Avrupa Rüyası Blog

İsviçre’nin Büyüleyici Şehirlerinde İsviçre Gezisi

Avrupa’nın en güzel manzaralarına sahip masalları kıskandıracak doğası, sanat eseri şatoları ve evleri ile masal kitaplarından fırlamış gibi duran ülke İsviçre… İsviçre yemyeşil doğası, Alp dağlarının eteklerinde yer alan köy ve kasabalarının yemyeşil dağları; tertemiz akan kartpostal izlenimini hissettiren göl manzaraları ve karlı dağ etekleri ile sizlere yaz ve kış aylarında harika bir İsviçre gezisi vaat etmektedir. Kartpostallık manzaralara ev sahipliği yapan İsviçre’de sizlerde tarihi mekânları gezecek; doğayla iç içe köy ve kasabalarında ülkenin simgesi haline gelen edelweiss çiçeklerinin eşsiz kokuları arasında yürüyüşlere çıkacak; Noel kasabalarında sevdikleriniz ve kendiniz için hediyeler alıp burada harika vakit geçirip eğlenebileceğiniz tatil rotası için Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer alan:

 • Avrupa Rüyası Eko Turları
 • Avrupa Rüyası Plus Turları
 • Avrupa Rüyası Alsace Noel Kasabaları Turları
 • Avrupa Rüyası Alp Gölleri ve Masal Şatoları Turları ve
 • İsviçre Alp Köyleri& Almanya Romantik Yol Turları tam size göre.

Avrupa’nın yazları ve kışlarının ayrı güzel geçtiği ruhen ve bedenen sizleri başka diyarlara götürecek ve kendinizle doğayla; samimi, sıcacık, mutlu, cıvıl cıvıl hayat süren insanları ile İsviçre ülkesini sizler gezmeye hazır mısınız? Hazırsanız İsviçre gezisi sırasında merek edilenlerle yazımıza başlıyoruz. Keyifli okumalar…

İsviçre Hakkında Merak Edilenler

Dili

Almanca, Fransızca, İtalyanca, Romanşça

Başkenti

Bern

Bulunduğu Kıta

Batı Avrupa

Yerel Saat

GMT+2

Para Birimi

İsviçre Frankı

Priz Tipi

C, J

İklimi

Ilıman Karasal, Akdeniz İklimi, Alp İklimi

Yüz Ölçümü

41.285 km²

Geçim Kaynakları

Bankacılık, Sigortacılık, Turizm, Ticaret

Telefon Kodu

+41

İsviçre’nin Başkenti

Alp dağlarının eteklerinde yer alan, doğasıyla kültürüyle, sıcacık samimi, mutlu insanları ve eşsiz doğa manzaraları ve gölleri ile gezenleri kendisine hayran bırakan İsviçre’nin başkenti Bern’dir.

İsviçre’nin Yerel Saati

İsviçre GMT+2 yerel saat diliminde yer almaktadır. Türkiye ile saat farkı olarak İsviçre yaz aylarında 1, kış aylarında ise 2 saat geriden gelmektedir.

İsviçre Para Birimi

İsviçre, İsviçre Frangı para birimini kullanmaktadır. İsviçre kasaba ve köy gezilerinizde yanınızda mutlaka nakit para bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

İsviçre Resmi Dili

İsviçre’de Almanca, Fransızca, İtalyanca, Romanşça dilleri konuşulmakla birlikte; konuşulan dil bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Ancak siz İngilizce konuşarak yerel halk ile rahatça iletişim kurabilirsiniz.

İsviçre’nin Coğrafi Konumu

Batı Avrupa’nın doğasıyla ve mimari eserleriyle,  masalsı şatoları ve Alp eteklerine kurulu köy ve kasabaları ile İsviçre; kuzeyinde Almanya, batısında Fransa, güneyinde İtalya, doğusunda ise Avusturya ve Lihtenştayn ülkeleri ile sınır komşusudur. Denizi kıyısı olmasa bile eşsiz göl manzaraları, Alp dağlarının karla kaplı zirveleri ve yemyeşil doğası ile İsviçre kartpostal tadında gezilip görülmesi gereken sanat eseri bir ülkedir. Peki, İsviçre’ye nasıl ve ne zaman gitmeliyiz?

İsviçre’ye Nasıl Gidilir?

İsviçre’ye İstanbul ve Ankara şehirlerinden direkt veya aktarmalı uçak seferleri düzenlenmektedir. Bu uçak seferleri Basel, Cenevre ve Zürih’e gerçekleştirilmektedir.

İsviçre’de Ulaşım İmkânları

 • İsviçre şehir içi ulaşım imkânları

İsviçre’de ulaşım bir yerden bir yere oldukça basit ve kolaydır. Otobüs, tren, bisiklet, Teleferik, Füniküler ve Gondol, feribot gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak istediğiniz güzergâha ulaşabilirsiniz. Küçük bir şehir olan İsviçre’yi dilerseniz köy ve kasabalarını yürüyerek gezebilir ya da taksi, araç kiralama hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz şehir içi gezilerinizde. İsviçre gezisi sırasında edineceğiniz indirimli kartlar ve aboneliklerle İsviçre gezisi ulaşımınızı daha ekonomik gerçekleştirmeniz mümkün.

