Colmar Gezi Rehberi: Alsace Rotasının Masal Şehri

Avrupa Rüyası Blog

Fransa’nın Orta Çağ Kentlerinden Colmar Şehri Hakkında Merak Edilenler Ve Colmar Gezisi

Fransa’nın Alsas bölgesinde Orta Çağ hissinin iliklerinize kadar sizlere yaşatacak Colmar şehri; masal kitaplarında anlatılan hikâyelerden kalma bir şehir. 2. Dünya savaşında en son kurtarılan Fransa’nın Colmar şehrinde Fransız geleneksel kültürünün izleri ilk günkü gibi yaşatılmaya devam edişe de savaş zamanlarında Alman işgali altında bulunmasından dolayı Alman kültürünün de izlerini bu şehirde görmek mümkün. Alsas bölgesinde yer almakta olan şehir tarihte Almanya ve Fransa arasındaki Alsas bölgesine sahip olması arzusu nedeniyle birçok acıya, savaşa ve tarihi kayıplara ev sahipliği yağmıştır. Derin tarihi bir geçmişe sahip Colmar şehri zaman durduğu şehirlerden. Sizleri yaşadığınız andan alıp Orta Çağ zamanlarında gezintiye çıkmış hissini yaşatacak şehirde masalsı bir gezi gerçekleştireceksiniz. Colmar şehri dünyanın başka bir diyarına açılan en güzel tarihi yapılara, sokaklara, evlere ve rengarenk büyülü çiçekleri ile sizleri kendisine aşık edecek türden bir şehir. Fransa’nın Orta Çağ şehri Colmar hakkında araştırmalar yapıyorsanız sizler için yazımızda Colmar şehri hakkında merak edilen her konuyu derledik. Colmar nerede? Colmar ‘da Gezilecek Yerler, Colmar’a Ne Zaman Gidilir? Colmar ’da ne yenir? Fransa’nın Orta çağ kenti Colmar’a nasıl gidilir? Gibi birçok konu başlığı altında Colmar şehrini tanımaya başlayabilirsiniz. Keyifli okumalar…

Colmar Gezisi

Orta Çağ görüntüsü tarihi yapıları arasında zamanda yolculuk yapıyor hissine kapılacağız; sanki tebeşir ile Uçuk pembelere, sarılara, yeşillere boyanmış yarı ahşap kaplamalı şirin evleri, Arnavut kaldırımlı sokakları, şehre farklı bir atmosfer katan kanalları ve birbirinden tarihi öneme sahip köprüleri ile Colmar, masallar diyarından kalma bir kent özelliği taşımaktadır. Kanallar boyunca kurulan Noel pazarları ve rengârenk kurabiye evleri ile renkli ve cıvıl cıvıl bir şehir olan Colmar gezisi sırasında kendinizi adeta bir masalın içinde başkahraman gibi hissedeceksiniz. Rengârenk çiçeklerle ve lambalarla süslü sokakları, evlerden toprak saksılarda sarkan pembe ve kırmızı petunyalar eşsiz görüntüsü, Arnavut kaldırımlı sokakların kanallara çıkan eşsiz yürüyüş yolları ile Colmar huzurun ve mutluluğun ve özlem duyduğumuz çocukluğumuzun geçmiş anılarını bizlere tekrardan yaşatmaktadır. Sizlerde Orta Çağda Alsace kasabalarının eşsiz Noel kasabalarından Colmar da yurtdışı tatili yapmak istiyorsanız Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer alan:

 • Avrupa Rüyası Eko Turları
 • Avrupa Rüyası Plus Turları
 • Alsace Noel Kasabaları Turu ile unutmayacağız anılar biriktireceğiz tatil için harekete geçiniz.

Colmar gezisi sırasında Colmar hakkında merak edilenler ve daha fazlası için keyifli okumalar…

Ülke:

Fransa

Bölge:

Alsas Bölgesi

Yüz ölçümü:

66,57 km²

İklimi:

Sıcak ve Ilıman iklim

GMT ile arasındaki fark:

GMT +1,

Para Birimi:

Euro

Colmar Nerededir/ Coğrafi Konumu

Fransa’nın kuzeydoğusunda Grand-Est bölgesinin üçüncü büyük şehri Colmar Alsace şarap yolu üzerinde yer almaktadır. Almanya, İsviçre ülkelerini oldukça yakın konumdadır.

Colmar’a Ne Zaman Gidilir?

