Avrupa Rüyası Blog

Baltık ülkesi olan ve Estonya’nın başkenti Tallinn Orta Çağ ruhunun hayat bulduğu şehirdir. Nazi işgali sırasında bağımsızlığını kazanmadan çok önce Raval olarak anılmakta olan Tallinn şehrinin geçmişteki anlamı Danimarkalıların şehridir. Birçok işgale, savaşa ve istilaya rağmen bağımsızlığını kazanmış Estonya’nın en güzel şehirleri arasında yer almakta olan başkent Tallinn tarihi yapıları, Unesco Dünya Mirası altına alınmış yerleşkeleri, Arnavut kaldırımlı Orta Çağ atmosferlerini sizlere yaşatacak tarih kokan sokakları ve Hansa tacirlerinin ve aristokratların fotojenik evleri ile rüya gibi bir gezi rotasıdır. Baltık Denizi kenarında eşsiz bir coğrafya üzerinde kurulmuş ve günümüzdeki Tallinn adını ise 1918 yılında Estonya’nın bağımsızlığını kazanması ile almıştır. Estonya’nın verdiği bağımsızlık mücadeleleri ve surlar içerisindeki Tallinn şehri Avrupa’nın tarihine ve doğasını en iyi korumuş tarihi dokusu bozulmamış ve Unesco Dünya Mirası Listelerinde yer alan eski tarihi yerleşkeleri ve 2011 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen Tallinn unutulmaz anılar biriktireceğiniz Baltıkların en güzel şehridir. Sizlerde Tallinn gezisi için araştırma yapıyor ve Baltıkların Orta Çağ şehri Tallinn’e seyahat etmek istiyorsanız; Estonya’nın Tallinn şehri hakkında her konuyu biz sizler için yazımızda derledik. Tallinn nerede? Tallinn’de ne yenir? Tallinn’e nasıl gidilir? Türkiye’den Tallinn şehri seyahati için gerekli vize Gibi birçok konu başlığı altında Tallinn şehrini tanımaya başlayabilirsiniz. Keyifli okumalar…

Tallinn Gezisi

Baltık Denizi kıyısında yemyeşil muhteşem bir coğrafya üzerinde köklü tarihi ve kültürel zenginlikleri ile gezip görenlerin hayran kaldığı Estonya’nın başkenti Tallinn Baltıkların Orta Çağ ruhunu yaşatan şehridir. Kuzey Avrupa’nın en iyi korunmuş Orta Çağ mimarisine ev sahipliği yapmakta olan Tallinn şehri 2011 yılında Unesco tarafında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. Unesco Dünya Mirası Listelerinde koruma altına alınmış çok eski yerleşkelere ve tarihi yapılara sahip tarih ve gizem kokan bu şehirde her gezeceğiz mekân farklı dünyaların kapılarını aralayacağınız rengârenk dünyaların kapılarını aralamaktadır. Arnavut kaldırımlı Orta Çağ ruhunu iliklerinize kadar sizlere yaşatacak tarih kokan sokakları, Gotik kuleleri, gizemli ve büyüleyici geçitleri ve doğayla tarihin eşsiz uyum içerisinde yer aldığı büyüleyici ve eşsiz tarihi mimari yapıları ile hayranlık uyandıran Tallinn şehri Baltık coğrafyasında bir hazine değeri taşımaktadır. Tallinn şehri de diğer Baltık ülkeleri gibi savaşlarla işgallerle ve yağmalarla geçen tarihine inat dimdik ayakta durmayı başarmış; tarihine ve geleneklerine sıkı sıkı sarılarak geçmişini yaşatan ve yaşatmaya devam eden eşsiz bir şehirdir. Sizlerde Baltıkların bu eşsiz tarih kokan coğrafyasında Tallinn gezisi ile unutulmaz anılar biriktirmek istiyorsanız; Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer alan:

•     İskandinav Rüyası Turu

•     Büyük Baltık Turu ile Tallinn şehrindeki farklı dünyaların kapılarını aralama fırsatını yakalayınız.

Tallinn şehri hakkında merak edilenler ve daha fazlası…

Ülke:

Estonya

Bölge:

Harjumaa Bölgesi

Yüz ölçümü:

159,2 km2

İklimi:

Ilıman-Karasal İklim

GMT ile arasındaki fark:

GMT +2

Para Birimi:

Euro

Tallinn Nerededir/ Coğrafi Konumu

Estonya’nın başkenti Tallinn şehri Denizi’nin Finlandiya Körfeziyle buluştuğu konumda yer almaktadır. Estonya’nın coğrafi konum olarak Rusya ve Letonya devletlerine kara sınırı olması dolayısıyla Tallinn şehri;  İsviçre’nin Stockholm, Finlandiya’nın Helsinki, Rusya’nın ise Petersburg şehirlerinin tam merkezinde yer almaktadır. Bu nedenle Tallinn şehri stratejik, tarihi ve ekonomik öneme sahiptir.

