Paris’ten Ne Alınır?
Paris, her yıl en çok ziyaret edilen şehir olmaktan vazgeçmeyecek gibi görünüyor. Ben Avrupa Rüyası otobüsüyle bu şehre geldiğimde de bunu hissetmiştim. Moda’nın ve hayallerin şehri Paris, insanı hiçbir zaman sıkmayacak kadar güzel. E bu güzel şehri gezerken alışveriş yapmadan dönseydim heralde istanbul’a gelince beni arkadaşlarım bi güzel döverdi!
Galeries La Fayette: Şehrin en ünlü ve büyük alışveriş merkezlerinden birisi. Giyimden yiyeceğe birçok ürün çeşitliliğini bünyesinde barından Galerie La Fayette Paris gibi moda şehri olmuş bi yerde tabii ki de daha çok tasarım ürünleri ile meşhur olmuş.
BHV: BHV, ya da uzun ismiyle Bazar de l’Hotel de Ville de büyük bir alışveriş merkezi. Burası daha çok ev eşyaları ve elektronik eşya satışı yapan mağazaları ile ünlü.
Au Printemps: Şehrin bir diğer ünlü alışveriş merkezi olan Printemps 1864 yılında açılmış. İçerde tasarım giysiler, aksesuarlar, ev dekorasyon malzemeleri, oyuncaklar ve ayakkabıcılar gibi birçok mağaza bulmak mümkün.
Moda kenti olan bi şehirde elbette ki ilk seçenek kıyafet oluyor ancak bunun dışında; kozmetik ürünler, birbirinden ünlü ve lezzetli yiyecek seçenekleri ve kırtasiye ürünleri de yine satın alabileceğiniz diğer ürünler. Klasikleşmiş kupa, t-shirt, magnet, anahtarlık gibi hediyelerin yanı sıra birbirinden orijinal biblo ve ev süsleri de bulabilirsiniz.

Paris’te Ne Yenir?
Paris’teyken yemek için çok zengin seçenekler çıkacaktır karşınıza. Ama önce “Michelin” denen olayı bilmeniz lazım biraz. Michelin Yıldızı/Statüsü: 1900 yılında ünlü lastik şirketi Michelin’in kurucusu olan Andre Michelin sürücüler için hazırladığı rehber kitapta iyi olarak düşündüğü restoranlara yıldız vermiş. İlerleyen yıllarda bu rehber tüm dünyaya yayılmış ve Fransızların iyi yemek konusunda ününü dünyaya duyurmuş. Günümüzde de bu yıldız sistemi hala kullanılıyor ve Paris’te çok ünlü restoranlar bu yıldız sistemiyle değerlendiriliyor.
Üstelik şehirde birbirinden güzel Fransız yemeklerini bulabileceğiniz gibi çok sayıda Çin, Yunan, Türk ve İtalyan restoranı da bulabilirsiniz. Ben size klasik Türk usulü 3 öğün yemekte Fransızlar ne yiyor neler içiyorlar onları anlatayım diyorum. Böylece karşılaştırma şansımız olur!
Kahvaltı: Fransızların en tipik kahvaltısı kruvasan ile bir fincan kahve! Bazen yanına meyve de yedikleri oluyor. Bizdeki serpme kahvaltılar, tereyağlı ballı menüler filan bulmanız çok zor. Zaten öyle güzel tatlar bi tek bizde var.
Öğle Yemeği: Paris’teyken gördüğüm kadarıyla burada yaşayan insanlar öğle yemeklerini genelde ayakta atıştırmalık şeklinde yiyorlar. Baktım herkes bi yerlerde bişeyler atıştırıyor ben de gittim ufak bi mekanda (sanki 40 yıllık Parisliyim) güzel bi yemek yedim.
Akşam Yemeği: Paris’te akşam olunca Fransızlar buluşup dışarıya yemek yemeye gidiyorlar. Genelde şaraplar eşliğinde eşle dostla hoş muhabbetle beraber yemek yiyorlar. Akşam yemeklerinde dikkatimi çeken şey; uzun uzun oturmaları ve sohbet havasında yemek yemeleri oldu. Bu arada menü genelde et yemekleri oluyor.
Tatlı: Bu şehirde canınız tatlı çekerse hiç endişe etmeyin! Burada özellikle Fransız hamburgeri diye bilinen rengarenk makaronları denemenizi tavsiye ederim. Zaten siz de şehirde dolaşırken önünde uzun kuyruklar olan makaron dükkanlarını göreceksiniz. Diğer bir meşhur tatlı ise sıcak çikolata! Canınız çekti dimi? Benim çekti valla! Bizdeki içecek olan sıcak çikolata gibi değil de daha çok puding kıvamında yoğun olan bi tatlı bu! Olsa da yesek!

BLOG KATEGORİ