Tarihi ve kültürel zengin şehir dokusu, sayısız göz alıcı Orta Çağ mimari yapıları, şirin sokakları ve yüzyılı aşkın rengârenk çiçeklerle bezeli sokaklarında yer alan şirin kurabiye evleri ile kanalların ve tarihi köprülerin süslediği Alsas Şaraplarının başkenti Colmar ‘da her mevsim bir başka yaşanmaktadır. İster ilkbahar ve yaz aylarında rengârenk çiçeklerle doğanın eşsiz kartpostallık manzaralarına karşı kanal boyunca ilkbahar ve yaz aylarında yürüyüş yaparak bu masalsı şehri gezebilirsiniz. Dilerseniz de yılbaşında kurulan Noel’in rengârenk pazarlarında özel anlara tanıklık ederek Noel pazarlarıyla ünlü Colmar ‘da; gönlünüzce eğlenip vakit geçireceğiniz bir seyahat Colmar şehrine gerçekleştirmeniz mümkün.

Colmar’a Nasıl Gidilir?

Fransa’nın Colmar şehrine direkt Türkiye’den uçuşlar olmasa bile Colmar şehrine yakın şehirlerde bulunan havalimanlarından keyifli ve konforlu seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Basel-Mulhouse-Freiburg EuroAirport Havalimanı’na yaptığınız uçakla seyahatiniz sonrası 3 ülkenin ortak havalimanı olan bu havalimanından Colmar şehir merkezine ister toplu taşıma isterseniz de araç kiralayarak seyahat etmeniz mümkün.

Basel-Mulhouse-Freiburg Euroairport Havalimanı’ndan Colmar Şehir Merkezine Ulaşım

3 ülkenin ortak havalimanı olan Euroairport Havalimanı’ndan Colmar’a seyahat etmeniz için Fransa tabelalarını takip etmeniz yeterli. Şehir merkezine ulaşmak içinse:

 • En yakın tren istasyonu Saint Louis’e ulaşmak için kısa bir otobüs yolcuğu sonrası trene binerek Colmar Tren istasyonunda indikten sonra 10 dakika yürüyüş sonrası Colmar’ ın şehir merkezindesiniz.

Colmar Şehir İçi Ulaşım

Her sokağı ve her köşesi sanatsal yapılara ev sahipliği yapmakta olan Şarapların başkenti Colmar’ı gezmenin en güzel yöntemi yürümektir. Yürümek dışında ise tercih edebileceğiz toplu taşıma araçları:

 • Tren
 • Otobüs
 • Araç kiralama gibi araçları tercih edebilirsiniz.

Ayrıca, turlar ile seyahat ederek Fransa’nın Orta Çağ şehri Brugge yanı sıra birçok Avrupa şehirlerini de yakından gezip görme fırsatına sahip olabilirsiniz. Sizde unutulmaz anılar biriktireceğiniz Avrupa ülkeleri tur yolculuğu için Avrupa Rüyası yurtdışı turları içerisinde yer almakta olan:

 • Avrupa Rüyası Eko Turları
 • Avrupa Rüyası Plus Turları
 • Alsace Noel Kasabaları ile aşılmaz denilen şehirlerde unutulmaz anılar biriktiriniz.

Çünkü sınırlar aşıldıkça anlam kazanır…

Yalnız Colmar gezisi için Schengen vizesi sahibi olmanız şart. Detaylı bilgi için Avrupa Rüyasının blog sayfasında yer alan Schengen vizesi yazılarımızı okuyabilir ya da Avrupa Rüyasının yurtdışı tur danışmanlarından bu konuda destek alabilirsiniz.

Colmar ‘da Konaklama

Kendi küçük olmasına rağmen geçmişte paylaşılamayan bir bölgede yer alan Colmar şehri tarihi yapıları ve doğası ile gezip görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Her bütçeye ve her tarza uygun konaklama imkânına sahip olacağınız Colmar seyahatiniz sırasında kolay ulaşım rahatlığı açısından Colmar tren istasyonu civarı ya da şehrin tarihi dokusuna yakın çiçeklerle bezeli sokaklarda konaklamak isterseniz St.Martin katedrali ve çevresini tercih edebilir ya da minik ama şirin mi şirin köy ve kasabalarında konaklama alternatiflerine bu şehirde sahip olmanız mümkün.