 • İsviçre Havalimanlarından Şehre Ulaşım İmkânları

Zürih Kloten Havalimanı’ndan İsviçre şehrine ulaşım

Kloten havalimanından şehir merkezine her 10 dakikada bir kalkan tren yolculuğu ile veya hava yollarının özel servis hizmetlerini kullanarak şehre ulaşım sağlamanız mümkün.

Cenevre havalimanından İsviçre şehrine ulaşım

Airport Shopping Center’da bulunan tren ve otobüs toplu taşıma araçlarını kullanarak şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

İsviçre Tatili Ne Zaman Yapılmalıdır?

Gezmenin ve seyahat etmenin zamanı bizce olmasa bile İsviçre gezisi planı içerisinde iseniz yaz ve kış tatili için İsviçre güzel bir tatil rotası… Kışın Alplerin karlı dağ manzaraları; Noel havasının ve neşesinin kasaba ve pazarlarına renk kattığı Noel zamanı aralık ayı kış tatili için uygun iken; yazları ise yaz ayları İsviçre gezisi için en uygun aylarını içermektedir. Kısaca İsviçre kışları başka yazları bambaşka güzelliklere sahip bir ülke. Siz yeter ki İsviçre gezisi için vize sahibi olun yeterli.

İsviçre Gezisi İçin Gerekli Olan Vize

İsviçre gezisi için gereken vize: Schengen Vizesi. Schengen vizesi ile sınır kapılarında zaman kaybetmeden kolaylıkla ülkeye giriş yapmanıza izin verilmektedir. Daha detaylı bilgi için Avrupa Rüyasının blog sayfasında yer alan Schengen vizesi yazılarımızı okuyabilir ya da Avrupa Rüyasının yurtdışı turları danışmanlarından bu konuda destek alabilirsiniz.

İsviçre’de Nerede Konaklamalıyız?

İsviçre refah seviyesi oldukça yüksek doğayla iç içe bir ülkedir. Ülkede her bütçeye ve her tarza uygun konaklama imkânına sahip olabileceğiniz gibi en uygun konaklama yerleri:

 • Kurhausstrasse
 • Old Town
 • Oberstrasse
 • Paquis
 • Saint-Gervais/des Grottes
 • Basel
 • Clara
 • Altstadt Kleinbasel
 • Vorstaedte

Konaklama derdini düşünmek istemiyorsanız keyifli ve konforlu İsviçre tatili için Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer alan her gece konaklamalı ve ekstra turlar ile daha fazla yer gezip görme imkânına sahip olabileceğiniz:

 • Avrupa Rüyası Eko
 • Avrupa Rüyası Plus
 • Alsace Noel Kasabaları Turları
 • Alp Gölleri ve Masal Şatoları Turları ve
 • İsviçre Alp Köyleri& Almanya Romantik Yol Turları ile sizde hayalinizdeki İsviçre şehirleri turuna çıkma fırsatı yakalayınız.

İsviçre Gezilecek Yerler

Alplerin eteklerinde; gotik yapıları, puslu ve bir o kadar doğayla ahenk içerisinde dans eden renkli evleri ve şatoları, Orta Çağı iliklerinize kadar hissettirecek kasaba ve köyleri arasında sizde dünyanın yaşam kalitesi en yüksek ve insanlarının mutlu hayat sürdüğü;  masallara bile konu olmuş İsviçre’nin köy ve kasabalarında gezmeniz gerek yerler:

1. İsviçre Şehirleri

İsviçre turunuz sırasında mutlaka gezmeden dönmemeniz gereken İsviçre kültürünü yakında tanıyıp eşşsiz lezzetlerine doyacağınız; tarihi ve görüntüsüyle sizleri etkisi altına alacak mimari yapıların yer aldığı şehirleri: Zürih, Bern, Cenevre, Basel… Her köşesi ve her şehrinde ayrı dil, mutlu insanlar ve doğa harikası büyüleyici atmosferlere hazır olunuz…

Zürih

Alplerin eteklerine kurulmuş 5000 yıllık tarihi ile tarih ve kültürel zenginliğin gözle görüldüğü İsviçre’nin en büyük şehri… Zürih gezisinde sanattan, göz alıcı mimari yapılara kadar; eski çağ içerisinde romantik bir gezi atmosferine şimdiden hazır olunuz.

Cenevre

Tarihi dokusu, sanat koleksiyonu müzeleri, lezzetli çikolataları, Leman gölünün eşsiz manzaraları, karla kaplı Mont Blanc dağının kartpostallık görüntüsü ve doğal güzellikleri yanı sıra; 4000 yıllık köklü tarihi ile gezilip görülmesi gereken şehirlerarasında yerini almaktadır.

