taksi ve Araç kiralama gibi ulaşım araçlarını da şehir merkezine seyahatlerinizde tercih edebilirsiniz.

Helsinki Şehir İçi Ulaşım İmkânları

Helsinki şehri gelişmiş ulaşım altyapısı sahip olup birçok ulaşım alternatiflerine sahiptir. Yürüyerek gezilmesi en zevkli şehirlerden olan Helsinki şehrinde toplu taşıma kullanmak isterseniz de:

 • Metro
 • Otobüs
 • Tramvay
 • Tren
 •  
 • Feribot gibi ulaşım araçları ile farklı dünyaları gezip göreceğiniz Helsinki gezisinde unutulmaz anılar biriktireceksiniz.

Helsinki’de Konaklama

Finlandiya’nın Göller ve Adalar ülkesi Helsinki eşsiz güzellikteki coğrafyası ve tarihi kültürel zenginlikleri ile Kuzey Avrupa’nın en güzel gezilecek rotalarına ev sahipliği yapmaktadır. Tarih ve sanat ve mor leylak kokan bembeyaz granit taşların hakim olduğu yapıları ile içinizin gezerken açıldığı ve huzur dolu günler geçireceğiniz oldukça temiz, huzurlu ve güvenilir Helsinki şehrinde konaklamak için en ideal bölgeler:

 • Şehrin en fazla konaklama imkânına sahip olup şehri yürüyerekte tarihi ve kültürel zenginliklerine yakın olacağınız gece ve gündüz şehir hayatı hareketli olan bölge Helsinki Şehir Merkezi,
 • Daha ekonomik fiyatlı konaklama arayışında olanlar için şehir merkezine 1 2 km uzaklıkta yer almakta olan Kallio Bölgesi
 • Alışveriş mekânlarına ve özgün deneyimler yaşamak istiyorsanız Punavuori bölgesi,
 • Ailenizle huzurlu bir konaklama arayışında seniz ise Katajanokka güvenli ve huzurlu konaklama alternatifleri ile en ideal konaklama mekânlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Ya da her gece konaklamalı ve ekstra turlar ile daha fazla yer gezip görme imkânına sahip olacağız Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer almakta olan:

 • Avrupa Rüyası İskandinav Rüyası Turu
 • Avrupa Rüyası Baltık Ülkeleri Turu ile aşılmaz denilen şehirlerde unutulmaz anılar biriktirirken lüks otellerde konaklamanın keyfini de çıkarabilirsiniz.

Sınırlar aşıldıkça güzelleşir; sınırları aşarken konforunuzdan ve rahatınızdan asla ödün vermeyiniz!

Helsinki Gezilecek Yerler

Rengârenk dünyaların kapılarını ziyaretçilerine açan göz alıcı mimari yapıları, eşsiz güzellikteki adaları, gölleri, parkları ve tarihi ve kültürel zenginlikleriyle Unesco Dünya Mirası Listesinde yer almakta olan doğa harikası güzelliklere ev sahipliği yapmakta olan Baltıkların Kızı, Kuzeyin Beyaz Şehri Helsinki şehrinde gezilmesi gereken bazı yerler:

1. Helsinki Katedrali

Neoklasik mimarisiyle 830-1852 yıllarında Finlandiya Büyük Dükü, Çar I. Nicholas’ın anısına dikilmiş; 1917 Finlandiya’nın bağımsızlığına kadar St Nicholas Kilisesi olarak bilinen kilise Finlandiya’nın bağımsızlığını kazanması üzerine Helsinki Katedrali olarak anılmaya başlanmıştır. Senato meydanında yeşil kubbesi, bembeyaz mimari yapısı ile eşsiz bir sanat eseri olan katedral şehrin en güzel tarihi yapıları arasında yer almaktadır.

2. Senato Meydanı

Finlandiya’nın başkenti Helsinki şehrinin birçok tarihi eserinin yer aldığı ve başlıca turistik mekânlar arasında yer almakta olan Senato Meydanı İmparator II. Alexander’ın heykeli, ünlü sanatçı Alman mimar Carl Ludvig Engel‘in mimari eserlerine, 1832 yılında inşa edilmiş tarihi çok eskilere dayanan ana üniversite binasına ve kültürel etkinliklerden konserlere, Snowboard ve kar inşa etme gibi birçok faaliyete yer vermektedir.

3. Market Square

Yüzlerce yıldır Finlandiya’nın en önemli etkinliklerine ev sahipliği yapmış hem yerel halk hem de turistler için önemli alışveriş merkezlerinden olan Market Square yani Pazar Meydanı çok çeşitli ürünlerin satıldığı büyüleyici Pazar tezgahların ev sahipliği yapmaktadır. 1743’ten beri devam etmekte olan etkinliklerden Baltık Ringa Pazarı etkinliği ile keyifli vakit geçirmeniz bu pazarda mümkün.

Hike Nuuksio Ulusal Parkı, Suomenlinna Deniz Kalesi, Lutheran Katedrali, Uspenski Othrodox Katedrali ve daha fazlası için Avrupa Rüyasının Helsinki şehrini de kapsayan turlarına göz gezdirmeyi unutmayınız.

Helsinki’de Ne Yenir?

Baltık Deniz kıyısında yer alan Helsinki şehrinde mutlaka tadına bakmanızı tavsiye ettiğimiz lezzetler:

 • Somon ve ringa balığı
 • Makkara(yerel Helsinki sosisi)
 • Hernekeitto( bezelye çorbası)
 • Poro(Ren geyiği etinden yapılan sote)

Helsinki’de Gece Hayatı

Gece hayatı erken saatlerde başlayan Helsinki şehri canlı müzik performanslarında, tekno, heavy metal gibi birçok müzik zevkine sahip Dünyanın en iyi barı ödüllü barlarına, gece kulüplerine ev sahipliği yapmaktadır. Bar ve gece kulüplerinin yoğunlaştığı bölgeler; Iso- Roobertinkatu Kampi, Merkez Tren İstasyonu ve Eerikinkatu bölgeleridir. Alışveriş yapmak isterseniz de Mannerheiminitie, Aleksanterinkatu, Kaisaniemenkatu, Etela Esplanadi, Bulevardi ve Fredrikinkatu başlıca alışveriş yapabileceğiniz caddelerdir.

 • Helsinki Kahve Festivali
 • World Village Festival
 • Helsinki Samba Festivali
 • Helsinki Bira Festivali
 • Helsinki Festivali
 • Flow Festival
 • Helsinki Uluslararası Film Festivali
 • Helsinki Uluslararası Moda Fuarı
 • Baltic Circle Festival

Sınırlar aşıldıkça anlam kazanır. Sizlerde seyahat etmenizin önündeki engelleri aştıktan sonra Avrupa Rüyasıyla tanışıp Finlandiya’nın başkent şehri Helsinki’de anılar biriktirmeye başlayınız.

BLOG KATEGORİ