Colmar Gezilecek Yerler

Fransa’nın Alsace yolu üzerinde şarapların başkenti Colmar şehri Orta Çağdan kalma tarihi yapıları ve şirin rengârenk evleri ile adeta masallar diyarını bizlere anımsatmaktadır. Sizleri zamanda yolculuk yapıyor hissini yaşatacak Tarihi kent Colmar şehrinde gezilmesi ve görülmesi gereken yerler:

1. Unterlinden Müzesi (Musée Unterlinden)

Tarihi 20. Yüzyıla dayanan 7000 bin yıllık döneme ışık kaynağı olan tarih ve sanat Unterlinden Müzesi içerisinde resimden, heykele, mimari eserlerden birçok sanat ve tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır. Müzede gezerken eserleri görme şansına sahip olacağınız bazı sanatçılar: Martin Schongauer, Hans Holbein, Lucas Cranach, Monet, Picasso ve Dubuffet…

2. Bartholdi Müzesi (Musée Bartholdi)

Colmar şehrinin ünlü şahsiyetlerinden Auguste Bartholdi ’nin doğduğu bina daha sonraki yıllarda sanatçının eserlerinin ve hayatının sergilendiği müzeye dönüştürülmüştür. 3 bölümden oluşan müzede sanatçının farklı şehirlerdeki heykellerinin modelleri yer almaktadır. Ünlü New York’un Özgürlük Heykeli yanı sıra Auguste Bartholdi ve ailesine ait mobilyalar ve özel eşyalarda müzede sergilenmektedir.

3. Oyuncak Müzesi (Musée du Jouet)

Oyuncak severler burası tam da aradığınız adres. 19. Yüzyıla uzanan tarihi ile içerisnde eski sıra dışı oyuncaklar yanı sıra ayıcıklar, Barbie bebekler, video oyunları, minyatürler, robotlar ve küçük trenler gibi birçok oyuncağa ev sahipliği yapmakta olan müzenin ikinci katı komple tren oyuncakları ile kaplıdır.

4. St. Martin Kilisesi

Yapımı 14. Yüzyılda tamamlanan Colmar şehrinin en büyük ve gösterişli kilisesi St. Martin Kilisesi Gotik ve Rönesans sanatının en güzel heykellerine ve vitray örneklerine ev sahipliği yapmaktadır. Kilise içerisindeki en önemli eser ise “Son akşam yemeği” heykeli ve 1755 yılında yapılmış rokoko orgudur.

5. Dominican Kilisesi

Martin Schongauer tarafından yapılmış 500 yıllık tarihi ile ünlü “Madonna in the Rosebush” kalbi bu kilise birçok etkinliğe ve klasik konserlere ev sahipliği yapmaktadır.

6. Kafalar Evi (La Maison des Tetes)

Anton Burger tarafından 1609 yıllarda yapılan ev ilginç mimari görüntüsü ve farklı şekil ve boyutlardaki pencere işlemeleri yanı sıra dış cephesindeki 111 kafa heykeli ile oldukça merak uyandırıcı bir mekân…

Daha fazlası için Avrupa Rüyasının Colmar şehrini de kapsayan turlarına göz gezdirmeyi unutmayınız.

Colmar ‘da Ne Yenir?

Alman ve Fransa mutfağının lezzetlerinin hakim olduğu Colmar şehrinde mutlaka tadına bakmanız ve baktığınızda ise tadına doyamayacağınız lezzetler:

 • Bretzel
 • Sünger kek
 • Tarte flambée
 • Choucroute
 • Kugelhopf
 • Makaron
 • Meringues
 • Tarte Aux Poots
 • Kara Orman Pastası
 • Quiche Lorraine
 • Şarapları

Colmar ‘da Gece Hayatı

Çok canlı gece hayatı olmasa da Colmar şehrinde lezzetli şarapların tadına bakmak ve bir şeyler dinlerken şehrin enfes kartpostallık manzaralarını izlemek için eski şehir çevresinde bulunan şarap evlerini ve publarda keyifli vakit geçirebilirsiniz. Colmar şehri festivalleri ve Yılbaşı konseptli Noel kasabaları kutlamaları ile Avrupa’nın en gözde pazarlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Colmar ‘da Festivaller ve Kutlamalar

Fransa’nın göz kamaştırıcı Orta Çağ şehirlerinden Colmar tarihi yarı ahşap rengârenk binaları, Orta çağda geziyor hissine kapılacağınız Arnavut kaldırımlı sokakları ve kanalları ile masallar diyarından bir şehir profili çizmektedir. Masallar ve Şarapların başkenti Colmar ‘da düzenlenen festival ve kutlamalar:

 • Alsace Şarap Festivali
 • Festival de Musique Classique

Sınırlar aşıldıkça anlam kazanır. Sizlerde seyahat etmenizin önündeki engelleri aştıktan sonra Avrupa Rüyasıyla tanışıp Fransa’nın Orta Çağ şehri Colmar ‘da anılar biriktirmeye başlayınız.

BLOG KATEGORİ