Basel

Ren nehri kıyısının iki tarafına kurulmuş tarihi binaları, şehri birbirine bağlayan eski köprüleri, surları ve tarihi şehir kapıları ile İsviçre’nin sanat galerisi, müzeleri, festivalleri ve fuarlarının cenneti… Basel şehir geziniz sırasında mutlaka sandallarla gezintiye çıkmayı unutmayınız.

2. İsviçre Noel Pazarları

Yılbaşının renkli ve heyecanlı atmosferini yaşamak; gönlünüzce eğlenmek ve alışveriş yapmak için her yıl kasım ayı sonlarından itibaren kurulmaya başlayan renkli sahnelere şahit olacağınız ve sizleri zamanda yolculuk yapıyor hissi yaşatacak Noel pazarları gezisinde keyifli vakit geçirip sevdikleriniz için güzel hediyeler alabileceksiniz.

3. İsviçre’nin turistik yerleri

Luzern Aslan Anıtı

Görenlerin hayran kaldığı Fransız devrimi sırasında öldürülen İsviçreli muhafızlar adına yapılan aslan anıtı; Luzern kentinde yer almaktadır.

Ren Şelalesi

Avrupa’nın en büyük ve en güzel şelalesi olan Ren şelalesi İsviçre’nin Schaffhausen kantonunda yer almaktadır. İhtişamlı görüntüsü ile sizlerin de bir zamanlar çizdiği dağlardan akan şelaleye gezintiye çıkmaya hazır olun. Gerçeği ile büyüleneceksiniz.

Lavertezzo

Taş evleri, yemyeşil doğası ve Orta Çağ atmosferini iliklerinize kadar yaşatacak küçük ama şirin Lavertezzo ’da suyun turkuaz rengi ve yeşilin ahenkle uyumu karşısında büyüleneceksiniz.

Lauterbrunnen / Grindelwald

Bern Alplerinde yer alan İsviçre’nin bilinmeyen dağlarını, köy ve kasabalarını keşfetmek ve uzun yürüyüşler yapıp daha sonra burada yer alan otel ve dağ kulübelerinde konaklamak isteyenler için mutlaka gezilmesi gereken bir rota.

Sizde İsviçre’nin daha gezilecek birçok doğa harikası şehirleri, köyleri ve masalsı kasabalarını bizlerle gezme şansına sahip olmak için; şimdiden Avrupa Rüyasının İsviçre şehirleri turlarında yerinizi ayırtmayı unutmayınız.

Peki, İsviçre de ne yemeliyiz?

İsviçre’de Ne Yenir?

İsviçre denilince hepimizin aklına lezzetli çikolataları ve peynirleri gelmektedir. Çok zengin kültüre ve geniş mutfağa sahip İsviçre’de mutlaka tadına bakmanızı tavsiye ettiğimiz yemekler ve tatlılar:

 • Fondü
 • Raclette
 • Röşti
 • Älpermargronen
 • Çikolata
 • Absent

Karnımızı doyurduktan sonra İsviçre’de gece hayat nasıl devam ediyor. Gece hayatını sevenler için İsviçre’de gece hayatı:

İsviçre’de Gece Hayatı

İsviçre de gündüz eşsiz kartpostallık doğa manzaraları ve mimari yapıları arasında İsviçre’yi yakından tanıma fırsatına sahip olurken gece ise renkli ve cıvıl cıvıl gece hayatı ile gönlünüzce eğlenip; sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebilirsiniz. İsviçre’de gece eğlenebileceğiniz bar, gece kulübü ve konserlerin en çok gerçekleştiği ve mekânların yer aldığı bölgeler:

 • Zürih
 • Old Town
 • Niederdorf

Daha sakin bir gece geçirmek ve sevdiklerinizle İsviçre gecelerini deneyimlemek istiyorsanız da tam da size göre olan bölge:

 • Paradeplatz ve çevresi
 • Cenevre

Peki, İsviçre turu sırasında karşılaşabileceğiniz; gönlümüzce eğlenip renkli sahnelere şahitlik edeceğiniz festivaller ve kutlamalar:

İsviçre Festivalleri Ve Kutlamaları Nelerdir?

Her yıl düzenlenen ve renkli sahnelere tanık olduğumuz hatta denk geldiğimizde turdaki katılımcılarımız ile katıldığımız ve eğlendiğimiz festival ve kutlamalar:

 • Basel Fasnacht
 • Interlaken Müzik Festivali
 • Sechselauten
 • Fete de la Musique
 • Zurich Festival
 • Gurten Music Festival
 • Geneva Festival
 • Locarno International Film Festivali
 • Uluslararası Film ve Televizyon Festivali

Türkiye’nin en kapsamlı yurtdışı turlarını gerçekleştiren ve hayallerinizdeki ülke ve şehirlerde güzel anılar sizlerin de biriktirmesi için her daim en üstün hizmet kalitesi ile dünyayı dolaşan Avrupa Rüyasıyla sizde ayrıcalıklı ve konforlu yurtdışı tatilinizin keyfini çıkartın. Hayat kısa dünya ise çok büyük. Sizlerin de gezmek istediği bir ülke veya şehir varsa tek yapman gereken Avrupa Rüyasıyla tanışman...

BLOG KATEGORİ