Tallinn’e Ne Zaman Gidilir?

Baltıkların Arnavut kaldırımlı Orta Çağ kokan sokaklarına, Unesco Dünya Mirası listelerinde yer almakta olan tarihi yerleşkelerine, Hansa tacirlerinin ve aristokratların fotojenik evlerine, yuvarlak kulelerle şehri çevreleyen görkemli ve ihtişamlı surları yanı sıra yemyeşil doğası ile adeta masallar diyarından kalma Tallinn şehri; bambaşka bir dünyanın kapılarını şehri ziyaret edecek olan gezgin ruhlu kişilere aralamaktadır. Estonya’nın 2011 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen Tallinn şehrine seyahat etmek istiyorsanız; Tallinn gezisi için en ideal aylar baharın sonları ve yaz aylarıdır. Havaların ısındığı ve doğanın yeşilin bin bir tonuna büründüğü Tallinn şehrinde yaz ayları büyülü atmosferlere ev sahipliği yapmaktadır. Havaların ısındığı ve doğanın yemyeşil olduğu bu eşsiz coğrafya yazları cıvıl cıvıl şehir atmosferlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Tallinn’e Nasıl Gidilir?

Tarih boyunca paylaşılamamış; birçok kez Danimarka ve Almanya ve İsveç gibi farklı devletlerin hâkimiyeti altında kalmış; bağımsızlığını kazanmadan önce Raval adıyla anılan ya da Danimarkalılar şehri olarak bilinen Tallinn şehri verdiği büyük mücadeleler sonucunda bağımsızlığını kazanmıştır. Bağımsızlık silahı olarak sokaklarda hep bir ağızdan sokaklarda, meydanlarda söylenen devrim şarkıları ile bağımsızlığını kazanmış Estonya’nın başkent ve en önemli tarihi yerleşkelere ev sahipliği Tallinn’e seyahat etmenin en keyifli ve konforlu yöntemi hava yolu ulaşımıdır. Türkiye’den Estonya’nın başkent şehri Tallinn şehrine İstanbul’dan THY ile direk uçuşlar ile kolayca seyahat etmek mümkün. Ancak bu Tallinn seyahatini gerçekleştirmeniz için Schengen vizesi sahibi olmanız şart. Detaylı bilgi için Avrupa Rüyasının blog sayfasında yer alan Schengen vizesi yazılarımızı okuyabilir ya da Avrupa Rüyasının yurtdışı tur danışmanlarından bu konuda destek alabilirsiniz.

Tallinn Havalimanında Şehir Merkezine Ulaşım

Türkiye’den Tallinn’de yer almakta olan ve şehir merkezine 4 km uzaklıktaki Lennart Meri Tallinn Havaalanında şehir merkezine seyahat etmek için ulaşım araçları:

 • Otobüs
 • Taksi
 • Araç Kiralama ulaşım araçları ile şehir merkezine rahatça seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tallinn Şehir içi Ulaşım İmkânları

Farklı dünyaların kapılarını aralayacağınız; gizemli geçitleri, Orta Çağ kokan Arnavut kaldırımlı sokakları ve tarih kokan Unesco Dünya Mirası Listelerinde yer almakta olan Tarihi yapıları ile eşsiz bir coğrafyaya sahip Tallinn şehir içi seyahatlerinizde tercih edebileceğiniz ulaşım araçları:

 • Otobüs
 • Troleybüs
 • Tramvay gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak şehir içi gezilerini rahatça gerçekleştirebileceğiniz gibi Old Town tarihi yerleşkesindeki tarihi yapılar açısından zengin bölgesini yürüyerekte kolayca keşfedebilirsiniz.

Tallinn’de Konaklama

Orta Çağ ruhunu en iyi korumuş Avrupa’nın en güzel ülkelerinden Estonya’nın başkent şehri Tallinn tarihiyle, eşsiz doğasıyla, şehri çevreleyen görkemli surları ve sıra dışı evlerin yer aldığı gizemli sokakları ile her yıl milyonlarca kişinin gezip hayran kaldığı rotasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Sizlerde Tallinn şehrinde nerde kalınır? Diye araştırma içerisinde iseniz sizlere tavsiyemiz:

 • Orta çağ ruhunu iliklerinize kadar hissedeceğiz Orta Çağ mimarisini yansıtan konaklama mekânları ile Vanalinn yani Eski Şehir;
 • Tombul Margaret Kulesi ve Viru kapısına yürüme mesafesinde farklı rotasyonlara sahip mekânları ile Raekoja Plats yani Ana Meydan bölgesi gibi şehir merkezine yakın konaklama alternatiflerini tercih etmeniz hem güvenliğiniz hem de gezilecek rotlara ulaşım için önemli konaklama noktalarıdır.

Ya da her gece konaklamalı ve ekstra turlar ile daha fazla yer gezip görme imkânına sahip olacağız Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer almakta olan:

 • Avrupa Rüyası İskandinav Rüyası Turu
 • Avrupa Rüyası Baltık Ülkeleri Turu ile aşılmaz denilen şehirlerde unutulmaz anılar biriktirirken lüks otellerde konaklamanın keyfini de çıkarabilirsiniz.

Sınırlar aşıldıkça güzelleşir; sınırları aşarken konforunuzdan ve rahatınızdan asla ödün vermeyiniz!

Tallinn Gezilecek Yerler

2011 yılında Avrupa Kültür başkenti seçilmiş, Unesco Dünya Mirası Listelerinde yer almakta olan yerleşkelere ev sahipliği yapmakta olan tarihiyle, gizemleriyle, eşsiz doğası ve gelenek ve görenekleriyle Baltıkların en güzel şehirlerinden Tallinn şehir turunda mutlaka gezilmesi gereken rotalar:

1. Tallinn Old Town

Kuzey Avrupa’nın en iyi korunarak günümüze kadar ulaşmış Orta Çağ şehrini Arnavut kaldırımlı sokakları, gotik tarzda inşa edilmiş tarihi kuleleri ve büyüleyici mimarilere ev sahipliği yapmakta olan Old Town Tallinn şehrinin en önemli ve en eski yerleşkeleri arasında yer almaktadır. Old Town bölgesinde Orta Çağa kadar tarihi uzanan kiliselere, görkemli ve ihtişamlı tüccar evlerine, depolara ve orijinalliğini ilk günkü gibi koruyan yapılara sahip bu bölge gezilmesi en zevkli ve en renkli rota…

2. Alexander Nevsky Katedrali

Tallinn şehrinin en eski ve tarihi Ortodoks Kiliselerinden olan Alexander Nevsky Katedrali, Tallinn Rusların hakimiyeti altında iken Rus mimarisinin etkilerinin de ışığında temelleri atılmıştır.1894 yılında yapımı tamamlanmış Alexander Nevsky Katedrali, Estonya’nın işgal altında iken şehri Ruslaştırma politikası noktasında sembol tarihi yapılar arasında yer almaktadır.

3. Belediye Sarayı Meydanı – Tallinn Town Hall Square

Şehrin en güzel ve en çok tarihi yapısına sahip Old Town şehir merkezinde yer almakta olan Belediye Sarayı Meydanı etrafındaki birçok mimari yapı ve güzel binalar ile şehir merkezinde birçok kişinin uğrak noktasıdır.

Aziz Olaf Kilisesi, Tombul Margaret Kulesi ve daha fazlası için Avrupa Rüyasının Tallinn şehrini de kapsayan turlarına göz gezdirmeyi unutmayınız.

Tallinn’de Ne Yenir?

İskandinav coğrafyasında yer almamasına rağmen dört bir tarafı İskandinav şehirleriyle çevrili olan Tallinn mutfağı ister istemez İskandinav mutfağını, izlerini taşımaktadır. Çok farklı milletlerin hüküm sürdüğü ve çok karma mutfak lezzetlerine sahip Estonya’nın Tallinn şehrinde tadılması gereken lezzetler:

 • Kremalı mantar çorbası
 • Kompott( Komposto)
 • Kissel( Danimarka kökenli tatlı)
 • Kringle( Estonya’ya özgü tatlı)
 • Leivasupp( Çorba)
 • Ekmekleri
 • Tarçınlı bira

Tallinn’de Gece Hayatı

Gündüzleri olduğu kadar geceleri de cıvıl cıvıl, hareketli ve eğlenceli geçen Tallinn’de gece hayatı oldukça hareketli geçmektedir. Dünya mutfağından lezzetleri tadacağınız restoranlara ve her türlü müzik dinleyip gönlünüzce eğlenileceğiz gece mekânı barlara, gece kulüplerine ev sahipliği yapmakta olan Tallinn birçok rotasyonu bir arada bulundurmakta olan kozmopolit şehridir. Eski Şehir( Old Town) bölgesi her tarza ve her bütçeye uygun gece hayatını deneyimlemek isteyenlere farklı mekân alternatifleri sunmaktadır.

Tallinn’de Festivaller

 • Estonya Şarkı Festivali
 • Baltık Uluslararası Folklor Festivali
 • Fin-Ugar Dillerinde Film Festivali

Sınırlar aşıldıkça anlam kazanır. Sizlerde seyahat etmenizin önündeki engelleri aştıktan sonra Avrupa Rüyasıyla tanışıp Estonya’nın başkent şehri Tallinn’de anılar biriktirmeye başlayınız.

BLOG KATEGORİ